Strona główna / Rozrywka / Atrakcje Wielkiej Brytanii / 10 więziennych destynacji turystycznychRight menu

Warehouse Fashions Limited

Weekend za kratkami: 10 więziennych destynacji turystycznych

Hanna Fleszar

01.10.2009

Wiezienie to ostatnie miejsce, w którym chcielibyśmy spędzić czas wolny, ale...

odwiedzenie więziennych murów będąc turystą może być bardzo ciekawym doświadczeniem. Na całym świecie hotele, które powstają w dawnych więzieniach cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Wyszukiwarka lotów Skyscanner przedstawia kilka najciekawszych więziennych propozycji turystycznych.

1. Więzienie Alcatraz, San Francisco, Stany Zjednoczone
Prawdopodobnie jedno z najsłynniejszych więzień znane też jako The Rock (tłum. Skała) znajduje się na wyspie Alcatraz w środkowej części zatoki San Francisco w Kalifornii. Alcatraz, więzienie o zaostrzonym rygorze, znane jest z tego, że oficjalnie przez 29 lat funkcjonowania nikt stamtąd nie uciekł (oprócz dwóch uciekinierów, którzy skoczyli do morza, ale ślad po nich zaginął). Tę niewątpliwą atrakcję można zwiedzić z przewodnikiem, byłym więźniem, który opowie o próbach ucieczki, zamieszkach z powodu jedzenia i innych tajemnicach.

2. Robben Island, Południowa Afryka
Wyspa Robben była od XVII do XX wieku miejscem zesłania, izolacji i uwięzienia. W dzisiejszych czasach stanowi światowe dziedzictwo upamiętniające bolesną drogę do demokracji, jaką przeszła Południowa Afryka. W dawnych murach więzienia o zaostrzonym rygorze działa muzeum, można tam też porozmawiać z byłymi więźniami. Ta wyspa o urwistych brzegach oddalona 11 km od Kapsztadu była miejscem dożywotniego więzienia dla Nelsona Mandeli, który spędził na niej 27 lat za przeciwstawianie się segregacji rasowej. Na wycieczkę po Robben Island można wybrać się statkiem wypływającym z Kapsztadu.

3. San Pedro, La Paz, Boliwia
Od kiedy w 2003 r. opublikowano książkę Rusty’ego Younga Marching Powder, zainteresowanie mającym złą sławę więzieniem San Pedro jako turystyczną atrakcją gwałtownie wzrosło. Osobliwością tego więzienia jest fakt, że więźniowie muszą płacić za celę, jedzenie i ubrania podczas odsiadywania wyroku i mają prawo przebywać tam ze swoimi dziećmi. Zwiedzanie więzienia odbywa się zupełnie nieoficjalnie i daje możliwość przyjrzenia się prawdziwemu życiu więzienia.

4. Hostel Celica, Lublana, Słowenia
Dawne Jugosłowiańskie więzienie zostało zamienione na hostel i galerię sztuki. Każda z 20 cel hostelu posiada oryginalne więzienne wyposażenie połączone z unikalnym wystrojem artystycznym. Jest to bardzo czyste, schludne i stylowe miejsce, mimo, że nazwa hostel sugeruje coś wręcz odwrotnego. Są w nim zarówno pokoje 2-osobowe jak i sale dla większej liczby turystów. Cele za kratkami zapełniają się bardzo szybko, dlatego należy je rezerwować z wyprzedzeniem.

5. Jail Backpackers, Mount Gambier, Australia
Dawne więzienie w Australii przerobione na mały hotel oferuje gościom spanie w celach w łóżkach zrobionych własnoręcznie przez właściciela z okorowanych pni sosny. Wystrój jest utrzymany w pierwotnym więziennym stylu, z ciężkimi, zardzewiałymi ryglowanymi drzwiami utrzymującymi więzienną atmosferę. Oryginalna, więzienna mesa, w której „skazani” jadają posiłki, stanowi zdecydowany kontrast do jakości dań oferowanych przez Jail Backpackers. Okolica oferuje więziennym gościom jezioro Blue Lake, nieczynne wulkany, jaskinie i leje krasowe.

6. Karosta, Lipawa, Łotwa
„Nieprzyjazny, nieogrzewany, niewygodny”- tak reklamuje się to dawne więzienie KGB. Ten niezwykły jak na reklamę dobór słów, zdaje się działać jak magnes, gdyż nie brakuje kandydatów do dobrowolnego „uwięzienia”.

Tutaj goście traktowani są całkowicie tak samo jak przestępcy, są wiązani, poddawani badaniom lekarskim (na szczęście tylko słowny wywiad), fotografowani i otrzymują specjalny więzienny paszport na pobyt. Złe zachowanie jest karane zamknięciem w izolatce lub marszobiegami dookoła „spacerownika”. Do Karosty nie przyjeżdża się z powodu miłej obsługi klienta, jedzenia czy pokoi, ale po to, by poczuć prawdziwą więzienną atmosferę. Karosta jest podobno ciekawym miejscem dla organizacji imprez integracyjnych i wieczorów kawalerskich.

7. Hotel Liberty, Boston, Stany Zjednoczone
Budowla więzienna przy ulicy Charles Street w Bostonie, stała się najbardziej luksusowym tego rodzaju hotelem, dzięki przebudowie kosztującej miliony dolarów. Korytarze i centralny „spacerownik” zostały zachowane sprawiając, że w hotelu czuje się więzienną atmosferę.

8. Muzeum Seodaemun Prison, Korea Południowa
Podczas okupacji japońskiej w pierwszej połowie XX wieku, Japończycy zbudowali w Seulu więzienie Seodaemun, w którym więzili i poddawali egzekucjom stawiających opór Koreańczyków, głównie nauczycieli i pisarzy, którzy nauczali i pisali w języku koreańskim i kultywowali rodzimą kulturę. Obecnie więzienie to jest obiektem w rodzaju naszego Oświęcimia, które upamiętnia ofiary japońskich najeźdźców i świadczy o duchu niepodległej Korei.

9. Tower of London, Londyn, Wielka Brytania
Jedna z największych atrakcji Londynu - Tower of London, w swojej historii służyła zarówno jako forteca, pałac królewski, jak i więzienie, w którym trzymani byli królewscy lub polityczni więźniowie (jak np. Guy Fawkes). Zwiedzając interaktywną wystawę Prisoners of the Tower można poczuć prawdziwą atmosferę więzienia i poznać jego słynnych więźniów.

10. Wyspa Diabelska, Gujana Francuska
Ta skalista, porośnięta palmami wyspa, znana też, jako „więzienie w raju”, należąca do idyllicznej Gujany Francuskiej w Ameryce Płd. była kolonią karną, na której tysiące osób cierpiało męki zesłania bez nadziei na powrót. Była najbardziej niesławnym więzieniem w historii kolonializmu. W 1952 roku więzienie na wyspie zamknięto a wyspa na powrót stała się rajskim przystankiem.

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Źródło www.skyscanner.pl

Drukuj Wyślij znajomym