Strona główna / Start / Doświadczenia innych / O Polce robiącej prawo jazdyRight menu

Warehouse Fashions Limited

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


O Polce robiącej prawo jazdy w UK i sukcesie pewnej firmy

Matylda Setlak

24.09.2009

Basia Skroban-Korzeniecka byłaby jedną z wielu tysięcy Polek mieszkających w Wielkiej Brytanii, gdyby nie to, że jej osobista sytuacja dała początek czemuś...

co wpłynęło na życie wielu rodaków. To dla niej jej mąż, Tymek Skroban-Korzeniecki samodzielnie przetłumaczył na język polski testy do egzaminów na brytyjskie prawo jazdy, co zainspirowało go do założenia Emano, wydawnictwa, które w ciągu dwóch lat swojej działalności pomogło wielu rodakom zdobyć brytyjskie prawo jazdy.

Jak to się wszystko zaczęło?
Basia Skroban-Korzeniecka: Tak naprawdę na początku nie myślałam o prawie jazdy, sądziłam, że prowadzenie auta w obcym kraju, gdy nie zna się języka, to szaleństwo. Zresztą ja - kobieta za kierownicą? Przekonałam się jednak, że ten dokument może niebagatelnie ułatwić codzienne życie, szczególnie, gdy jest się matką dwojga małych dzieci. Czekanie na męża aż wróci z pracy by pojechać do supermarketu zaczęło mnie poważnie irytować, postanowiłam to zmienić.

Ile miesięcy zajęło Ci zdobycie prawa jazdy?
BSK: Grubo ponad pół roku, ponieważ nie mówiłam dobrze po angielsku, a nie było wtedy dostępnych materiałów przygotowujących do egzaminów w języku polskim. W 2006 roku mąż przetłumaczył dla mnie testy do egzaminów, nagrał je za pomocą dyktafonu, po czym przepisał - tak powstał gruby zeszyt. Teraz każdy, kto jak ja, nie zna języka, i chce przystąpić do egzaminów, ma o wiele łatwiej, może skorzystać z gotowych materiałów. Prawo jazdy można zdobyć nawet w ciągu trzech miesięcy.

Na jaki koszt należy się mniej więcej przygotować?
BSK: Ceny pojedynczych materiałów przygotowujących do egzaminów zaczynają się już od £15. Komplet materiałów przygotowujących do egzaminów, czyli kodeks drogowy oraz testy do egzaminów na prawo jazdy kategorii B w języku polskim oraz hazard perception kosztuje £62 (poszerzony o płytę z testami £89). Za godzinę jazdy z angielskim instruktorem płaciłam £20. Ja potrzebowałam ich 20. Średni koszt jednej lekcji trwającej godzinę to około £20 - £25. Do tego trzeba doliczyć koszt tymczasowego prawa jazdy (£50) i egzaminów (około £100). Tak więc w moim przypadku rachunek wyszedł nieco ponad £500.

Załóżmy, że chciałabym zdobyć tutaj prawo jazdy. Od czego powinnam zacząć?
BSK: Pierwszym krokiem jest zdobycie tymczasowego prawa jazdy (provisional driving licence). Ten dokument jest konieczny, by zarezerwować egzaminy i wsiąść za kierownicę z kimś, kto będzie nas uczyć, czyli instruktorem lub osobą, która ukończyła co najmniej 21 lat oraz posiada prawo jazdy wydane w Wielkiej Brytanii lub w jednym z krajów UE (w tym w Polsce) nie wcześniej niż 3 lata wstecz. Warto wiedzieć, że tutaj, nie ma tak jak w Polsce, wymogu zapisania się do szkoły nauki jazdy. Polecam jednak zdecydowanie skorzystanie z usług uprawnionego instruktora nauki jazdy

Najpierw jest egzamin teoretyczny. Jak się do niego przygotowywałaś?
BSK: Uczyłam się testów w każdej wolnej chwili. Codziennie poświęcałam kilka godzin na naukę, zaznaczając sobie poprawne odpowiedzi. Z wieloma miałam problem i musiałam nad nimi bardziej popracować. Mąż mnie później odpytywał. Warto poprosić bliskich, by byli naszymi egzaminatorami, to bardzo motywuje. Teraz można nawet samemu się sprawdzać, korzystając z egzaminów próbnych na płycie CD.

Potem nadchodzi część praktyczna, czy to większe wyzwanie dla kobiety?
BSK: Dla niektórych na pewno. Na początku mąż uczył mnie jeździć naszym samochodem z automatyczną skrzynią biegów. Potem przygotowywałam się z angielskim instruktorem. Rysował mi manewry na kartce papieru, mówił przy tym dużo, oczywiście po angielsku. I tak nauczył mnie jeździć, przy okazji podszkoliłam język. Zdałam za pierwszym podejściem.

Nowością dla Polek jest hazard perception. Co to takiego?
BSK: To cześć egzaminu teoretycznego, podczas której zdający ogląda krótkie filmy przedstawiające realne sytuacje na drodze i ma za zadanie w odpowiednim momencie dostrzec zbliżające się zagrożenie. Refleks na drodze można przed egzaminem przećwiczyć korzystając z płyty DVD z filmami, które są oglądane podczas egzaminu.

Stresowałaś się na egzaminie?
BSK:Tak, na szczęście egzaminator próbował mnie uspokoić. Mały apel do Pań: to, że jesteśmy kobietami nie znaczy, że jesteśmy gorsze za kółkiem albo, że nasze szanse na zdanie egzaminów są mniejsze!

Czy przystępowałaś do egzaminów na prawo jazdy również w Polsce? Zauważyłaś jakieś różnice?
BSK: Nie, nigdy nie myślałam o prawie jazdy w Polsce. Odstraszało mnie to, że koleżanki, które pilnie się uczyły, podchodziły po kilka razy do egzaminu praktycznego. Na pewno nie zdecydowałabym się zdawać w Polsce. Tutaj jest dużo łatwiej.

Jak zmieniło się twoje życie po zdobyciu prawa jazdy?
BSK: Jestem wolnym człowiekiem! Mogę jechać tam, gdzie chcę, nie pytając nikogo o podwiezienie. A co najważniejsze, jadę kiedy ja chcę, a nie kiedy mąż może!

Jakich wskazówek udzieliłabyś rodaczkom, które rozważają zrobienie prawa jazdy w Wielkiej Brytanii?
BSK: Do odważnych świat należy. Nie liczmy zawsze na kogoś, zacznijmy liczyć na siebie!

Pozostaje mi więc tylko życzyć szerokiej drogi :)!

Więcej informacji na temat zdawania egzaminów na wszystkie kategorie prawa jazdy w Wielkiej Brytanii, a także komplet profesjonalnych materiałów niezbędnych do przygotowania się do egzaminów w języku polskim można znaleźć na stronie firmy .www.emano.co.uk

W razie dodatkowych pytań dotyczących nauki jazdy w UK można również skontaktować się z infolinią Emano dzwoniąc na numer: 07 871 410 164.

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym