Strona główna / Życie / Zdrowie / Metody antykoncepcji dostępne w ramach NHSRight menu

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Antykoncepcja w UK

Natalia Salamon

24.09.2010

Wszystkim płacącym składki ubezpieczeniowe w Wielkiej Brytanii (czego dowodem jest posiadanie tzw. National Insurance Number) przysługuje pakiet darmowych świadczeń...

w skład którego wchodzą usługi takie jak np. antykoncepcja czy porada w kwestiach planowania rodziny. Usługi takie są świadczone przez ośrodki zrzeszone w National Health Service (NHS).

Rejestracja w przychodni

Aby skorzystać z przysługujących ci praw musisz być zarejestrowana w przychodni NHS. Urzędują w niej lekarze pierwszego kontaktu lub inaczej lekarze ogólni - general practitioners (w skrócie - GP). Najlepiej zgłosić się do placówki blisko swojego miejsca zamieszkania. Więcej na temat rejestracji w przychodni NHS w artykule Jak zarejestrować się do przychodni.

Jeśli zapisanie się do lokalnej przychodni okaże się trudne, np. z powodu przepełnienia i braku miejsc dla nowych pacjentów lub przyjmowania zapisów tylko przez określony czas w roku, w takim wypadku warto zarejestrować się w jednej z pobliskich klinik planowania rodziny tzw.

Family Planning Clinics (w skrócie FPC) lub Sexual Health Clinics. Placówki te działają zazwyczaj przy szpitalach oraz w większych przychodniach.

Listę lokalnych placówek FPC można znaleźć między innymi na stronie Family Planning Association.

Porad w sprawie antykoncepcji udziela w Wielkiej Brytanii lekarz pierwszego kontaktu (GP) lub specjalista w klinice planowania rodziny. Preparaty dobierane są indywidualnych do potrzeb osoby, a wybór darmowych środków jest bardzo szeroki.

W potrzebie nagłej porady

Nie zarejestrowani w przychodni, a potrzebujący szybkiej porady lekarskiej, mogą udać się do najbliższego tzw. Walk-in-Centre (lub Walk-in-Clinic). W ośrodkach tych nie ma potrzeby wcześniejszego umawiania się na wizytę, dokonuje się tylko szybkiej rejestracji na podstawie wypełnionego formularza. W niektóre placówkach Walk-in-Centre nie wymagane jest nawet posiadanie ubezpieczenia, a większość porad pozostaje bezpłatna.

Kliniki Walk-in udzielają porad na podstawie kolejności zgłoszenia. Czas oczekiwania na przyjęcie przez lekarza jest różny, maksymalnie może wynieść do trzech godzin (zgodnie z normami ustalonymi przez NHS).

Informacje o najbliższym ośrodku można znaleźć na stronie internetowej NHS lub dzwoniąc pod numer NHS Direct: 0 845 4647.

Ach, te hormony...

Jak wiadomo najpopularniejszym obecnie środkiem antykoncepcyjnym jest pigułka (ang. contraceptive pill), którą kobieta przyjmuje codziennie przez 21 dni w miesiącu. Każda pigułka zawiera odpowiednią dawkę progesteronu, który skutecznie uniemożliwia zapłodnienie. Lekarz w przychodni nie tylko udzieli nam profesjonalnych wskazówek na temat zażywania preparatu, ale dodatkowo dobierze właściwy rodzaj pigułki. Recepty na kolejne opakowania są wystawiane bez konieczności ponownej wizyty lekarskiej – można je zamówić przez telefon, a recepty lub gotowe pigułki odbierzemy w recepcji przychodni nawet następnego dnia.

Jeśli nie chcesz zażywać pigułek możesz poprosić o tzw. patch, czyli plasterek. Coraz częściej młode kobiety wybierają ten rodzaj antykoncepcji głównie z uwagi na wygodę. Plaster stosuje się raz w tygodniu, co sprawia, że nie musimy codziennie pamiętać o naszym kobiecym „obowiązku”.

Jeśli nie masz cierpliwości do codziennego przyjmowania pigułek (zawsze o tej samej godzinie!) lub po prostu nie odpowiada ci noszenie plastra, możesz otrzymać progesteron w formie zastrzyku (ang. contraceptive injection). Zastrzyki antykoncepcyjne podawane są domięśniowo – w pośladek lub w ramię i wystarczają na około 2-3 miesiące (w zależności od rodzaju preparatu). Dokładną datę kolejnego zabiegu ustali lekarz dokonujący zabiegu, ważne jest by jej nie przegapić!

Implant lub contraceptive implant – to specjalny, cieniutki preparat długości zapałki, również zawierający progesteron. Wszczepiany jest przez lekarza pod skórę, zwykle po wewnętrznej stronie lewego ramienia, tuż ponad łokciem. Zabieg ten wykonywany jest przy miejscowym znieczuleniu, więc poziom bólu jest minimalny. Implant wykazuje dłuższe działanie niż tabletka antykoncepcyjna i zastrzyk, po założeniu działa bowiem do kilku lat (w zależności od składu preparatu). Jest to metoda odwracalna, implant może być usunięty w dowolnym momencie, na żądanie pacjentki.

Zrób to mechanicznie

Wkładka domaciczna lub wewnątrzmaciczna (tradycyjna spirala) – ang. Intrauterine Device (IUD), czasem zwana “coils”. Środek antykoncepcyjny wykonany z tworzywa sztucznego, często posiada domieszkę np. miedzi czy srebra. Spirala zakładana jest do jamy macicy przez lekarza. Ponieważ jest wykonana z giętkiego tworzywa, dostosowuje się ona kształtem do jamy macicy. Działa na zasadzie powstrzymywania spermy przed dostaniem się do komórki jajowej. Wkładka domaciczna działa natychmiast po założeniu i wykazuje długotrwałą skuteczność (do kilku lat).

Stosowanie Intrauterine Device odradza się kobietom, które jeszcze nie rodziły – ze względu na efekty uboczne. Stosowana jest najczęściej w przypadkach kiedy kobieta ma już dzieci i nie planuje kolejnej ciąży.

Wewnątrzmaciczny system hormonalny – ang. Intrauterine System (IUS) to małe wkładki w kształcie literki T wykonane z tworzywa sztucznego i zawierające hormon progesteron. Działają na zasadzie powstrzymywania spermy przed dostaniem się do komórki jajowej. IUS jest nowszą metodą kontroli urodzeń od IUD. Działa natychmiast po założeniu. System może pozostać w organizmie do 5 lat i jest odwracalną metodą antykoncepcji, gdyż może być usunięta przez lekarza w każdym momencie.

Jeśli nie interesuje cię antykoncepcja hormonalna (np. chcesz zajść w ciążę w bardzo niedalekiej przyszłości), możesz poprosić swojego lekarza o prezerwatywy.

„Emergency Contraception” czyli mamy wypadek!

Tzw. emergency contraception (potocznie: „ pigułki następnego dnia”) to środki, które przyjmuje się krótko po odbyciu stosunku). Jest to rodzaj antykoncepcji hormonalnej, która zapobiega zajściu w ciążę do 24 godzin po stosunku.

Pigułkę możesz otrzymać od lekarza nieodpłatnie, ale gdy szybka wizyta lekarska nie jest możliwa, możesz otrzymać pigułkę bez recepty, ale już odpłatnie w aptece. Najbardziej znana jest tabletka o nazwie Lavonelle (koszt ok. 25 funtów) – warunkiem zakupu jest ukończone 16 lat.

Ofiary przemocy seksualnej otrzymują pigułkę na posterunku policji czy w szpitalu, wkrótce po zgłoszeniu przestępstwa, przy aprobacie lekarza. W tych okolicznościach pigułka jest bezpłatna i warunek ukończenia 16 lat może zostać pominięty. Więcej informacji jak radzić sobie w sytuacji stania się ofiarą gwałtu w artykule Gwałt – rana, która się nie goi.

Pamiętaj! Emergency contaception nie może być stosowana regularnie, a jedynie w wyjątkowych sytuacjach, bowiem nagła zmiana w gospodarce hormonalnej organizmu nie pozostaje bez konsekwencji. Przy zażyciu Lavonelle mogą wystąpić skutki uboczne jak: ból, mdłościami czy gorączka, które powinny ustąpić po kilkunastu godzinach od zażycia tabletki. Przy każdej kolejnej pigułce te objawy mogą się znacząco nasilić.

Antykoncepcja na trwałe

NHS w darmowych pakiecie oferuje również trwałe metody regulujące płodność: podwiązanie jajników (female sterilisation) i podwiązanie nasieniowodów (male sterilisation) (w przeciwieństwie do Polski w Wielkiej Brytanii są to zabiegi w pełni legalne).

Metody te są całkowicie permanentne dlatego tego rodzaju zabiegi zalecane są głównie parom, które już założyły rodzinę i nie chcą mieć więcej dzieci. Warto odnotować, że po odwróceniu skutków zabiegu tylko ok. 40% osób odzyskuje płodność.

Wszelkich porad na temat skutków i przebiegu całego zabiegu udziela dokładnie lekarz w przychodni. Tego rodzaju metody zaleca się jednak zazwyczaj mężczyznom, jako że tzw. male sterilisation jest znacznie mniej inwazyjne niż tzw. female sterilisation.

A co dla Panów?

NHS informuje o trwających badaniach nad męską antykoncepcją hormonalną. Specjalne zastrzyki powinny być dostępne w przeciągu kilku najbliższych lat. Póki co, cały ciężar odpowiedzialności w dalszym ciągu spoczywa na kobietach.

Szczegóły wizyty u lekarza:

Podczas wizyty lekarskiej związanej z dobraniem odpowiednich środków antykoncepcyjnych lekarz z pewnością zada ci szereg pytań dotyczących twojego stanu zdrowia.

Koniecznie powiadom lekarza jeśli:

  • masz nieregularny cykl, dolegliwości bólowe lub zanik miesiączki,
  • masz nadciśnienie, chorobę serca lub cukrzycę,
  • chcesz zajść w ciążę w bliskiej przyszłości,
  • jest podejrzenie, że już jesteś w ciąży,
  • bierzesz antybiotyki lub środki antydepresyjne,
  • miałaś ostatnio operację laserowej korekty wzroku,
  • cierpisz na zaburzenia przyjmowania pokarmu, np. anoreksja czy bulimia.

Przydatne linki

Oficjalna Strona National Health Service (NHS) czyli Państwowej Służby Zdrowia w Wielkiej Brytanii www.nhs.uk. Można na niej znaleźć informacje dotyczące opieki zdrowotnej w UK (w tym wykaz lokalnych przychodni).

Listę lokalnych placówek Family Planning Clinic (FPC) można znaleźć między innymi na stronie Family Planning Association – www.fpa.org.uk.

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym