Strona główna / Życie / Zdrowie / Opieka medyczna w UKRight menu

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Opieka medyczna w UK

Zespół Polkadot

21.05.2010

Świadczeniem usług medycznych w ramach Państwowej Służby Zdrowia w UK zajmuje się National Health Service (NHS).

Osoby pracujące legalnie, posiadające National Insurance Number (NIN) i odprowadzające składki na jego rzecz na tej podstawie otrzymują prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych. Nie posiadanie jeszcze NIN wcale nie oznacza jednak, że nie mamy dostępu do bezpłatnej opieki lekarskiej w Wielkiej Brytanii.

Przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, a ubezpieczeni w Polsce i posiadający prawo do bezpłatnego korzystania z Narodowego Funduszu Zdrowia, powinni zaopatrzyć się przed wyjazdem w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). O bezpłatne wydanie karty należy ubiegać się w oddziale NFZ znajdującym się najbliżej miejsca zamieszkania.

W przypadku nieposiadania tego dokumentu trzeba się liczyć z koniecznością poniesienia kosztów leczenia o których zwrot można ubiegać się po powrocie. Niezbędne do ich uzyskania są: oryginały rachunków i dowód zapłaty. Więcej informacji na ten temat oraz formularz potrzebny do ubiegania się o kartę EKUZ można znaleźć na stronie NFZ.

Opieka stała, lekarz rodziny (GP)
Opieką stałą zajmują się przychodnie NHS, w których urzędują lekarze pierwszego kontaktu lub inaczej lekarze ogólni - general practitioners (w skrócie GP). Szczególnie osoby przebywające w UK na dłużej lub na stałe powinny zarejestrować się w placówce NHS, najlepiej blisko miejsca zamieszkania.

Listę lokalnych przychodni najłatwiej znaleźć jest na stronie internetowej NHS lub uzyskać dzwoniąc pod numer NHS Direct - 0845 46 47 (ważne, by pamiętać swój adres zamieszkania - kod oraz nazwę ulicy).

Rejestracja do przychodni
Dokładne informacje jak się zarejestrować do lekarza można znaleźć w artykule Jak zarejestrować się do przychodni.

Opieka specjalistyczna
W razie potrzeby wizyty u specjalisty, np. ginekologa czy dermatologa, lub leczenia szpitalnego, należy najpierw udać się do lekarza ogólnego (GP), który w razie takiej potrzeby skieruje do odpowiedniej poradni.

Dentysta w Wielkiej Brytanii
Aby wybrać się do dentysty nie musimy mieć skierowania od lekarza ogólnego (GP). Leczenia stomatologicznego w państwowych ośrodkach jest niestety płatne. Z opłat zwolnione są między innymi kobiety w ciąży i dzieci do 16 bądź do 18 roku życia, jeśli się uczą. Pozostali pacjenci muszą ponieść 80% kosztów leczenia ustalonych przez NHS. Opłaty są dość wysokie (maksymalna kwota jaką możemy ponieść lecząc się państwowo jest ustalona na £189), dlatego też dobrze zadbać o wizytę u dentysty przed wyjazdem z Polski.

Jeśli ktoś jednak znajdzie się w potrzebie z korzystania z usług dentystycznych, może udać się do gabinetu objętego umową z NHS. Lista lokalnych placówek dostępna na stronie NHS.

Większość gabinetów dentystycznych posiada określoną liczbę pacjentów, których może przyjąć w ramach państwowych świadczeń. Jeśli lista pacjentów jest pełna, stomatolog może zaproponować nam wizytę w ramach prywatnych usług, konieczne wtedy będzie poniesienie całego kosztu leczenia.

Opieka dentystyczna jest również możliwa do uzyskania w prywatnych gabinetach. Ich adresy można znaleźć na Yellow Pages (brytyjskim odpowiedniku Panoramy Firm).

Okulista
W Wielkiej Brytanii lekarz specjalista zajmujący się chorobami oczu, przeprowadza badania wzroku, przepisuje okulary oraz szkła kontaktowe to „ophthalmic optician” lub „ophthalmic medical practitioner”. W przypadku poważnych problemów może on wysłać nas do wyższego specjalisty - chirurga, „ophthalmologist”. W UK problemami wzroku u dzieci zajmuje się „orthoptist”.

Wizyta u brytyjskiego okulisty jest płatna. Z opłat tak jak przy usługach dentystyczny zwolnione są tylko osoby do tego upoważnione. Adres najbliższego specjalisty NHS oraz więcej informacji można znaleźć na stronie NHS. Listę prywatnych poradni można znaleźć na Yellow Pages.

W przypadku używania soczewek kontaktowych trzeba pamiętać, że w Wielkiej Brytanii są one wydawane z przepisu lekarza okulisty, warto więc przed wyjazdem zaopatrzyć się w nie w Polsce.

W przypadku nagłej choroby
W razie nagłej choroby lub wypadku, jeśli jest się zarejestrowanym, można zgłosić się do swojej lokalnej przychodni.

Nie zarejestrowani w przychodni, a potrzebujący szybkiej pomocy lekarskiej, mogą udać się do najbliższego tzw. Walk-in-Centre. W ośrodkach tych nie ma potrzeby wcześniejszej rejestracji, możliwość korzystania z nich jest również niezależna od miejsca zamieszkania.

Informacje o najbliższym ośrodku można znaleźć na stronie internetowej NHS lub dzwoniąc pod numer NHS Direct: 0845....

Turyści i osoby nie posiadające NIN w celu uzyskania pomocy medycznej powinni udać się do dowolnej placówki NHS (szpitala posiadającego oddział ratunkowy lub lekarza pierwszego kontaktu), wraz z Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz dowodem osobistym lub paszportem.

Pogotowie w Wielkiej Brytanii
W razie nagłych, poważnych przypadków najlepiej zgłosić się na oddział ratunkowy szpitala Accident &Emergency (A&E) lub wezwać ambulans pod numerem 999.

Nagłym przypadkiem określa się między innymi sytuacje, w których osoba:

  • Straciła przytomność
  • Straciła dużo krwi
  • Doznała złamania kości
  • Odczuwa ból w klatce piersiowej utrzymujący się ponad 15 minut
  • Ma problem z oddychaniem
  • Przedawkowała leki lub połknęła truciznę

Więcej na ten temat oraz informacje jak znależć lokalną stację pogotowia na stronie NHS.

Leki
Leki w Wielkiej Brytanii można kupić w aptekach (ang. Pharmacy lub Chemist’s), które mogą być oddzielnymi sklepami, ale częściej są po prostu osobnymi stoiskami w drogeriach (jak: Boots, Superdrug) lub supermarketach. Osoby w nich pracujące mogą nam pomóc w wyborze leków w przypadku zwyczajnych dolegliwości jak ból gardła czy kaszel.

Za leki wydawane na receptę musimy ponieść opłatę £6,40 za każdy lek, tylko w niektórych przypadkach są one wydawane za darmo (dzieciom do lat 16, uczniom do 18 roku życia, kobietom w ciąży i osobom powyżej 60 roku życia).

Antykoncepcja w UK
Pigułki antykoncepcyjne w Wielkiej Brytanii są darmowe, w celu ich przepisania najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu w swojej lokalnej przychodni lub Walk-in-Centre, albo lekarza w Family Planning Clinic.

Szczegółowe informacje na temat antykoncepcji w artykule Sposoby antykoncepcji dostępne w ramach NHS.

Family Planning Clinic
Są placówkami gdzie można uzyskać wszelkie informacje i porady na temat dotyczące zdrowia kobiety, otrzymać środki antykoncepcyjne wraz ze szczegółowymi informacjami jak ich używać. Listę lokalnych placówek FPC można znaleźć między innymi na stronie Family Planning Association.

Pożyteczne linki:

Oficjalna strona internetowa państwowej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii - National Health Service (NHS)
www.nhs.uk

Serwis internetowy polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), można na nim znaleźć między innymi informacje na temat Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
www.nfz.gov.pl

Strona organizacji Family Planning Association
www.fpa.org.uk

Inne brytyjskie serwisy internetowe pomocne przy poszukiwaniu informacji dotyczących zdrowia
www.patient.co.uk
www.nhsdirect.nhs.uk

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym