Strona główna / Życie / Pieniądze i budżet / Przesyłanie pieniędzy do PolskiRight menu

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Przesyłanie pieniędzy do Polski

Zespół Polkadot

12.05.2009

Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, znalazłaś pracę i zaczęłaś odkładać trochę oszczędności, może zechcesz przesłać do Polski parę funtów...

by wesprzeć rodzinę czy spłacić jakiś debet, albo po prostu ulokować pieniądze w kraju. Istnieje kilka sposobów na to, jak to zrobić.

Bank

By dokonać transferu pieniędzy za pośrednictwem banku, potrzebne jest konto bieżące, dowód tożsamości oraz dane osoby w Polsce, do której przesyłamy pieniądze. Dane te obejmują: specjalny numer konta - tzw. IBAN (International Bank Account Number, czyli Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego), adres banku oraz adres zamieszkania. Koszt przelewu to około £20 - £35. Przeważnie opłata ta jest stała, niezależnie od kwoty wysyłanej, więc lepiej jest przelewać więcej, a rzadziej.

Kwotę przesłaną w funtach odbiorca w Polsce otrzyma w złotówkach. Pieniądze zostaną przeliczone według stawki ustanowionej na dany dzień przez bank wysyłający. Możliwa jest również usługa dostarczenia kwoty w funtach, jednak jest ona dużo droższa.

Osobom regularnie wysyłającym pieniądze do kraju niektóre z brytyjskich banków idą z pomocą. Np. bank NatWest stworzył konto „NatWest Welcome”, którego obsługa kosztuje £2 miesięcznie, a w jego pakiecie znajduje się wiele przydatnych usług, w tym możliwość wysyłania przelewów do Polski za stałą opłatą (niezależną od kwoty przesyłanej) w wysokości tylko £4, lub całkowicie za darmo przy przelewie na konto banku PKO BP.

Niektóre banki oferują swym klientom specjalną kartę przelewu pieniędzy. Możemy ją wręczyć bliskiej osobie, do której chcemy wysyłać pieniądze. Karta pozwala tej osobie wypłacać pieniądze z naszego konta w bankomatach w Polsce i za granicą. Banki oferujące taką opcję to między innymi:

  • Lloyds TSB w pakiecie konta „Silver account” (koszt prowadzenia konta: przez pierwsze 3 miesiące £2, następnie £7.95 za każdy miesiąc);
  • HSB w opcji „Passport” (Koszt założenia konta: £60 w opłacie jednorazowej, lub w miesięcznych ratach £6 opłacanych przez 12 miesięcy).

Firmy pośredniczące

Na brytyjskim rynku działa wiele firm dokonujących transferów pieniędzy. Są one bardzo popularne wśród obywateli polskich, dlatego wiele z nich udostępnia już swój serwis w języku polskim.

Różna jest zarówno jakość usług, jak i ceny transferów. Za skorzystanie z pośrednictwa tanich, ale mniej renomowanych firm można zapłacić już od £3; droższe, ale pewniejsze firmy naliczają kwoty od około £5 - £7 i więcej. Ceny przekazów w niektórych firmach mogą zależeć od wysokości wysyłanej sumy, im jest wyższa, tym większa opłata.

Firmy oferujące transfery pieniężne:

Poczta

Na pewno wiele osób będzie zastanawiało się, czy nie prościej od organizowania przelewu byłoby wysłać pieniądze pocztą w kopercie. Jest to opcja może i prostsza, ale niestety nie pewniejsza. Może bowiem dojść do tajemniczego „znikania” pieniędzy z kopert, i to bez względu na to, jak pieczołowicie były zakamuflowane czy zabezpieczone. Poczta, zarówno brytyjska jak i polska, nie bierze odpowiedzialności za takie zdarzenia, lepiej więc zapomnieć o tym sposobie na przesyłanie swoich ciężko zarobionych funduszy.

Znajomi

Prostym sposobem, jeśli mamy taką okazję, jest przesłanie pieniędzy przez znajomą, zaufaną osobę, która właśnie wybiera się do Polski. Lepiej jednak, by przekazywane tą drogą kwoty nie były duże. Powierzenie komuś wszystkich naszych oszczędności może być nie tylko ryzykowne, ale też i zbyt obciążające dla osoby, która zgodziła się wyświadczyć nam taką przysługę.

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym