Strona główna / Życie / Zdrowie / Gwałt - rana, która się nie goiRight menu

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Gwałt – rana, która się nie goi

Zuzanna Gajewska

31.03.2010

„Przełam ciszę!” – plakaty z takim hasłem oraz numerem bezpłatnego telefonu...

zaufania pojawiły się niedawno na ulicach stolicy Wielkiej Brytanii i w londyńskich środkach transportu. Są one częścią kampanii społecznej na rzecz kobiet, które padły ofiarą gwałtu lub molestowania seksualnego.

Łamiemy tabu, obalamy mity

Przestępstwa na tle seksualnym są podwójnie okrutne, po pierwsze dlatego, że w ogóle mają miejsce, po drugie – gdyż są tematem tabu. To fakt, że sprawa jest bardzo delikatna i nie można zorganizować wesołej ogólnokrajowej imprezy z udziałem mediów pod hasłem: “Zgwałcono cię? Przyłącz się do nas!”. Nie znaczy to jednak, że nie da się inaczej pogłębić społecznej świadomości problemu, który jak każdy inny, nie zniknie, jeśli nie będzie się o nim mówić.

Pierwszym krokiem powinno być obalenie mitów dotyczących gwałtu. Oprawca wcale nie musi być recydywistą, a miejscem przestępstwa – ciemny zaułek na odludziu. Gwałtem jest każdy stosunek seksualny, na który jedna ze stron nie wyraża zgody i któremu towarzyszy przemoc. Może do niego dojść nawet w domowym zaciszu, a atakującym może być ktoś, kogo znasz, a nawet ktoś, komu ufasz czy kogo kochasz.

Co więcej, wbrew innemu stereotypowemu poglądowi, odpowiedzialność za gwałt ponosi tylko i wyłącznie gwałciciel. „Najgorsze jest to, że nawet inne kobiety potrafią powiedzieć, że ofiara sama jest sobie winna – podkreśla Yvonne Traynor, dyrektorka Rape and Sexual Abuse Support Centre, organizacji pomagającej ofiarom gwałtu – Uważają, że im nic takiego się nie przytrafia, ponieważ zachowują się odpowiednio i w żaden sposób nie prowokują ataku”. Prawda niestety jest bardziej brutalna. Zgwałcona może zostać każda z nas, zarówno ubrana w krótką spódnicę młoda dziewczyna wracająca z dyskoteki, jak i dojrzała kobieta w długim płaszczu zaatakowana w drodze z pracy do domu. To przestępca szuka ofiary, a nie na odwrót.

Nonsensem jest tłumaczenie gwałtu tym, że kobieta była wyzywająco ubrana. „Ciągle się mówi, że do gwałtu doszło, ponieważ mężczyzna stracił kontrolę, przecież to bzdura – oburza się Traynor – Chodzi właśnie o to, że on MA tę kontrolę. Tylko on jest odpowiedzialny za swoje zachowanie, nie może zrzucać winy na okoliczności, które w tym wypadku stanowi ubiór kobiety. Ponadto, żyjemy w XXI wieku, a nie w czasach wiktoriańskich – kontynuuje – Nie widzę żadnego powodu, dla którego miałoby dochodzić do gwałtów.

Niezabliźniona rana

„Gwałt to najgorsza po morderstwie rzecz, jaka może spotkać kobietę – mówi Yvonne Traynor – Zgwałcona nigdy nie zapomni o tym, co ją spotkało”. Oczywiście reakcje są różne. Niektóre kobiety szybko dochodzą do siebie i, mimo przykrych wspomnień, starają się żyć jak dawniej. Innym powrót do normalności zajmuje wiele lat. Bywa tak, że gwałt kładzie się cieniem na całe ich życie i uniemożliwia spełnienie marzeń, także tych o założeniu rodziny. „To nie tylko przemoc względem ciała, o wiele bardziej cierpi dusza – zauważa Yvonne Traynor – Ofiara przestaje wierzyć we wszystko, w co wierzyła do tej pory, popada w depresję, nie ufa ludziom, zwłaszcza mężczyznom, boi się budować związki”.

Jeśli bliska ci osoba została zgwałcona, musisz jej pomóc stanąć na nogi. Bardzo ważne jest, aby miała w tobie oparcie, wiedziała, że może liczyć na twoją pomoc. Nawet gdyby początkowo uparcie powtarzała „Zostaw mnie w spokoju!”, pewnego dnia może potrzebować rozmowy. Musisz być na to przygotowana. Jeśli ofiara nie ma ochoty na podjęcie terapii, to ty skorzystaj z porady terapeuty i zapytaj, co możesz dla niej zrobić. Uzbrój się przy tym w cierpliwość, będziesz potrzebować jej bardzo dużo.

Czy można uniknąć nieszczęścia?

Myślenie w stylu „mnie to nie grozi” czyni z nas najłatwiejszą zdobycz. Chociaż nie zabrzmi to pocieszająco, musisz zdawać sobie sprawę, że możesz paść ofiarą gwałtu. Dopiero z taką świadomością jesteś gotowa na uniknięcie nieszczęścia.

Oto kilka rad, do których warto się zastosować:

  • Unikaj samotnych spacerów późnym wieczorem i w nocy, z imprez wracaj z przyjaciółmi. Jeżeli późno kończysz pracę, wróć do domu taksówką (miej przy sobie numery kilku licencjonowanych korporacji taksówkowych). Jeśli wybierasz transport publiczny, poproś kogoś, aby odprowadził cię na przystanek, a kogoś innego, by odebrał cię z przystanku docelowego. Jeśli masz własny samochód, staraj się zaparkować go w oświetlonym miejscu jak najbliżej wyjścia z budynku, który opuszczasz.
  • Zapisz się na kurs samoobrony. Noś też ze sobą gaz łzawiący (w nagłej sytuacji możesz go zastąpić dezodorantem) lub coś, co może posłużyć za broń w razie ataku, np. metalowy pilniczek do paznokci. Miej te przedmioty pod ręką, nie na dnie torby.

Jeśli zostaniesz zaatakowana:

  • Choć strach może cię sparaliżować, zbierz w sobie wszystkie siły, aby nie dopuścić do nieszczęścia.
  • Wzywaj pomoc, zamiast jednak krzyczeć „ratunku” wołaj: „policja” lub „pożar”, na te słowa ludzie szybciej zareagują. Gdy uda ci się wyrwać oprawcy, uciekaj w stronę ludzi cały czas krzycząc, to może zniechęcić napastnika. Jeśli jest późno i nie widzisz pieszych, wybiegnij na ulicę, zatrzymaj samochód lub nocny autobus, zapukaj w okno czyjegoś mieszkania, zadzwoń domofonem.
  • Jeśli nie uda ci się uciec ani nikt nie przychodzi z pomocą, spróbuj porozmawiać z atakującym. Gdy to nie zadziała, musisz walczyć. Możesz włożyć mu palce w oczy, uderzyć w gardło, kopać (najlepiej w krocze) lub użyć czegokolwiek, co posłuży ci za broń. Nie poddawaj się, być może któryś z twoich ciosów osłabi jego czujność i umożliwi ci ucieczkę. Pamiętaj jednak, że napastnik może mieć broń. Jeśli grozi jej użyciem, bądź ostrożniejsza.

Jeżeli doszło do tragedii

  • Znajdź schronienie i zadzwoń po pomoc do kogoś bliskiego lub na policję czy pogotowie. Bardzo prawdopodobne jest, że po napadzie stwierdzisz, że chcesz jak najszybciej o nim zapomnieć i nie zależy ci na składaniu zeznań i szukaniu sprawcy – później możesz jednak zmienić zdanie. Gwałciciel mógł cię zarazić różnymi chorobami, mogło też dojść do zapłodnienia, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej po zdarzeniu zobaczył cię lekarz, który sprawdzi jakie odniosłaś obrażenia. Nie myj się ani nie przebieraj, na twoim ciele i ubraniach mogą znajdować się dowody przeciwko napastnikowi.
  • Poszukaj pomocy psychologicznej, nie zachowuj tego tylko dla siebie. Chociaż chciałabyś zapomnieć, a mówienie jedynie przypomina ci o tragedii, sama możesz sobie z tym nie poradzić. Udaj się do specjalisty lub zwierz komuś zaufanemu. Nawet jeśli jest ci trudno, pamiętaj, że nadal są na tym świecie osoby, które chcą ci pomóc.

Gdzie szukać pomocy, jeśli jest się ofiarą gwałtu w UK

Poniżej znajdują się numery telefonów i adresy internetowe organizacji pomagających kobietom, które padły ofiarą gwałtu:

New National Freephone Rape Helpline - 0808 802 9999 – numer bezpłatnego telefonu zaufania dla ofiar gwałtu i molestowania seksualnego New National Freephone Rape Helpline. Infolinia czynna jest codziennie od 12.00 do 14.30 i od 19.00 do 21.30. Działa w całej Wielkiej Brytanii.

Rape Crisis Centre – organizacje charytatywne pomagające ofiarom gwałtu w:

Rights of Women in the UK – organizacja charytatywna udzielająca porad w zakresie praw kobiet w Wielkiej Brytanii. Rights of Women prowadzi również bezpłatną infolinię, więcej informacji można znaleźć na stronie www.rightsofwomen.org.uk

Polish Psychologist Associationwww.polishpsychologistsclub.org – brytyjskie stowarzyszenie polskich psychologów, którzy bezpłatnie udzielą ci wsparcia

Pomoc ofiarom gwałtu w Polsce

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny www.federa.org.pl – strona organizacji na rzecz kobiet i planowania rodziny, numer ich telefonu zaufania to: (022) 635 93 92, działa od poniedziałku do piątku między 16.00 a 20.00.

Masz coś do dodania? Chcesz o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym