Strona główna / Życie / Być w kontakcie / Portale społecznościoweRight menu

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Portale społecznościowe - czyli jak utrzymać stare znajomości

Zespół Polkadot

22.04.2009

Jednym z wielkich minusów emigracji jest przebywanie z dala od rodzin, przyjaciół i znajomych. Wiele znajomości zamiera, nie przetrzymując próby czasu i odległości. Jednym ze sposobów na utrzymywanie starych przyjaźni...

a także nawiązywanie nowych, jest korzystanie z portali społecznościowych, takich jak grono, nasza-klasa, facebook, hi5 czy myspace. Dzięki nim odległość nie stanowi już więcej problemu w podtrzymaniu kontaktów, niezależnie, czy przebywa się w Wielkiej Brytanii, USA, czy Australii.

Ananasy z naszej klasy

Na popularności zyskuje ostatnio szczególnie polski portal nasza-klasa. Strona ta ułatwia odnowienie kontaktów z koleżankami i kolegami ze szkolnej ławy. Zaledwie rok od powstania zyskała już około 3 miliony zarejestrowanych użytkowników.

Kiedyś informacje o dawnych znajomych rozprzestrzeniały się na zasadzie głuchego telefonu: ktoś powiedział coś komuś, ten przekazał to dalej, a do naszych uszu wiadomości docierały zazwyczaj mocno zniekształcone. Dziś możemy otrzymać informację o naszych przyjaciołach i bliskich z pierwszej ręki, gdyż sami zainteresowani przekazują je nam w internetowej przestrzeni, umieszczając swoje zdjęcia i krótkie informacje o aktualnej sytuacji życiowej.

- To prawie jak cud – mówi Maja. - 4 lata po skończeniu studiów wyjechałam do Wielkiej Brytanii i zupełnie utraciłam kontakt ze znajomymi z grupy. Tymczasem już w pierwszym dniu po zalogowaniu się na stronie nasza-klasa dowiedziałam się, że Tomek i Hania, bliscy znajomi z grupy, pobrali się, przyjaciółka Kasia jest w ciąży, a inna koleżanka, Ola, wyjechała do Nowego Yorku.

- To niesamowite - zobaczyć znajomych, których nie widziało się od tak długiego czasu! Sporo z nich zmieniło stan cywilny i umieszcza w swym profilu nowe nazwiska, inni doczekali się już potomków, czy wyjechali gdzieś za granicę. Niektórzy przytyli, albo wypięknieli - grube okulary zamienili na szkła kontaktowe, a rude włosy przefarbowali na blond, część nie zmieniła się wcale, a wszystkiego tego dowiedziałam się na kliknięcie myszki! – tak o swych doświadczeniach - opowiada Ania - każdy pisze o sobie chociaż po kilka zdań, ale wiadomości są wręcz niewiarygodne, jedna kumpela piszę, że ma siedmioletniego syna i drugiego męża, inna koleżanka, że mieszka w Australii (...) znalazłam starych znajomych, których czas porozrzucał po świecie, na szczęście finał jest dużo weselszy niż w piosence Kaczmarskiego "Co się stało z naszą klasą".

Romantyczne historie

Używanie naszej-klasy i podobnych portali ma też swoją romantyczną stronę. Kristy opowiada, jak jedna z jej koleżanek odnalazła na Friends Reunited (brytyjskim odpowiedniku naszej klasy) swoją dawną, platoniczną miłość ze szkolnych lat:

- Obydwoje byli z małego miasteczka, chodzili do jednej szkoły, Kate po trochu podkochiwała się w Paulu – wiesz, to była jedna z tych szczenięcych platonicznych miłości. Zaraz po ukończeniu szkoły wyruszyli w inne części Wielkiej Brytanii. Mijały lata, obydwoje odnieśli sukces zawodowy, ale w życiu prywatnym za bardzo im się nie układało. Mieli jakieś związki, ale nic na stałe - i raptem, po 8 latach, odnaleźli się na stronie Friends Reunited! Zaczęło się od listu „co słychać, pamiętasz mnie?”, a skończyło na... zaręczynach. Mieli bardzo dużo wspólnego, ludzie sukcesu, ale wychowani w małym miasteczku, ich życie, choć biegło oddzielnie, przemierzało podobne tory, i to właśnie internet spowodował, że tory te skrzyżowały się ... strasznie romantyczna historia, nieprawdaż?

Dla tych co daleko

Jaki pożytek z portali jak nasza-klasa mają ludzie przebywający na emigracji? Jest to szansa na odnalezienie starych znajomych, i to, co ważne, także tych, o których nie wiemy, że przebywają tuż obok nas.

Przyjechałam do UK. Przebywając tu od roku poznałam parę nowych osób, ale tęskno mi było za przyjaciółmi z Polski, bo wiadomo, co starzy znajomi to starzy znajomi – mówi Ewa. – A tu na gronie odkrywam, że mój znajomy z harcerstwa przebywa w tej samej miejscowości co ja, a na naszej-klasie dowiaduję się, że moja dobra kumpela z podstawówki mieszka teraz w mieście położonym bardzo blisko od mojego. Zaraz po świętach planujemy spotkanie. Już nie mogę się doczekać!

Na czym to polega?

By stać się członkiem portalu takiego jak nasza-klasa lub grono, potrzebne jest nam zaproszenie od znajomej osoby. Otrzymujemy je wysłane na nasz adres mailowy i podążamy za podanymi w nim informacjami dotyczącymi logowania. Podajemy swoje dane, (dla bezpieczeństwa lepiej nie podawać zbyt dużo informacji o sobie; te podstawowe jak: imię, nazwisko – w zupełności wystarczą).

W przypadku portalu grono czy facebook odnaleźć znajomych możemy poprzez wpisywanie wyszukiwarkę ich imienia i nazwiska lub adresu mailowego.

W przypadku portalu nasza klasa szukamy szkół, w których się uczyliśmy i zapisujemy się na listę obecności. Zapewne widnieć na niej będą imiona naszych znajomych, więc możemy zaprosić ich do znajomości poprzez wybranie opcji „zaproś do znajomości”. Możemy też pisać do nich wiadomości oraz komentować ich zdjęcia. Ponieważ portal ten cieszy się ogromną popularnością, w godzinach wieczornych i w czasie weekendów możemy mieć problem z korzystaniem z niego z racji problemów z serwerem. Ale warto być cierpliwym – dzięki niemu można znaleźć się blisko swych dobrych znajomych nawet będąc daleko: w Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Irlandii czy dowolnym miejscu na ziemi.

Masz coś do dodania? Chcesz podyskutować? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym