Strona główna / Rozrywka / Kino i teatr / Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA 2018Right menu

Warehouse Fashions Limited

Festiwal Polskich Filmów KINOTEKA 2018 w Londynie

Informacja prasowa Polish Cultural Institute

08.03.2018

Coroczne oczekiwanie wreszcie dobiegło końca: 16ta edycja Festiwalu Polskich Filmów KINOTEKA powraca by podzielić się tym co najnowsze w polskiej...

 kinomatografii i kulturze jak również z mniej znanymi, archiwalnymi skarbami, które czekają na ponowne odkrycie. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się we współpracy z prestiżowymi instytucjami kultury w Londynie, takimi jak Barbican Centre, BFI Southbank, Regent Street Cinema, ICA, Calvert 22. Po raz pierwszy do grona festiwalowych partnerów dołączą podczas tej edycji takie organizacje jak JW3, Ognisko Polskie i Print Room at The Coronet.

Organizatorem Festiwalu Polskich Filmów KINOTEKA jest Instytut Kultury Polskiej w Londynie, we współpracy z Pola Arts Foundation. Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Filmowy (PISF), przy wsparciu NP/SP Film. 

Gala Otwarcia: Retrospektywa Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze

Upamiętniając życie i twórczość zmarłego w 2014 roku Krzysztofa Krauze oraz dzieła powstałe we współpracy z jego żoną i współreżyserem Joanną Kos-Krauze, KINOTEKA rozpocznie się 7 marca w BFI Southbank. Na Gali Otwarcia pokazany będzie ostatni wspólny film Krzysztofa Krauze i Joanny Kos –Krauze – Ptaki Śpiewają w Kigali. Film ten pokazuje czym staje się życie dla dwóch kobiet, które cudem uniknęły śmierci podczas ludobójstwa w Ruandzie. Pokaz zakończy dyskusją z reżyserką. 

W BFI Southbank będzie można sledzić kontynuację retrospektywy z pokazami największych dzieł duetu - Mój Nikifor (2004) i Papusza (2013) (8 marca), filmami biograficznymi pokazującymi historie polskich obywateli, których życie stało się nieustanną walką z przeciwnościami losu, na przekór którym udało im się stworzyć ponadczasowe dzieła. Po każdym pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką, które będzie okazją do poznania szczegółów na temat fascynującej i kreatywnej współpracy pary. 

Nowe Kino Polskie jest kobietą

W tym roku sekcja Nowe Kino Polskie pokazywana będzie w kinach Regent Street Cinema, ICA i JW3, gdzie wyświetlonych zostanie aż 10 nowych filmów polskiego kina, połowa wyreżyserowana przez kobiety. 15 marca w JW3 będzie można zobaczyć Dzikie Róże Anny Jadowskiej – opowieść o samotności młodej matki i jej rozpaczliwej walce o zaakceptowanie własnego losu. 10 marca w Regent Street Cinema odbędzie się pokaz filmu Amok Kasi Adamik – opowieść oparta na prawdziwej historii człowieka, który popełnił morderstwo, a potem opisał je w swojej powieści. Po drugiej stronie spektrum znajduje się Człowiek z Magicznym Pudełkiem Bodo Kox’a (9 marca, Regent Street Cinema) – unikatowa propozycja sci-fi, która łączy w sobie elementy Memento, Blade Runner i The Time Traveler’s Wife. Jako część Nowego Kina Polskiego 11 marca (Regent Street Cinema) pokazana zostanie również Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej, film o życiu polskiej seksuolożki, która napisała przełomowy poradnik, rozpoczynając tym samym rewolucję seksualną w komunistycznej Polsce. 

#PL100 – 100 lat Polski (ponownie) Niepodległej

2018 to niezwykle ważny rok dla Polski ze względu na przypadającą 100. rocznicę odzyskania Niepodległosci. Jako część tych wyjątkowych obchodów, KINOTEKA przedstawi specjalnie wyselekcjonowaną kolekcję filmów stworzonych w dwudziestoleciu międzywojennym XX wieku.

W tej unikalnej sekcji znajdują się wszystkie rodzaje filmów, od dramatów poprzez komedie, aż po niezwykle mało dostępne polskie filmy nieme. Manewry Miłosne (1935) wyświetlane 11 marca w Regent Street Cinema jako część podwójnego pokazu, opowiada historię dwójki ludzi, którzy usiłują wydostać się z zaaranżowanego małżeństwa. W następnej kolejności wyświetlony zostanie film Czy Lucyna to Dziewczyna? (1934) przedstawiający historię młodej kobiety, która sprzeciwia się normom społecznym tamtych czasów i zostaje inżynierem. Ognisko Polskie na Exhibition Road będzie miejscem specjalnego pokazu Bestii (1917), polskiego skarbu kina niemego z udziałem Poli Negri. Po pokazie, goście bedą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu – “potańcówce” stylizowanej na lata dwudzieste XX wieku, ze specjalnie zaprojektowanymi koktajlami i muzyką (udostępnionej dzięki DiscMuseum) z epoki.

Święto kina polsko-żydowskiego

W tym roku, we współpracy z National Centre for Jewish Film, KINOTEKA ma zaszczyt pokazać Der Purimspiler (ang. The Jester, 1937), świeżo odrestaurowany musical nakręcony w języku jidysz (25 marca w JW3). Film przedstawia historię wędrowca, który osiada w małej wiosce i zaczyna pracę jako szewc. Ta szczególna opowieść przeniesie widownie w czasie do XX-lecia międzywojennego w południowej Polsce. W tegorocznym programie znajduje się dodatkowo Dzieci Ireny Sendlerowej (2009) 22 marca w JW3. Film powstał w oparciu o biografię Ireny Sendlerowej (w której rolę wciela się nominowana do Złotego Globu Anna Paquin), społeczniczce, która jako część Polskiego Państwa Podziemnego była odpowiedzialna za uratowanie tysięcy dzieci z Warszawskiego Getta.

Masterclass z wielkimi polskimi artystami

ICA zaprasza na warsztaty z mistrzami polskiego kina i plakatu filmowego: 17 marca odbędzie się pokaz wczesnego filmu Krzysztofa Zanussiego Struktura Kryształu (1969), zakończony spotkaniem z tym wielokrotnie nagradzanym reżyserem, który uczestniczył w Kinotece w roku 2015 by promować swój film Obce Ciało(2014) i zaprezentować jeden ze swoich klasyków – Kamuflaż(1977), podczas gdy 24 marca publiczność fascynująca się polskim plakatem będzie miała okazję zobaczyć document  Commissioned: The Art of the Polish Film Poster, ukazujący przegląd i analizę plakatów Andrzeja Klimowskiego, jednego z największych twórców polskiego plakatu. Pokaz filmu będzie cześcią całodniowych zajęć koncentrujacych się na sztuce tworzenia plakatów filmowych. Jest to wyjątkowa okazja na uczestnictwo w warsztatach z Klimowskim we wlasnej osobie, skierowanych do młodych artystów, którzy chcą stworzyć nietuzinkowe plakaty do swoich najnowszych projektów. Klimowski zaprojektował plakat na 6 edycje KINOTEKII w 2008, a w tym roku powrócił w wielkim stylu z plakatem dla 16 edycji festiwalu.

Supper Club Cinema

Wszyscy miłośnicy dobrej kuchni będą mieli szansę delektować się bankietem zorganizowanym w ramach Supper Club Cinema po pokazie filmu Krzysztofa Kieślowskiego Podwojne Życie Weroniki. KINOTEKA ponownie połączy siły z KinoVino i Sezonownikiem by stworzyć tematyczną kolacje autorstwa Flavii Borawskiej, wschodzącej gwiazdy polskiej sceny kulinarnej (23 marca w Calvert 22). 

Teatr – Kometa Bruno Schulza w Print Room at the Coronet

Print Room at The Coronet ugości brytyjska premierę spektaklu Komety (pokazy w dniach 20-24 marca) w reżyserii Teresy i Andrzeja Wełmińskich. W oparciu o wyjątkowe opowiadanie pod tym samem tytułem autorstwa Bruno Schultza, jednego z największych polskich prozaikow, nowa produkcja teatralna połączona będzie z pokazami krótkometrażowej animowanej adaptacji Ulicy Krokodyli (1986) autorstwa Quay Brothers.

Gala zamknięcia – Pokaz filmu niemego z muzyką na żywo w Barbican Centre

KINOTEKA zakończy się w tym roku na specjalnej Gali Zamknięcia w Barbican Centre 29 marca. Pokazany zostanie cyfrowo odrestaurowany Zew Morza (1927) w reżyserii Henryka Szaro – epicka opowieść miłosna łącząca kino morza i romans, gwiazdy kina niemego i oficerów Polskiej Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych. Akompaniament muzyczny zapewni specjalnie przygotowany występ muzyczny na żywo w wykonaniu zespołu prowadzonego przez pianistę i kompozytora Taz’a Modi (Submotion Orchestra, Matthew Halsall), przy akompaniamencie wielokrotnie nagradzanego Matthew Bourne na pianinie i syntezatorze, Duncana Bellamy z nominowanego do nagrody Mercury Portico Quartet na perkusji i live sampling, oraz Chrisa Hargreaves i Simona Beddoe z Submotion Orchestra na basie i trąbce. 

Goście festiwalu 

Jakub Gierszał (TBC)

Aktor grający główną rolę nie w jednym, ale w aż trzech filmach w tegorocznym segmencie Nowe Kino Polskie, Gierszał jest aktorem, którego poczynania należy śledzić! W 2012 wygrał nagrodę dla europejskiej wschodzacej gwiazdy na festiwalu filmowym w Berlinie i od tamtego czasu pracuje cały czas w Polsce i zagranica.

Joanna Kos-Krauze

Z jedynie 4 reżyserskimi i scenopisarskimi tytułami na koncie, Kos-Krauze znajduje się w tej chwili wśród najlepszych polskich filmowcow. Na podobieństwo kinematograficznego archeologa, opowiada prawdziwe historie o minionych czasach i ludziach, którzy zostawili skromny, ale kulturowo znaczacy odcisk na kartach historii. 

Maria Sadowska 

Reżyserka, scenopisarka i aktorka, Maria Sadowska stanowi potrójne zagrożenie w branży filmowej. Jej najnowszy film Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (2017) został nominowana do Złotej Żaby na Camerimage i Złotego Lwa na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Krzysztof Zanussi

Reżyser, scenopisarz i legenda Polskiego filmu w jednym, Krzysztof Zanussi zaczął tworzyć filmy w wieku 19 lat, a nawet teraz, w wieku 78 lat nie pokazuje żadnych oznak zwalniania tempa. Mający 81 tytułów na swoim koncie, Krzysztof Zanussi pracuje obecnie nad swoim najnowszym obrazem Ether. Kilka z jego najwcześniejszych filmów takich jak Kamuflaż (1977) i Iluminacja (1973) jest dostępnych na MUBI.com/kinoteka do 24 marca. 

Oficjalna strona festiwalu KINOTEKA www.kinoteka.org.uk/ 

Chcesz dodać coś od siebie lub zadać pytanie? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym