Strona główna / Rozrywka / Muzyka i clubbing / Polacy na EFG London Jazz Festival 2015Right menu

Warehouse Fashions Limited

Polacy na EFG London Jazz Festival 2015

Informacja prasowa Polish Cultural Institute

11.11.2015

Podczas tegorocznej edycji EFG London Jazz Festival, jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń jazzowych w Europie, nie zabraknie mocnej reprezentacji z Polski. 

Marcin Wasilewski Trio, RGG Trio, Maciej Pysz Trio, Krzysztof Urbański, Pinski Zoo & Wojtek Konikiewicz - to lista znamienitych, polskich wykonawców występujących podczas festiwalu. 

Około 2000 artystów od 15 do 21 listopada w Londynie zagra ponad 300 koncertów w tak szacownych miejscach jak dom kultury Barbican czy National Hall, ale też i w bardziej kameralnych wnętrzach klubów: Cargo, Ronie Scots Jazz Club, Verdin czy Jazz Cafe.

Instytut Kultury Polskiej w Londynie współpracuje od kilku lat z dyrekcją tego festiwalu by co roku dostarczyć londyńczykom niezapomnianych doznań muzycznych.

Program Instytutu otworzy trio Marcina Wasilewskiego w składzie Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz, i Michał Miśkiewicz z gościnnym udziałem szwedzkiego saksofonisty Joakima Mildera. Koncert, zaplanowany na 15 listopada w sali Milton Court w Barbican Centre, jest od kilku tygodni wyprzedany. Taka popularność zespołu w Europie nie dziwi, a potwierdza ją kolekcja najważniejszych jazzowych wyróżnień w Polsce. Lider tria Marcin Wasilewski, znany jako członek kwartetu Tomasza Stańki, odebrał w tym roku swoją ósmą statuetkę Fryderyka w kategorii Artysta Roku Jazz.

Marcin Wasilewski Trio

Nowy album tria w kilka miesięcy od premiery doczekał się większości nagród w polskim jazzie za rok 2014, m.in. statusu Złotej Płyty w zaledwie 6 tygodni od premiery oraz nagrody Fryderyka w kategorii Album Roku Jazz.To właśnie ten album zatytułowany „Spark Of Life” promowany będzie podczas londyńskiego koncertu. Jest to już czwarta płyta tria wydana w uznawanej za najważniejszą na świecie wytwórni jazzowej ECM Records. 

Tego samego dnia zapraszamy także na koncert RGG Trio, w składzie Maciej Garbowski na basie, Łukasz Ojdana na fortepianie i Krzysztof Gradziuk na perkusji wraz z gościem specjalnym Philipem Achillem. W czasie swojego debiutanckiego występu na London Jazz Festival RGG Trio zagra utwory z najnowszej płyty pt. „Aura” (wydanej przez OKeh Records/Sony Entertainment). Koncert jest darmowy i odbędzie się 
15 listopada o godz. 15 w klubie Cockpit.
 
Następnie zapraszamy na koncert zespołu Maciek Pysz Trio, promujący jego najnowszy krążek “A Journey”. Gitarzysta Maciek Pysz, którego muzyka została porównana przez magazyn JazzWise do ostatnich nagrań legendarnego Al Di Meoli, zaprosił do współpracy perkusistę Asafa Sirksisa oraz basistę Yuriego Goloubeva. Pysz znany jest doskonale lokalnej publiczności, ponieważ mieszka i tworzy w Londynie. Koncert zespołu w The Forge (18 listopada, godz. 20) otworzy trasę koncertową po Wielkiej Brytanii i Europie.

Krzysztof Urbański i Urban Jazz Society

 
Młody i rozchwytywany saksofonista Krzysztof Urbański zagra ze swoim kwartetem Urban Jazz Society rytmy z pogranicza hip-hopu, R&B i jazzu. Urbański przyjechał do Londynu z rekomendacją prestiżowego Thelonious Monk Institute of Jazz jako jeden z najlepszych muzyków swojego pokolenia. W 2013 roku wygrał  międzynarodowy konkurs saksofonowy w Chicago, a jego popularność i uznanie na brytyjskiej oraz europejskiej scenie nieustannie rośnie.  Podczas dwóch koncertów, 14 listopada w Jazz Cafe POSK oraz 20 listopada w klubie Green Note, Urbański zagra ze Stuartem McCallumem (gitara), Martinem Longhawnem (fortepian), Samem Vicarym (kontrabas) i Samem Gardnerem (perkusja). 

Polski program na tegorocznym festiwalu zamknie wyjątkowe wydarzenie w Jazz Cafe POSK. Kultowy polsko-brytyjski zespół Pinski Zoo, którego liderem jest saksofonista Jan Kopiński, uznany został przez brytyjskiego Guardiana za prekursora gatunku jazz fusion. Podczas koncertu formacja Pinski Zoo spotka się po 30 latach z legendarnym pianistą i kompozytorem Wojtkiem Konikiewiczem. Artysta, znany szerokiej publiczności ze swojego albumu “Tribute to Miles Orchestra – Live”, współpracował podczas swojej kariery z wieloma znanymi brytyjskimi twórcami muzyki rockowej, reggae i etno, m.in.: Benjaminem Zephaniahem, J.J.Burnellem (The Stranglers), Ianem Paicem (Deep Purple) i Asian Dub Foundation. 

Szczegółowy program koncertów polskich wykonawców: 

Marcin Wasilewski Trio & Joakim Milder 

15.11. 2015, godz. 19:30
Barbican / Guildhall School Milton Court 
1 Milton Street 
Londyn EC2Y 9BH 
Bilety wyprzedane!
Jazz on 3: Adventures in Sound: Maciej Garbowski trio RGG
15.11.2015, godz. 14:00

Cockpit 

Gateforth Street
Marylebone
Londyn NW8 8EH 
WSTĘP WOLNY

Maciek Pysz Trio feat. Daniele Di Bonaventura 

18.11.2015, godz. 20:00
The Forge 
3-7 Delancey St 
Londyn NW1 7NL 
Bilety: £13-£15
strona www: http://www.efglondonjazzfestival.org.uk

Nérija + Krzysztof Urbanski’s Urban Jazz Society 

20.11.2015, godz. 20:30 
Green Note 
106 Parkway 
Londyn NW1 7AN 
Bilety: £11
Strona www: www.efglondonjazzfestival.org.uk/events/info/krzysztof-urbanski-and-urban-jazz-society1

Pinski Zoo and Wojtek Konikiewicz 

21.11.2015, godz.20:30
Polish Jazz Café POSK 
238-246 Kings St 
London W6 0RF 
Bilety: £12
Strona www: www.efglondonjazzfestival.org.uk/events/info/pinski-zoo-and-wojtek-konikiewicz

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym