Strona główna / Życie / Mieszkanie / Jak znaleźć mieszkanieRight menu

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Jak znaleźć mieszkanie w Wielkiej Brytanii

Zespół Polkadot

18.09.2016

Jeśli planujemy przyjazd do Wielkiej Brytanii, jedną z najważniejszych spraw do załatwienia jest wynajęcie mieszkania.

Najlepiej zacząć rozglądać się za nim już przed wyjazdem. Już wtedy powinniśmy zorganizować sobie przynajmniej tymczasowe lokum, gdzie będziemy mogli zatrzymać się w ciągu pierwszych dni pobytu, zanim znajdziemy coś na stałe.

Gdzie można mieszkać? – kilka opcji zakwaterowania

Znajomi
 Popularny sposób wśród nowo przybyłych do Wielkiej Brytanii. Będąc jeszcze w Polsce skontaktujmy się ze wszystkimi znajomymi, którzy przebywają w miejscu, do którego chcemy wyjechać – może znajdzie się ktoś, kto nam pomoże. By nie nadużywać czyjeś gościnności, możemy zaproponować zwrot kosztów lub dorzucić się do wynajmu.

Hostele
 Są rozwiązaniem wynajmu lokum zarówno krótko – jak i długoterminowym. Jest to o tyle wygodna opcja, że zamieszkać w hostelu możemy praktycznie w każdej chwili i w każdej chwili możemy go opuścić. Trzeba być jednak przygotowanym na konieczność dzielenia pokoju z kilkoma osobami. Ceny wynoszą 11 – 25 funtów za noc, wahają się w zależności od liczby osób w pokoju oraz sezonu, np. w porze zimowej są zazwyczaj niższe.

Obszerną listę hosteli w całym kraju (z możliwością rezerwacji online) znajdziesz na stronie HostelBookers.

Wynajem pokoju
 Jest wiele mieszkań, w których możesz znaleźć wolny pokój. Bądź przygotowana na dzielenie kuchni i łazienki z obcymi osobami. Z iloma... rożnie to bywa, ale 10 - osobowa poranna kolejka do łazienki może nie być niczym niezwykłym.

Cena wynajmu zależy od miejsca, najdrożej płaci się w Londynie. Pokoje bliżej centrum miasta i w lepszych dzielnicach mogą być droższe i nieco mniejsze od tych położonych bardziej na obrzeżach.

Wynajem mieszkania
 Jeśli ma się kilkoro dobrych znajomych, warto rozważyć pomysł wspólnego wynajęcia całego mieszkania albo domu. Ceny, tak jak w przypadku wynajmowania pokoju, zależą między innymi od tego, gdzie znajduje się lokum, w jakiej dzielnicy i jak daleko oddalone jest od centrum miasta.

Puby
 Niektórzy właściciele pubów lub barów posiadają mieszkania (zazwyczaj położone tuż nad lokalami), które mogą wynajmować swoim pracownikom. Opłata może być potrącana z wypłaty lub regulowana oddzielnie.

Sposoby szukania mieszkania

Znajomi
 I znowu oni, ale naprawdę warto popytać, czy nie szukają właśnie współlokatora lub nie słyszeli o jakimś wolnym pokoju. Może zdarzyć się, że ktoś z naszych przyjaciół również będzie poszukiwał nowego miejsca, w grupie zawsze raźniej!

Internet
 Jest wiele stron internetowych, na których znajdziemy ogłoszenia dotyczące wynajmu. Warto również umieścić na nich własne ogłoszenie i zawrzeć w nim szczegóły na temat lokum jakiego poszukujemy. Najbardziej znane strony to: Gumtree, FlatmateWorld, FindaProperty.com, Rightmove.

Gazety i ogłoszenia
 Najpopularniejsze brytyjskie gazety z ogłoszeniami to Loots i TNT, można również zajrzeć do polskiej prasy jak Cooltura czy Goniec Polski. Warto rozejrzeć się za ogłoszeniami wywieszanymi w oknach kiosków z gazetami i sklepików, jak również na tablicach ogłoszeń w niektórych supermarketach. Nie zaszkodzi również spróbować wywiesić swoje własne ogłoszenie.

Agencje
 W Wielkiej Brytanii właściciele mieszkań nie zawsze mają czas i ochotę zajmować się wynajmem mieszkania osobiście, często więc korzystają z usług agencji pośredniczących. Wiele ciekawych ofert mieszkaniowych znajdziemy właśnie w takich agencjach. Warto w naszych poszukiwaniach uwzględnić możliwość skorzystania z ich usług, zwłaszcza, gdy nie możemy poświęcić na to zbyt dużo czasu.

Niektóre agencje będą wymagały od nas referencji od poprzedniego właściciela mieszkania, które wynajmowaliśmy, potwierdzenia od pracodawcy, banku, w niektórych dodatkowo wyciągów z pensji (payslips) oraz wyciągu z konta.

Agencji mieszkaniowych jest bardzo wiele, ważne jednak by wybrać te naprawdę rzetelne.

Porady w szukaniu mieszkania

  • Przy rozważaniu wynajmu mieszkania lub pokoju weź pod uwagę: jak daleko jest ono położone od miejsca twojej pracy, jakie środki transportu są dostępne i jak długo zajmie ci dojazd. Jeśli zmuszona będziesz np. do codziennej podróży metrem, pieniądze, które na to wydasz, może lepiej będzie zainwestować w wynajem czegoś nieco bliżej.
  • Zwróć uwagę na charakter dzielnicy – czy jest ona w miarę bezpieczna, jest to ważne zwłaszcza jeśli będziesz wracać do domu nocą.
  • Koniecznie podpisz umowę o wynajem. Zanim to zrobisz, przeczytaj ją uważnie; w razie wątpliwości nie wahaj się pytać o wyjaśnienie niezrozumiałych kwestii lub poproś znajomą osobę, która lepiej zna angielski, by ci towarzyszyła.
  • Przy podpisywaniu umowy powinno się sporządzić listę wszystkich sprzętów, jakie znajdują się w mieszkaniu oraz wszelkich uszkodzeń, pęknięć, zabrudzeń itp., (nie pomijając nawet najmniejsze plamki na dywanie). Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdy przy wyprowadzaniu się właściciel niesłusznie potrąci z naszego depozytu pieniądze na pokrycie strat i uszkodzeń, które istniały już przed naszym zamieszkaniem.
  • Gdy szukasz pokoju, zwróć uwagę, czy w koszt wynajmu wliczone są opłaty za rachunki – jeśli nie, dowiedz się za co będziesz musiała płacić i ile mniej więcej może to wynieść.
  • Jeśli kalkulujesz kwotę jaką możesz przeznaczyć na wynajem całego mieszkania lub domu wraz ze znajomymi, nie zapomnij o wliczeniu w nią opłat związanych z rachunkami. Więcej na ten temat w artykule rachunki.
  • Często przy wynajmowaniu pokoju lub mieszkania musimy opłacić depozyt, najczęściej w kwocie równiej dwutygodniowej opłacie za czynsz.

Słowniczek terminów pomocnych w czytaniu ogłoszeń:

Sgl – Single room - pokój jednoosobowy
 Dbl – Double room - pokój dwuosobowy
 Tpl – Triple room - pokój trzyosobowy
 O/R – Own Room - własny pokój
 S/R – Share Room - pokój dzielony z kimś
 F/F – Fully Furnished - z pełnym wyposażeniem
 F/M – Female/Male - kobieta/mężczyzna
 N/N – Non-smokng - niepalący
 PCM – Per Calendar Moth, opłata za miesiąc (kalendarzowy)
 £75 pw/exc – Cost per week exclusive of bills, koszt za tydzień z wyłączeniem opłat za rachunki
 £75 pw/inc – Cost per week inclusive of bills, koszt za tydzień z włączeniem rachunków
 AGY – Advertised by an Agency, ogłoszenie umieszczone za pośrednictwem agencji
 DEP – Deposit Required, wymagany depozyt

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym