Strona główna / Życie / Pieniądze i budżet / Jak rozsądnie gospodarować pieniędzmiRight menu

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Jak rozsądnie gospodarować pieniędzmi

Zespół Polkadot

19.11.2013

Metody efektywnego planowania wydatków.

Rozsądne gospodarowanie zawartością portfela jest bardzo istotne jeśli chce się żyć w Wielkiej Brytanii spokojnie i bez stresów, zaoszczędzić trochę funtów, a do tego korzystać w miarę możliwości z uroków życia. Oczywiście, wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i priorytetów, jednak zaprezentowane poniżej metody efektywnego planowania wydatków mogą nam pomóc zachować fundusze na coś naprawdę dla nas ważnego.

5 sposobów jak ograniczyć wydatki na jedzenie

Osoby emigrujące, zwłaszcza nowo przybyłe do UK, często starają się jak najmniej wydawać na jedzenie. Na pewno jest to jakiś sposób na odłożenie paru funtów, ale z drugiej strony naprawdę nie ma powodów, dla których nie mielibyśmy się zdrowo odżywiać, nawet jeśli dysponujemy skromnym budżetem.

 • Kupuj produkty w specjalnej ofercie, opatrzone napisem „buy extra for...” lub „get 2 for the price of 1” itp. Zwracaj szczególnie uwagę na produkty, które mają długą datę ważności i zawsze mogą ci się przydać, jak makaron, ryż, czy herbata.
 • Kupuj więcej i zamrażaj. Jeśli masz zamrażarkę, kupuj produkty, które często jesz, pakowane w większej ilości - np. udka czy piersi kurczaka. Podziel je na porcje, jakie zazwyczaj spożywasz na obiad czy kolację, zapakuj dobrze i zamroź. Nie tylko zaoszczędzisz – unikniesz także problemu braku pomysłu na przygotowanie posiłku gdy nie masz czasu i ochoty na kulinarne eksperymenty.
 • Wybieraj produkty nieprzetworzone. W brytyjskich sklepach jest wiele gotowych dań, jak też i pięknie zapakowanych, specjalnie przygotowanych (umytych, pokrojonych itp.) produktów do szybkiego skomponowania posiłku. Jest to poręczna opcja, szczególnie dla osób zapracowanych, jednakże taniej i często zdrowiej jest kupować świeże, nieprzetworzone produkty.
 • Unikaj częstego „jedzenia na mieście”. Choć w Wielkiej Brytanii jest to bardzo popularne, jeśli naprawdę zależy ci na oszczędzaniu, staraj się unikać codziennego stołowania poza domem, nawet w tanich fast foodach. Taniej i zdrowiej będzie, jeśli do pracy przygotujesz własną kanapkę i jakiś owoc. Oszczędź sobie parę funtów na tanim jedzeniu w McDonaldzie, by raz na jakiś czas wybrać się w jakieś naprawdę specjalne miejsce.
 • Gotuj tanio, ale i zdrowo. Ciekawe przepisy kulinarne przy użyciu niedrogich produktów znajdziesz na forum Polkadot.pl ‘Tanie gotowanie’.

5 sposobów jak zaoszczędzić na rozrywce

Nasz pobyt w UK nie powinien skupiać się tylko na pracy, bez czasu na relaks. Jest wiele miejsc wartych zobaczenia i ciekawych wydarzeń, których szkoda byłoby nie doświadczyć. Może nie trafi się już nam taka druga szansa. Spędzanie czasu wolnego nie musi koniecznie dotkliwie uszczuplić naszego portfela. Oto kilka sprawdzonych sposobów na tanie odpoczywanie:

 • Korzystaj z darmowych atrakcji. W Wielkiej Brytanii, szczególnie w dużych miastach jak Londyn czy Edynburg, jest wiele atrakcji dostępnych za darmo, jak muzea, galerie. Sprawdź w przewodniku, w lokalnych gazetach lub w Internecie, zorientuj się co, gdzie i kiedy. Korzystaj z wszelkich okazji - co przeżyjesz to twoje, jesteś w kraju, gdzie kwitnie kultura i powstaje wiele światowych trendów.
 • Kup bilet dużo wcześniej. Jeśli planujesz podróż po Wielkiej Brytanii, kup bilet na wybrany środek transportu dużo wcześniej i najlepiej przez internet, np. na stronach thetrainline.com (pociągi) lub Megabus (autokary), Skyscaner (wyszukiwarka lotów). Więcej na temat podróżowania po UK w artykule „Podróżowanie po UK".
 • Sprawdź specjalne oferty. Wiele barów i restauracji ma specjalne oferty, tzw. ”happy hours”, kiedy to w określonych godzinach oferowane są tańsze nawet o 50% posiłki oraz drinki. Warto skorzystać z takich okazji. Jeśli kupujesz bilet (np. na pociąg) tuż przed wyjazdem, sprawdź w internecie, czy na danej linii nie są dostępne specjalne oferty lub oferty „last minute”.
 • Rzuć palenie. Smutna wiadomość dla wszystkich nałogowców – w UK ceny papierosów są znacznie wyższe niż w Polsce. Za paczkę trzeba
  zapłacić około 8 funtów. (Pomyśl, że rezygnując z palenia oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również swoje zdrowie - podwójny zysk).
 • Zapisz się do lokalnej biblioteki, da ci to możliwość bezpłatnego korzystania z internetu. Z pewnością przyda się to szczególnie na początku pobytu. Będziesz mogła również wypożyczyć książki na przykład do nauki angielskiego, przewodniki po UK, płyty itp.

Przydatne strony

Zakup i sprzedaż wielu produktów po okazyjnych cenach umożliwia eBay, najpopularniejszy wirtualny market w UK.

Wiele ofert tańszego zakupu biletów na koncert, pociąg, lub wybrania się do restauracji w ostatniej chwili można znaleźć na stronie Lastminute.com.

Masz własne sposoby na oszczędzanie? Opowiedz nam o nich, dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym