Strona główna / Życie / Zdrowie / Karta EHICRight menu

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Brytyjska karta zdrowia EHIC

Zespół Polkadot

04.08.2013

European Health Insurance Card (w skrócie EHIC) to brytyjska karta ubezpieczenia zdrowotnego...

odpowiednik polskiej karty EKUZ.

Upoważnia ona do bezpłatnego lub częściowo refundowanego korzystania z podstawowych usług medycznych podczas wizyty w krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w skrócie EOG, w wersji ang. European Economic Area, EEA) i Szwajcarii.

Kto może się ubiegać

O kartę mogą ubiegać się rezydenci brytyjscy, obywatele krajów należących do EOG (w tym Polski) i Szwajcarii mieszkający i pracujący w UK, którzy ukończyli 16 lat.

Jakie usługi pokrywa

Posiadając kartę EHIC jesteśmy zwolnieni z opłat za niezbędne, podstawowe usługi medyczne zdefiniowane przez system zdrowotny kraju, do którego podróżujemy. Oznacza to, że nie wszystkie usługi, które są darmowe w UK, będą refundowane przez system zdrowotny np. w Niemczech czy Polsce. Planując więc odwiedzenie lekarza w Polsce warto zorientować się najpierw, czy zabieg lub usługa jakich potrzebujemy zalicza się do zakresu usług podstawowych i czy dana placówka zdrowia ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Więcej informacji dotyczących zasadach korzystania z opieki zdrowotnej podczas czasowego pobytu w Polsce można znaleźć na stronie NFZ w artykule: "System opieki zdrowotnej w Polsce".

Informacje o pozostałych krajach znajdziemy na stronie www.dh.gov.uk/travellers.

Karta EHIC jest ważna tylko podczas krótkich turystycznych wyjazdów i nie może być używana w momencie kiedy planujemy przenieść się do danego kraju na stałe.

Nawet jeśli nie planujemy wyjazdu w najbliższym czasie, warto wyrobić sobie kartę EHIC, ponieważ jest ona ważna przez 5 lat. Zaoszczędzimy sobie w ten sposób jednej z wielu spraw do załatwienia „w ostatniej chwili,” które pojawiają się w momencie przygotowań do wyjazdu (przezorny zawsze ubezpieczony ;)).

Ważne, by pamiętać, że ubezpieczenie EHIC nie działa na zasadzie ubezpieczenia turystycznego i nie pokryje kosztów związanych z koniecznością skorzystania z prywatnej opieki zdrowotnej czy wezwania pogotowia ratunkowego (np. w górach).

Warto więc przed wyjazdem zaopatrzyć się nie tylko w kartę EHIC, ale też w ubezpieczenie turystyczne.

Jak ubiegać się o kartę EHIC

Najprostszym i najszybszym sposobem aplikowania o kartę jest internet. Wystarczy wypełnić wniosek dostępny na stronie EHIC (pod hasłem "Apply now").

Formularz można również wysłać pocztą, adres dostępny jest na stronie EHIC.

Przy rejestracji należy podać numer National Insurance Number lub numer NHS (ten ostatni otrzymuje się przy zapisie do brytyjskiej przychodni lekarskiej).

Gotową kartę powinniśmy otrzymać w przeciągu tygodnia przesłaną drogą pocztową.

Jak wyrobić kartę EHIC dla dziecka

Wyrabiając kartę dla siebie możemy wyrobić ją również dla swoich bliskich.

Jeśli wypełnimy formularz drogą internetową, na drugiej jego stronie zostaniemy zapytani czy chcemy wyrobić kartę EHIC również dla swojego współmałżonka lub partnera „Do you wish to add application details for a spouse\partner”? Należy wybrać opcję „Yes”; wtedy pojawi się formularz, w który należy wpisać dane bliskiej osoby.

Ten sam proces dotyczy wyrabiania karty dla dziecka. Wypełniając formularz online, na trzeciej jego stronie zostaniemy zapytani, czy chcielibyśmy również wyrobić kartę dla dzieci ("dependent children"). Powinniśmy wybrać opcję „Add” i podać informacje, o które zostaniemy poproszeni.

Każdy z wymienionych w formularzu członków rodziny otrzyma własną kartę EHIC.

W przypadku zmian

W przypadku gdy zmianie uległy nasze dane (np. stan cywilny, a w wraz z nim nazwisko), lub gdy karta została zagubiona, należy zgłosić się na EHIC Enquiries Line pod numer 0300 3301350. Alternatywnie można wysłać informację drogą emailową pisząc na adres nhsbsa.ehicenquiries@nhs.net lub pocztową:

EHIC Enquiries
 PO Box 1114
 Newcastle upon Tyne
 NE99 2TL
Podając swoje pełne imię i nazwisko, adres w Wielkiej Brytanii, datę urodzin i numer karty EHIC (EHIC personal identification number - PIN), który znajduje się na karcie EHIC po prawej stronie od daty urodzin (rozpoczyna się skrótem UK).

Jak przedłużyć kartę EHIC

Kartę EHIC można przedłużyć na stronie http://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcareabroad/EHIC/Pages/ w zakładce 'How do I renew my card'.

Doświadczenia forumowiczek Polkadot.pl

"Kilka razy korzystałam w Polsce z karty EHIC. Były to wizyty u lekarza rodzinnego, głównie przepisywanie recept. Jedynym problemem jaki się pojawił było to, że lekarze nie bardzo wiedzieli jak wypełnić formularz (...) W każdym razie przy rejestracji potrzebna jest karta, którą pani pielęgniarka kseruje i wypełnia formularz. Karta zapewnia bezpłatną opiekę podstawową: np. kiedy byłam u dermatologa, to pani doktor nie wykonała zabiegu, który kwalifikował się jako zabieg kosmetyczny, ponieważ nie było zagrożenia dla zdrowia.

I jeszcze jedna uwaga: posiadanie karty uprawnia do korzystania z listy leków refundowanych. Zwróćcie tylko uwagę jak lekarz wypisuje receptę. Musi być na niej adres w UK. W aptece też jest potrzebna karta, bez niej nie jest możliwe wykupienie leków po niższej cenie".

Użytkowniczka MoniK

Więcej opinii można znaleźć na naszym forum.

Drukuj Wyślij znajomym