Strona główna / Życie / Zdrowie / Jak się nie dać świńskiej grypieRight menu

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Jak się nie dać świńskiej grypie

Małgorzata Sychta i zespół Polkadot.pl

30.07.2009

Wbrew przewidywaniom optymistów, świńska grypa wciąż zbiera swoje żniwo. Z każdym dniem liczba zachorowań rośnie, a Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan...

zagrożenia epidemiologicznego. Czy jest się czego bać?

Nie taki diabeł straszny

Rozprzestrzenianie się świńskiej grypy, znanej na Wyspach jako influenza AH1N1 lub swine flu, jest faktem, któremu nie można zaprzeczyć. Nie ma dnia, w którym w prasie nie pojawiłaby się choćby drobna wzmianka o chorobie, a media prześcigają się w podawaniu statystyk zarażeń i zgonów. Niedawno w Wielkiej Brytanii odnotowano pierwsze śmiertelne przypadki zachorowań. To całkiem zrozumiałe, że coraz więcej ludzi zaczyna wpadać w panikę. Zanim jednak zaczniesz wyrywać sobie włosy z głowy, zapoznaj się z informacjami na temat nowego szczepu grypy i dowiedz się, jak się przed nią chronić.

Skąd się wzięła świńska grypa?

Świńska grypa do niedawna była chorobą występującą wyłącznie u świń – stąd jej nazwa. Podobnie jak osławiona ptasia grypa, aż do pewnego momentu nie zagrażała ludziom. Wirus uległ jednak mutacji i obecnie jest w stanie przenosić się drogą kropelkową z jednego człowieka na drugiego. Popularne szczepienia przeciw grypie nie skutkują w walce ze zmutowanym szczepem choroby. Najbardziej podatni na zarażenie są ludzie z chronicznymi schorzeniami, takimi jak astma, schorzenia serca, płuc, nerek a także kobiety w ciąży i osoby starsze. Nie znaczy to niestety, że wszyscy inni są całkowicie bezpieczni.

Wirus może żyć poza organizmem nosiciela do 24 godzin na twardej powierzchni (plasik, metal) i do 20 minut na miękkiej. Okres inkubacji, czyli czas pomiędzy zarażeniem a pojawieniem się pierwszych objawów, może trwać do 7 dni, choć najczęściej symptomy występują już po 2-5 dniach. Najłatwiej zarazić się od kogoś, u kogo objawy dopiero się pojawiły i wciąż są silne. Przewiduje się, że każda chora osoba może zarazić dwie następne. Ryzyko złapania wirusa jest największe w zamkniętych społecznościach, takich jak domy opieki i szkoły.

Przygotowania brytyjskiego rządy

Rząd brytyjski zapewnia, że jest przygotowany na leczenie pacjentów ze świńską grypą. Potwierdza to Światowa Organizacja Zdrowia, według której Wielka Brytania jest jednym z najlepiej przygotowanych na ewentualną epidemię krajów. Zasoby antywirusowych leków wystarczą dla około 80% populacji Wielkiej Brytanii. Leki te łagodzą objawy choroby, skracają czas jej trwania i zmniejszają ryzyko poważnych powikłań. Trwają również prace nad szczepionką przeciwko świńskiej grypie.

Ogłoszono też, że szkoły, w których pojawi się wiele potwierdzonych przypadków zachorowań wśród uczniów i nauczycieli, mogą być zamykane. Publiczny transport funkcjonuje normalnie, bo zdaniem brytyjskiego rządu w niewielkim stopniu zwiększa ryzyko zarażenia wirusem.

Jeśli planujesz podróż samolotem, warto zajrzeć na stronę www.fco.gov.uk, by dowiedzieć się więcej o tym jak przebiega rozwój epidemii w kraju do którego lecisz.

Jak rozpoznać świńską grypę i jak się przed nią chronić?

Objawy świńskiej grypy są prawie takie same, jak objawy grypy zwyczajnej. Jeśli zauważysz u siebie gorączkę, kaszel, bóle głowy, osłabienie i zmęczenie, a także katar, bóle gardła i mięśni, nie ignoruj ich. Być może to nic poważnego, ale lepiej dmuchać na zimne.

W przypadku podejrzenia u siebie grypy AH1N1 NHS według ostatnich rozporządzeń radzi działać następująco:

  • Jeśli objawy wskazują na świńską grypę, pozostań w domu i zadzwoń pod darmowy numer „The Swine Flu Information Line” 0800 1 513 100 lub do swojej lokalnej przychodni, aby skonsultować się z lekarzem. Listę lokalnych placówek NHS znajdziesz korzystając z wyszukiwarki na stronie www.nhs.uk/servicedirectories.
  • W telefonicznym wywiadzie zostaną zadane proste pytania na temat: objawów i historii dotychczasowych chorób oraz danych osobowych (daty urodzenia, imienia i nazwiska, adresu zamieszkania wraz z kodem pocztowym).
  • Jeśli w wywiadzie potwierdzona zostanie świńska grypa, podany Ci zostanie numer vouchera (voucher reference lub authorisation number) upoważniający Cię do odebrania leków.
  • O odebranie leków ze specjalnego punktu poproś kogoś bliskiego lub znajomą osobę, przekazując jej numer vouchera.

Według ogólnych zaleceń w przypadku świńskiej grypy należy zostać w domu, aby nie rozprzestrzeniać choroby, pić dużo płynów i odpoczywać, a także zażywać leki takie jak paracetamol, ibuprofen lub aspiryna.

Dla cierpiących na świńską grypę rząd brytyjski zgromadził zasoby leków antywirusowych o nazwach Tamiflu i Relenza. Leki te powstrzymują rozmnażanie się wirusa. Żeby były skuteczne, musisz zacząć je zażywać najpóźniej 48 godzin po tym, jak pojawią się pierwsze symptomy. Tamiflu nie może być podawany kobietom w ciąży i osobom ze schorzeniami nerek – dla tych osób alternatywą jest Relenza. Leki antywirusowe będą podawane tym, którzy wykazują objawy świńskiej grypy oraz zapobiegawczo, jeśli zadecyduję o tym lekarz, tym osobom, które miały bezpośredni kontakt z chorymi, a znajdują się w grupie dużego ryzyka (osoby przewlekle chore, osoby po 65 roku życia, kobiety w ciąży, dzieci poniżej piątego roku życia).

Wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jak się chronić przed nową odmianą grypy? Postępując według hasła brytyjskiej służby zdrowia „Catch it, Bin it, Kill it” („Złap, Wyrzuć, Zabij") pamiętaj o tym, by zakrywać usta chusteczką, kiedy kaszlesz lub kichasz. Chusteczkę wyrzuć do kosza tak szybko, jak to możliwe. Regularnie myj ręce mydłem i wodą. Nie zapominaj też o czyszczeniu często dotykanych powierzchni (takich jak pilot od telewizora, klamki i klawiatura komputera) odpowiednimi produktami. Na wszelki wypadek noś przy sobie chusteczki higieniczne, a także swój numer NHS (znajdziesz go na receptach i listach, które dostajesz ze swojej przychodni). Wprawdzie nie musisz go podawać, żeby otrzymać pomoc, ale dzięki niemu pracownicy NHS szybciej dotrą do informacji na temat twojego zdrowia.

Więcej informacji

Więcje informacji na temat świńskiej grypy znajdziesz na stronach:

Brytyjskiej służy zdrowia NHS www.nhs.uk przygotowane również w języku polskim.

Rządowej stronie www.direct.gov.

Możesz też zadzwonić na darmowy numer infolinii „The Swine Flu Information Line” 0800 1 513 513.

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym