Strona główna / Życie / Pieniądze i budżet / Podstawowe usługi bankowe w UKRight menu

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Konto w banku, karta w kieszeni

Magdalena Goodburn i Zespół Polkadot

21.07.2012

Czyli wszystko na temat podstawowych usług bankowych.

Jak otworzyć konto bieżące (current account) w Wielkiej Brytanii?

Jedną z ważnych spraw do załatwienia po przyjeździe do UK jest otworzenie konta w banku. Możesz potrzebować go by otrzymać wypłatę, gdyż wielu pracodawców wypłaca pensie tylko w formie przelewu na konto pracownika. Jest to również dobry sposób na trzymanie ciężko zarobionych pieniędzy w bezpiecznym miejscu.

Jest to w miarę prosta operacja, do przeprowadzenia której będzie ci potrzebny paszport lub inny dowód tożsamości, oraz potwierdzenie miejsca zamieszkania. Takim potwierdzeniem może być rachunek za telefon (stacjonarny), gaz, prąd, licencja na telewizję, potwierdzenie opłacenia podatku lokalnego (council tax) lub otrzymania numeru NIN (National Insurance Number) itp.

Następnie należy wybrać odpowiedni dla siebie bank. Większość głównych banków np. Barclays, HSBC, Lloyds TSB, Halifax, NatWest, Nationwide, RBS nie będzie pobierała żadnych opłat za otworzenie i prowadzenie konta podstawowego. Banki Alliance & Leicester lub Halifax mogą przyciągnąć osoby bardziej zorientowane w usługach bankowych korzystnymi ofertami kont bieżących z wysokim oprocentowaniem. Na takim koncie zarabia się odsetki jak na koncie oszczędnościowym, z zachowaniem wszystkich przywilejów konta bieżącego, takich jak np. dostęp do gotówki, karta płatnicza, książeczka czekowa.

Jak otrzymać kartę płatniczą (debit card)?
Najczęściej przy otwieraniu pierwszego konta zostaniemy obdarowani kartą umożliwiającą tylko korzystania z bankomatu (cash card) lub drugorzędną kartą Visa Electron. Na poważną kartę płatnicza (Visa, Maestro) niekiedy trzeba sobie zasłużyć. Należy bankowi udowodnić, że jesteśmy godni tego luksusu poprzez trzymanie się wyznaczonych z góry reguł, np.: nie doprowadzanie do ujemnego salda rachunku. Po kilku miesiącach dobrego zachowania możemy upomnieć się o kartę. Za karty płatnicze banki brytyjskie nie pobierają opłat.

Jeśli jednak twój bank nie zgodzi się na wydanie karty depetowej, nie przejmuj się, są inne sposoby. Możesz wyrobić sobie kartę płatniczą z tak zwaną usługą „prepaid”, czyli dostępną po wcześniejszym „doładowaniu”. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule "Konta bankowe i karty płatnicze".

Jak działa karta kredytowa (credit card)?
W przeciwieństwie do karty płatniczej, karta kredytowa nie jest połączona z naszym kontem. Za nasze zakupy płaci bank. Po miesiącu otrzymamy rachunek za to, co wydaliśmy. Jeżeli pokryjemy całość należności, cały proces odbywa się bez dodatkowych opłat. Jeżeli jednak zdecydujemy się na pokrycie tylko części rachunku, do następnego rozliczenia zostanie nam doliczony bilans z poprzedniego miesiąca oraz odsetki za przywilej. Należy się wystrzegać przekroczenia limitu wyznaczonego przez bank, niezapłacenia rachunku, lub spóźnienia się z zapłatą. Jeżeli przestrzegamy zasad używania karty, podnosi to naszą wiarygodność kredytowa i budujemy zaufanie instytucji finansowych.

Jakie konto oszczędnościowe (Savings Account)?

W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać konta oszczędnościowe, które:

  • zamrożą na jakiś czas dostęp do pieniędzy, w zamian dając nam wysokie odsetki;
  • oczekują od nas regularnych opłat (regular savings account);
  • dadzą nam nieograniczony dostęp do naszych pieniędzy (instant access account) lub ograniczą nam dostęp do trzech - czterech razy w roku.

Każdy z banków będzie miał swoją własną gamę ofert nieznacznie różniącą się od konkurencji.

Dla oszczędzających dobrym wyborem jest konto oszczędnościowe ISA (Individual Savings Account). Każdy mieszkaniec WB powyżej 16-tego roku życia ma prawo odłożyć £3000 rocznie (chodzi dokładnie o rok podatkowy liczony od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku) bez odtrącania części zarobionych odsetek na rzecz podatku. Konto ISA do tego właśnie upoważnia. Z każdego innego konta, w większości przypadków, od tego, co dostaliśmy od banku automatycznie zostanie odliczone 20% podatku.

Konto ISA oferują między innymi:

By porównać większość dostępnych na rynku brytyjskim ofert ISA warto odwiedzić serwis Moneysupermarket.

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym