Strona główna / Start / Doświadczenia innych / Wybory europejskieRight menu

Warehouse Fashions Limited

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Wybory europejskie w Wielkiej Brytanii - partie kandydujące

Malgorzata Sychta

01.06.2009

Już wkrótce, 4 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jako obywatelki Unii Europejskiej mamy prawo głosu również wtedy, gdy...

przebywamy poza granicami swojego ojczystego kraju. Głosujemy wówczas na kandydatów kraju, w którym przebywamy.

Wiele z nas, chcąc z tego prawa skorzystać, zarejestrowało się w komitecie wyborczym, jednak wciąż nie wie, na kogo oddać swój głos. Rzeczywiście, trudno dokonać wyboru, gdy media zarzucają nas sprzecznymi informacjami, a niemal wszyscy politycy składają podobne obietnice. Dla tych, które wciąż nie mają swoich faworytów, prezentujemy krótki przewodnik po najważniejszych brytyjskich partiach politycznych, które wystawiają swoich kandydatów w wyborach.

Labour Party

Obecnie rządząca krajem centrolewicowa Partia Pracy to jedna z dwóch najstarszych i największych partii w Wielkiej Brytanii. Założona w 1900 roku na bazie związków zawodowych, jest dziś bardziej związana z wielkimi biznesami niż z robotnikami. Jej przewodniczącym jest obecny premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown. Partia jest zwolennikiem integracji europejskiej i propaguje ideę bliskiej współpracy krajów należących do UE. Kiedy Polska wstępowała do Unii Europejskiej w 2004 roku, to właśnie laburzystowski rząd podjął decyzję o natychmiastowym otwarciu rynków pracy dla nowych państw członkowskich. Bardziej szczegółowe informacje znajdziecie na stronie www.labour.org.uk.

Conservative Party

Największa partia opozycyjna wobec Partii Pracy, wywodząca się od Torysów Partia Konserwatywna z ściśle prawicowej ewoluowała w centroprawicową. Obecny jej przewodniczący, David Cameron, jest również głową Gabinetu Cieni, czyli utworzonego przez opozycję „rządu oczekującego”, gotowego przejąć władzę w razie zwycięstwa swojej partii. Konserwatyści są w większości sceptycznie nastawieni do integracji europejskiej, nie chcą również wspólnej waluty. Są także zwolennikami wolnego rynku.Walczą o to, by Traktat Lizboński, zmieniający wiele przepisów, na podstawie których funkcjonuje UE, nie został ratyfikowany, twierdzą bowiem, że pozbawia on państwa członkowskie suwerenności i oddaje władzę w ręce UE. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.conservatives.com.

Liberal Democrats

Młoda, bo założona w 1988 roku partia, której przywódcą jest Nick Clegg, jest trzecią co do wielkości brytyjską partią w Parlamencie. Uważają, że państwo powinno w jak najmniejszym stopniu ingerować w życie społeczne, dużą wagę przywiązują do ochrony środowiska naturalnego i są zwolennikami integracji europejskiej. Pragną, by Wielka Brytania odgrywała kluczową rolę w Unii. Jednocześnie chcieliby wprowadzić reformy w jej strukturach i podziale władzy. Oficjalna strona Liberalnych Demokratów, www.libdems.org.uk, dostarczy wam wszystkich potrzebnych informacji.

British National Party

Ta założona w 1982 roku radykalna partia polityczna słynie z rasistowskich przekonań i negatywnego nastawienia do emigrantów. Choć nie jest reprezentowana w brytyjskim parlamencie, w ostatnich wyborach uzyskała zaskakująco wiele głosów. To właśnie BNP wymyśliła hasło „British jobs for British workers”, podchwycone ochoczo przez tych Brytyjczyków, których dotknął kryzys ekonomiczny. Partia opowiada się za wycofaniem Wielkiej Brytanii z UE, choć nie wyklucza współpracy gospodarczej z innymi krajami europejskimi. Więcej informacji na www.bnp.org.uk.

United Kingdom Independence Party

Założona w 1993 roku partia cieszy się sporą popularnością: w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskała 2,7 miliona głosów. Podobnie jak BNP, UKIP jest zdecydowanie eurosceptyczna i uważa, że Wielka Brytania powinna wycofać się z Unii Europejskiej, gdyż tylko w ten sposób odzyska pełną niezależność. Partia sprzeciwia się wprowadzeniu dowodów osobistych, uważając to za pogwałcenie wolności obywatelskiej. Choć niektóre założenia UKIP i BNP są podobne, stosunki między tymi dwoma ugrupowaniami nie są przyjazne. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj na www.ukip.org.

Green Party

Dla istniejącej od 1973 roku proekologicznej Partii Zielonych priorytetem jest ochrona środowiska. Pod tym względem wpisują się świetnie w założenia Unii Europejskiej, która wspiera i propaguje ekologiczne inicjatywy. Zieloni twierdzą, że UE jest nieodłączną częścią przyszłości Wielkiej Brytanii, dlatego warto ściśle z nią współpracować, by stworzyć wspólnotę przyjazną ludziom. Według nich, najlepszą radą na kryzys ekonomiczny jest utworzenie nowych, przyjaznych środowisku miejsc pracy. Szczegółowe informacje na stronie www.greenparty.org.uk.

The Christian Party

Ta bardzo młoda, założona w 2005 roku partia koncentruje się na przywróceniu Wielkiej Brytanii i Europie chrześcijańskiego charakteru. Partia Chrześcijańska jest eurosceptyczna i sprzeciwia się aborcji, jak również wszelkim zmianom praw na korzyść homoseksualistów. Propaguje również chęć zmniejszenia nierówności w standardach życia i chce aktywnie walczyć z korupcją w Unii Europejskiej. Potrzebujesz więcej informacji? Zajrzyj na stronę www.christianparty.org.uk.

Pełną listę kandydatów w swoim regionie znajdziesz pod tym linkiem: www.europarl.org.uk/section/european-elections/candidates.

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym