Strona główna / Start / Doświadczenia innych / Wybory prezydenckie w PolsceRight menu

Warehouse Fashions Limited

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Wybory prezydenckie w Polsce w 2010

Małgorzata Sychta i zespół Polkadot.pl

15.06.2010

Brytyjskie wybory parlamentarne już za nami, a tymczasem coraz bliżej do wyborów prezydenckich...

w Polsce. Mieszkasz w Wielkiej Brytanii, ale losy ojczystego kraju nie są ci obojętne? Oddaj głos na swojego kandydata. O tym, jak głosować za granicą, dowiesz się z naszego przewodnika.

Jak głosować w wyborach za granicą

Data wyborów jest już znana – odbędą się w niedzielę 20 czerwca. Listę okręgów wyborczych i miejsc do głosowania można znaleźć na stronie Ambasady Polskiej www.londynkg.polemb.net.

Aby móc oddać swój głos za granicą, musisz się znaleźć w spisie wyborców w odpowiednim obwodzie. Spisy takie sporządzają konsulowie. Rejestracji możesz dokonać osobiście, telefonicznie, listownie, faksem albo e-mailem. We wniosku rejestracyjnym musisz podać:

- swoje nazwisko i imiona,
- imię ojca,
- datę urodzenia,
- adres zamieszkania za granicą (jeśli mieszkasz na Wyspach na stałe) albo w kraju (jeśli przebywasz w UK jedynie czasowo),
- numer ważnego polskiego dowodu osobistego albo paszportu, miejsce i datę jego wydania.

Wniosek należy złożyć najpóźniej 3 dni przed wyborami, czyli do 17 czerwca 2010. Jeśli dojdzie do drugiej tury wyborów, nie musisz rejestrować się ponownie – twoje nazwisko zostanie automatycznie umieszczone na liście osób uprawnionych do głosowania. Uwaga: jeśli w II turze zamierzasz głosować w innym obwodzie, musisz uzyskać specjalne pozwolenie konsula.

Osoby na stałe zamieszkujące w Polsce, ale chcące głosować za granicą, mogą otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania poza wyznaczonym dla siebie obwodem. Wniosek o wydanie tego dokumentu możesz złożyć w urzędzie gminy, w której jesteś ujęta w spisie wyborców. Masz na to czas do 18 czerwca. Uważaj jednak, by nie zgubić zaświadczenia – jeśli je zawieruszysz, stracisz szansę oddania głosu, ponieważ duplikaty nie są wydawane.

Kandydaci w wyborach na prezydenta 2010

1. Bronisław Komorowski 2. Jarosław Kaczyński 3.Grzegorz Napieralski 4. Waldemar Pawlak 5. Andrzej Olechowski 6. Marek Jurek 7. Andrzej Lepper 8. Bogusław Ziętek 9. Kornel Morawiecki 10. Janusz Korwin-Mikke

W tegorocznych wyborach wystartuje 10 kandydatów. Jednym z nich jest obecny marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Po katastrofie w Smoleńsku i śmierci Lecha Kaczyńskiego to właśnie on przejął obowiązki prezydenta. Komorowski opowiedział się za ograniczeniem stosowania weta prezydenckiego, a także za współpracą z rządem w kwestiach polityki zagranicznej. Jest przeciwnikiem kary śmierci i uważa, że zapłodnienie in vitro powinno być współfinansowane przez państwo

Kolejnym kandydatem jest startujący z ramienia PiS prezes partii Jarosław Kaczyński. Na start w wyborach zdecydował się po śmierci swojego brata bliźniaka w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Doktor nauk prawnych, obecny na scenie politycznej już od lat 70., był już senatorem, posłem i premierem. Jego priorytetami mają być umocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej, przyspieszenie rozwoju kraju oraz połączenie nowoczesności z tracycją. Chce też, by państwo bardziej wspierało rodziny. Hasło, jakie przybrała jego kampania wyborcza, brzmi „Polska jest najważniejsza".

W wyborach wystartuje też kandydat Samoobrony RP, Andrzej Lepper. Państwowa Komisja Wyborcza początkowo nie chciała go zarejestrować. Odmowę uzasadniono tym, że polityk nie spełnia warunku niekaralności. PKW uchyliła jednak swoją decyzję, więc nazwisko Leppera pojawi się na liście. Założyciel i przewodniczący Samoobrony pierwszy raz kandydował na urząd prezydenta w 2005 i zajął 3. miejsce, ale nie przeszedł do II tury. Pełnego programu na te wybory jeszcze nie przedstawił. W niedawnym wystąpieniu ogłosił, że chce kandydować, by „powstrzymać marsz po władzę absolutną polityków gardzących zwykłymi ludźmi”. Tegoroczną kampanię prowadzi na targowiskach i bazarach w całej Polsce.

Kandydat SLD to Grzegorz Napieralski. Jest przewodniczącym partii i najmłodszym spośród wszystkich kandydatów (36 lat). Podkreśla, że najważniejsza jest dla niego przyszłość. Jako jedyny z kandydatów nie musi składać oświadczenia lustracyjnego. Twierdzi, że polityka w Polsce powinna stać się bardziej merytoryczna i obracać się wokół spraw, a nie ludzi. Program Napieralskiego obejmuje zmiany w prawie podatkowym i prawie pracy. Popierają go byli prezydenci RP Wojciech Jaruzelski i Aleksander Kwaśniewski.

Po raz drugi o najwyższe stanowisko w kraju ubiega się polityk partii PSL Waldemar Pawlak. Jako kandydat może pochwalić się dużym doświadczeniem na arenie politycznej, dwukrotnie sprawował funkcję premiera, wicepremiera. Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, od 2007 minister gospodarki i wiceprezes Rady Ministrów. Pawlak duży nacisk kładzie na promowanie swojej kandydatury w internecie. Obiecuje, że jako prezydent nie będzie stronnikiem jednej partii i będzie otwarty nie tylko na środowiska polityczne, ale również społeczne i gospodarcze.

Również dla kandydata niezależnego Andrzeja Olechowskiego tegoroczne wybory będą drugimi, w których wystartuje. W 2000 roku zdobył drugie miejsce, po Aleksandrze Kwaśniewskim, uzyskując 17,3 procent głosów. Jeden z trzech założycieli Platformy Obywatelskiej, były minister finansów i wiceprezes NBP obiecuje, że dołoży starań, by Polacy otrzymali wszystkie prawa zawarte w Karcie Praw Podstawowych UE. Zamierza też zadbać o podwyższenie zarobków i ułatwić życie przedsiębiorcom.

Na liście kandydatów znaleźli się również Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej), Bogusław Ziętek (Polska Partia Pracy), Kornel Morawiecki (kandydat niezależny) oraz Janusz Korwin-Mikke (kandydat niezależny).

Kampnie kadydatów na prezydenta za granicami Polski

Kandydaci ubiegający się o fotel prezydencki wiedzą doskonale, że nie mogą lekceważyć głosu emigrantów. Niektórzy z nich, by zdobyć poparcie Polaków przebywających za granicą, planują odwiedzić znaczące skupiska polonijne. Grzegorz Napieralski przyjechal do Londynu 3 czerwca na zaproszenie grupy Labour Friends of Poland i rozmawiał z dziennikarzami w POSK-u. Przekonywał, że sytuacja, w której prezydent i premier będą reprezentować jedną partię, może być niebezpieczna, zaznaczył jednak, że widzi możliwość współpracy z rządem Donalda Tuska w kwestiach gospodarczych i dotyczących polityki europejskiej. Dzień wcześniej z Polonią, polskimi studentami oraz przedstawicielami mediów spotkał się Bronisław Komorowski z PO. Mówił o tym, że Polska potrzebuje prezydenta wspierającego reformy. Studentom powiedział, że nie widzi w tej chwili możliwości fundowania stypendiów na uczelniach zagranicznych przez polski rząd, jednak dodał, że nakłady na oświatę w Polsce wzrosły o 3,5 mld zł. rocznie. Sztab Waldemara Pawlaka również planował wizytę w Londynie, ale zrezygnował. Andrzej Olechowski zamierza umieścić w internecie specjalną odezwę do emigrantów.

Jeśli nowy prezydent RP nie zostanie wybrany 20 czerwca, odbędzie się II tura wyborów. Jej termin zaplanowano na 4 lipca 2010. Ostateczne wyniki zostaną podane po podliczeniu głosów ze wszystkich komisji wyborczych.

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym