Strona główna / Rozrywka / Muzyka i clubbing / Londyński clubbingRight menu

Warehouse Fashions Limited

Londyński clubbing

Katarina Chaby, tłumaczyła: Aneta Szmyd

15.05.2010

Nieważne, czy jesteś urodzoną imprezowiczką, czy po prostu lubisz od czasu do czasu spędzić noc na mieście...

Londyn jest miejscem dla ciebie! Tutaj możesz zabawić się właśnie tak jak lubisz, bo w tym mieście zawsze coś się dzieje.

Więc uważaj! Jeśli nie jesteś prawdziwą imprezowiczką, masz duże szanse na to, że nią zostaniesz!

Miejsca, które trzeba znać

Ministry of Sound to jeden z najsłynniejszych londyńskich klubów, znany na całym świecie. Tu miksują takie sławy jak Bob Sinclair i Masters at Work. Każdego dnia tygodnia dzieje się tu coś innego, warto więc odwiedźić ich stronę internetową, aby sprawdzić szczegóły.

Pacha również jest znana na całym świecie: Pachę znajdziesz też na Ibizie, w Portugalii i w Egipcie. To klub, w którym po prostu musisz być.

Egg ma piękny ogród i robi świetne afterparties po godzinach. Sprawdź ich stronę internetową, żeby dowiedzieć się, co jest grane.

The End and Aka – dwa kluby mieszczące się w jednym budynku. The End jest bardziej undergroundowy, bywają tam wszyscy znani didżeje. Aka jest adresowana do innej grupy gości – więc każdy znajdzie tam coś dla siebie. Szczegółowe informacje o programie na stronie internetowej.

Fabric i Turnmills są naprawdę niezwykłe. Pojawiają się tam takie sławy jak Carl Cox i DJ Hyde.

To oczywiście nie wszystko, co oferuje Londyn – świetnych lokali, w których będziesz bawić się do upadłego jest dużo, dużo więcej.

Money, money, money...

Wjazd do klubu może słono kosztować, od 7 do 25 funtów, bez drinków. Piątki, soboty, a gdzieniegdzie i niedziele są najdroższe. Niestety w tych najlepszych klubach zapłacisz najwięcej, ale nie będziesz żałować tych pieniędzy.

Koszt nocy spędzonej na clubbingu zależy od tego, ile alkoholu wypijesz, czy jeździsz taksówkami i czy zaliczasz kilka klubów jednej nocy.

Alkohol w niektórych lokalach może być naprawdę drogi. Mocne alkohole kosztują średnio od £3.50 do £8, wina od £10 do £200, szampan od £25 do £300, a drinki od 5 do £10.

Najlepsze kluby są bardzo popularne, więc nastaw się na czekanie w kolejce na wejście. Jeśli nie wybierzesz się tam odpowiednio wcześnie, początek upojnej nocy może być mniej przyjemny, niż ci się zdawało. Pod najbardziej oblężonymi lokalami możesz stać godzinę lub dwie. Niektóre kluby zimą rozdają darmowe kubki gorącej czekolady, czy to nie miło z ich strony?

„Godziny szczytu” dla klubów zaczynają się około 1.30 w nocy i mogą trwać do godziny zamknięcia klubu, czyli między 3 a 8 rano, w zależności od lokalu i dnia tygodnia. Najbardziej popularne są sobotnie noce i wtedy kluby są otwarte najdłużej, specjalnie dla tych, którzy nie wiedzą, kiedy powiedzieć: stop. Niektóre lokale otwierane są znowu w niedzielę rano na imprezy „po godzinach” i wtedy można bawić się do 15 lub 16.

Gdzie sprawdzić, co w trawie piszczy

Na stronach internetowych, np.:

W czasopismach jak:

 • Time out
 • TNT (tygodnik bezpłatny, nowy numer co poniedziałek na stacjach metra w Londynie)
 • DJ magazine
 • Mixmag

Prawo i bezpieczeństwo

Musisz mieć co najmniej 21 lat, aby wejść do klubu, i ta zasada jest rygorystycznie przestrzegana. Więc jeśli masz pecha wyglądać na mniej niż 21 lat, i bramkarz ma zły humor, będzie trzeba pokazać dowód tożsamości. Jeśli tego nie zrobisz, nie wpuszczą cię do środka. A to nie jest to, co chcesz usłyszeć po godzinnym czekaniu na mrozie.

W klubie zwykle możesz czuć się bezpiecznie. Do środka nie wejdzie nikt z nożem, narkotykami, napojami (nawet wodą), a do niektórych klubów nawet z gumą do żucia, więc jeśli chciałaś mieć coś do obrony, lepiej zrezygnuj z tego pomysłu.

Możesz się dobrze bawić chodząc po klubach, ale zawsze musisz zachować minimum ostrożności. Nie zostawiaj nigdzie torebki, bo już jej nie zobaczysz. Najlepiej oddać wszystkie swoje rzeczy do szatni. Po kilku drinkach łatwo stać się trochę bardziej roztargnionym, a wtedy rzeczy szybko giną.

Nie spuszczaj swojego drinka z oka i nie przyjmuj napojów, którymi częstuje cię ktoś obcy. Zdarzają się przypadki dodawania do napoju kobiety środków odurzających (potocznie zwanych tabletkami gwałtu). To duży problem w londyńskich klubach.

Uważaj też w taksówce. Zawsze upewnij się, że jest to licencjonowana taksówka. Wielu przestępców podszywa się pod taksówkarzy, przemierzają nocą ulice Londynu w poszukiwaniu kobiet, które nie mają jak się obronić. O 3 nad ranem, gdy wychodzisz z klubu, możesz po prostu wsiąść do niewłaściwego samochodu. Każdego roku w Londynie notuje się wiele przypadków przestępstw na tle seksualnym popełnionych przez fałszywych taksówkarzy. A zatem zaplanuj swój powrót do domu wcześniej, kiedy jeszcze myślisz trzeźwo.

Znacznie bezpieczniej niż samodzielnie, jest uprawiać clubbing ze znajomymi. Będziesz bawić się lepiej i prawdopodobieństwo, że zdarzy się coś złego, jest mniejsze.

Ale nie przerażaj się, jeśli masz świadomość niebezpieczeństw i potrafisz ich uniknąć, możesz spędzić wspaniałą noc.

Pamiętaj:

 • Uprawiaj clubbing! To niezbędna część twojego londyńskiego doświadczenia
 • Warto trochę zaoszczędzić na dobre kluby
 • Zawsze wychodź ze znajomymi
 • Zostawiaj swoje rzeczy w szatni
 • Upewnij się, że nikt nie dosypywał ci nic do drinka
 • Wróć do domu bezpiecznie
 • I uważaj! Możesz stać się nałogową imprezowiczką!

Masz coś do dodania? Chcesz o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym