Jak znaleźć mieszkanie w Wielkiej Brytanii
18.09.2016
Jeśli planujemy przyjazd do Wielkiej Brytanii, jedną z najważniejszych spraw do załatwienia jest wynajęcie mieszkania.
Najlepiej zacząć rozglądać się za nim już przed wyjazdem. Już wtedy powinniśmy zorganizować sobie przynajmniej tymczasowe lokum, gdzie będziemy mogli zatrzymać się w ciągu pierwszych dni pobytu, zanim znajdziemy coś na stałe.
Gdzie można mieszkać? – kilka opcji zakwaterowania
Znajomi
Popularny sposób wśród nowo przybyłych do Wielkiej Brytanii. Będąc jeszcze w Polsce skontaktujmy się ze wszystkimi znajomymi, którzy przebywają w miejscu, do którego chcemy wyjechać – może znajdzie się ktoś, kto nam pomoże. By nie nadużywać czyjeś gościnności, możemy zaproponować zwrot kosztów lub dorzucić się do wynajmu.
Hostele
Są rozwiązaniem wynajmu lokum zarówno krótko – jak i długoterminowym. Jest to o tyle wygodna opcja, że zamieszkać w hostelu możemy praktycznie w każdej chwili i w każdej chwili możemy go opuścić. Trzeba być jednak przygotowanym na konieczność dzielenia pokoju z kilkoma osobami. Ceny wynoszą 11 – 25 funtów za noc, wahają się w zależności od liczby osób w pokoju oraz sezonu, np. w porze zimowej są zazwyczaj niższe.
Obszerną listę hosteli w całym kraju (z możliwością rezerwacji online) znajdziesz na stronie HostelBookers.
Wynajem pokoju
Jest wiele mieszkań, w których możesz znaleźć wolny pokój. Bądź przygotowana na dzielenie kuchni i łazienki z obcymi osobami. Z iloma... rożnie to bywa, ale 10 - osobowa poranna kolejka do łazienki może nie być niczym niezwykłym.
Cena wynajmu zależy od miejsca, najdrożej płaci się w Londynie. Pokoje bliżej centrum miasta i w lepszych dzielnicach mogą być droższe i nieco mniejsze od tych położonych bardziej na obrzeżach.
Wynajem mieszkania
Jeśli ma się kilkoro dobrych znajomych, warto rozważyć pomysł wspólnego wynajęcia całego mieszkania albo domu. Ceny, tak jak w przypadku wynajmowania pokoju, zależą między innymi od tego, gdzie znajduje się lokum, w jakiej dzielnicy i jak daleko oddalone jest od centrum miasta.
Puby
Niektórzy właściciele pubów lub barów posiadają mieszkania (zazwyczaj położone tuż nad lokalami), które mogą wynajmować swoim pracownikom. Opłata może być potrącana z wypłaty lub regulowana oddzielnie.
Sposoby szukania mieszkania
Znajomi
I znowu oni, ale naprawdę warto popytać, czy nie szukają właśnie współlokatora lub nie słyszeli o jakimś wolnym pokoju. Może zdarzyć się, że ktoś z naszych przyjaciół również będzie poszukiwał nowego miejsca, w grupie zawsze raźniej!
Internet
Jest wiele stron internetowych, na których znajdziemy ogłoszenia dotyczące wynajmu. Warto również umieścić na nich własne ogłoszenie i zawrzeć w nim szczegóły na temat lokum jakiego poszukujemy. Najbardziej znane strony to: Gumtree, FlatmateWorld, FindaProperty.com, Rightmove.
Gazety i ogłoszenia
Najpopularniejsze brytyjskie gazety z ogłoszeniami to Loots i TNT, można również zajrzeć do polskiej prasy jak Cooltura czy Goniec Polski. Warto rozejrzeć się za ogłoszeniami wywieszanymi w oknach kiosków z gazetami i sklepików, jak również na tablicach ogłoszeń w niektórych supermarketach. Nie zaszkodzi również spróbować wywiesić swoje własne ogłoszenie.
Agencje
W Wielkiej Brytanii właściciele mieszkań nie zawsze mają czas i ochotę zajmować się wynajmem mieszkania osobiście, często więc korzystają z usług agencji pośredniczących. Wiele ciekawych ofert mieszkaniowych znajdziemy właśnie w takich agencjach. Warto w naszych poszukiwaniach uwzględnić możliwość skorzystania z ich usług, zwłaszcza, gdy nie możemy poświęcić na to zbyt dużo czasu.
Niektóre agencje będą wymagały od nas referencji od poprzedniego właściciela mieszkania, które wynajmowaliśmy, potwierdzenia od pracodawcy, banku, w niektórych dodatkowo wyciągów z pensji (payslips) oraz wyciągu z konta.
Agencji mieszkaniowych jest bardzo wiele, ważne jednak by wybrać te naprawdę rzetelne.
Porady w szukaniu mieszkania
- Przy rozważaniu wynajmu mieszkania lub pokoju weź pod uwagę: jak daleko jest ono położone od miejsca twojej pracy, jakie środki transportu są dostępne i jak długo zajmie ci dojazd. Jeśli zmuszona będziesz np. do codziennej podróży metrem, pieniądze, które na to wydasz, może lepiej będzie zainwestować w wynajem czegoś nieco bliżej.
- Zwróć uwagę na charakter dzielnicy – czy jest ona w miarę bezpieczna, jest to ważne zwłaszcza jeśli będziesz wracać do domu nocą.
- Koniecznie podpisz umowę o wynajem. Zanim to zrobisz, przeczytaj ją uważnie; w razie wątpliwości nie wahaj się pytać o wyjaśnienie niezrozumiałych kwestii lub poproś znajomą osobę, która lepiej zna angielski, by ci towarzyszyła.
- Przy podpisywaniu umowy powinno się sporządzić listę wszystkich sprzętów, jakie znajdują się w mieszkaniu oraz wszelkich uszkodzeń, pęknięć, zabrudzeń itp., (nie pomijając nawet najmniejsze plamki na dywanie). Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdy przy wyprowadzaniu się właściciel niesłusznie potrąci z naszego depozytu pieniądze na pokrycie strat i uszkodzeń, które istniały już przed naszym zamieszkaniem.
- Gdy szukasz pokoju, zwróć uwagę, czy w koszt wynajmu wliczone są opłaty za rachunki – jeśli nie, dowiedz się za co będziesz musiała płacić i ile mniej więcej może to wynieść.
- Jeśli kalkulujesz kwotę jaką możesz przeznaczyć na wynajem całego mieszkania lub domu wraz ze znajomymi, nie zapomnij o wliczeniu w nią opłat związanych z rachunkami. Więcej na ten temat w artykule rachunki.
- Często przy wynajmowaniu pokoju lub mieszkania musimy opłacić depozyt, najczęściej w kwocie równiej dwutygodniowej opłacie za czynsz.
Słowniczek terminów pomocnych w czytaniu ogłoszeń:
Sgl – Single room - pokój jednoosobowy
Dbl – Double room - pokój dwuosobowy
Tpl – Triple room - pokój trzyosobowy
O/R – Own Room - własny pokój
S/R – Share Room - pokój dzielony z kimś
F/F – Fully Furnished - z pełnym wyposażeniem
F/M – Female/Male - kobieta/mężczyzna
N/N – Non-smokng - niepalący
PCM – Per Calendar Moth, opłata za miesiąc (kalendarzowy)
£75 pw/exc – Cost per week exclusive of bills, koszt za tydzień z wyłączeniem opłat za rachunki
£75 pw/inc – Cost per week inclusive of bills, koszt za tydzień z włączeniem rachunków
AGY – Advertised by an Agency, ogłoszenie umieszczone za pośrednictwem agencji
DEP – Deposit Required, wymagany depozyt
Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!