Strona główna / Życie / Pieniądze i budżet / Informacje na temat karty kredytowejRight menu

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Karta kredytowa - wszystko co powinnaś wiedzieć

Łucja Jakubowska

22.01.2012

Karta kredytowa działa na zasadzie buy now, pay later. Wszelkie zakupy dokonane za pomocą...

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa (za Wikipedią) – Karta płatnicza, która umożliwia posiadaczowi korzystanie ze środków, których aktualnie nie ma on na rachunku, do wysokości limitu kredytowego określonego przez bank.

Jeżeli uzyskanie karty jest dla nas możliwe w banku, w którym mamy swoje podstawowe konto, warto się na to zdecydować – procedura aplikacyjna czy też zarządzanie kartą będą łatwiejsze.

Jeśli jednak z jakichś powodów nasz bank odmówi nam wydania karty, możemy się o nią ubiegać w innych bankach (bez zakładania konta) lub firmach, z których najpopularniejsze to: Capital One, Egg, Tesco i Virgin.

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa działa na zasadzie buy now, pay later. Wszelkie zakupy dokonane za pomocą karty w określonym czasie będziemy musieli spłacić – inaczej mówiąc, oddać pieniądze, które pożyczył nam bank. Okresowo, najczęściej co miesiąc, bank przysyła posiadaczowi karty wyciąg (statement) z dokonanych operacji wraz z informacjami dotyczącymi spłaty.

Jeżeli w określonym czasie posiadacz karty spłaci 100% zadłużenia wykazanego przez bank na zestawieniu transakcji, nie płaci odsetek. Jest to tzw. okres bezodsetkowy (interest free). W większości banków wynosi on 56 dni.

Oznacza to, że jeśli:

  • zestawienie transakcji wydano nam 01.10.2011,
  • dnia 24.10.2011 zrobiliśmy zakupy na kwotę £100,
  • a do dnia 26.11.2011 spłacimy całe zadłużenie,

nie zapłacimy odsetek od wyżej wymienionej kwoty.

Każdego miesiąca na naszym zestawieniu możemy znaleźć kilka dat, m. in. datę następnej płatności i datę następnego zestawienia. Znajdziemy tam również spis wszystkich transakcji na koncie oraz informacje o naszym aktualnym zadłużeniu i kwocie dostępnego jeszcze kredytu.

Na co należy uważać przy używaniu karty kredytowej?

Karta kredytowa może dopomóc w zbudowaniu wiarygodnej historii kredytowej, jeżeli jest używana z głową. Należy pamiętać o kilku zasadach jej użytkowania:

- karta kredytowa to nie karta debetowa – każda karta kredytowa posiada określony limit, do którego można zaciągać zobowiązania. Oznacza to, że płacąc kartą kredytową, nie korzystamy ze swoich pieniędzy, ale ze środków banku, podczas gdy używając karty debetowej, używamy swoich środków na koncie, i to wyłącznie do wysokości zgromadzonej na nim kwoty.

- zadłużenie na karcie kredytowej trzeba systematycznie spłacać w określonym terminie – na każdym wyciągu znajdziemy datę, do której płatność musi wpłynąć na nasze konto kredytowe. Dokonywanie spłat bez opóźnień jest bardzo ważne, gdyż ma olbrzymi wpływ na historię kredytową. Dobrym sposobem jest spłacanie karty 5 dni roboczych przed wymaganą datą. Mamy wtedy pewność, że pieniądze dotrą na czas. By uniknąć kary za spóźnioną płatność, zawsze warto się upewnić, ile dokładnie czasu trzeba na zrealizowanie przelewu. Aby uzyskać taką informację, możemy zadzwonić do naszego banku lub firmy, która wydała nam kartę.

- należy zawsze zostawać w granicy swojego limitu kredytowego – przekroczenie limitu o chociażby 1p wiąże się z karą i niekorzystnym wpisem na naszym raporcie kredytowym. Bardzo często zdarza się, że przekroczyliśmy limit karty nie ze względu na kwotę zakupów, ale na odsetki. Przykładowo: mamy limit £1000, a transakcje wynoszą £990. Na naszym następnym wyciągu wysokość odsetek wynosi £20, a wiec saldo rachunku to już £1010. Limit został przekroczony i zostanie na nas nałożona kara w wysokości £12 funtów.

- jeżeli nie stać nas na spłacanie karty to jej po prostu nie używajmy - zostawmy ją np. na czarną godzinę, kiedy naprawdę będą nam potrzebne pieniądze. Nie traktujmy karty jako dodatkowych zasobów finansowych, bo tak naprawdę są to pieniądze banku, a nie nasze.

- używajmy karty do transakcji, które i tak zamierzamy zrobić, takich jak zakupy albo tankowanie. Wtedy możemy spłacić zadłużenie na karcie nawet w tego samego dnia (i tak musielibyśmy zrobić tygodniowe zakupy czy też zatankować). W ten sposób będziemy regularnie używać karty i równie regularnie ją spłacać, co zaprocentuje pozytywną historią kredytową.

Rodzaje kart, czyli dla każdego coś dobrego

Istnieje mnóstwo rodzajów kart kredytowych. Najpopularniejsze z nich to:

- karty z oprocentowaniem 0% na zakupy - przyznawane osobom które mają bardzo dobrą historię kredytową. Oprocentowanie 0% najczęściej dotyczy zakupów (purchases), a okres promocyjny może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Jest to dobra karta, jeżeli planujemy jakaś większą transakcję, np. zakup mebli lub sprzętu audio – wtedy możemy spłacić nasze zadłużenie w ciągu kilku miesięcy bez konieczności płacenia odsetek.

- karty z oprocentowaniem 0% na przeniesienie salda (balance transfers) - jeżeli mamy problem ze spłatą całego zadłużenia na naszej karcie i mamy dobrą historię kredytową, możemy skorzystać z karty, która oferuje 0% odsetek za przeniesienie salda. Przenosimy wtedy nasze zadłużenie na inną kartę i spłacamy ją bez odsetek przez wcześniej ustalony okres.

- karty oferujące opcję cash back - coś w rodzaju programu lojalnościowego, który nagradza swoich klientów za używanie karty do zakupów. Cash back wynosi klika procent od wydanej sumy. Zazwyczaj wszystkie cash backs są sumowane w skali rocznej i pod koniec roku wypłacane.

- karty dla ludzi bez historii kredytowej lub ze złą historią kredytową – najpopularniejszą kartą dla wyżej wymienionych osób jest Capital One Classic. Aplikację można wypełnić przez internet na stronie www.capitalone.uk. Cechą charakterystyczną tej karty jest wysokie oprocentowanie (34.9% w skali roku) oraz niski limit kredytowy. Jest to zrozumiałe ze względu na ryzyko wiążące się z obsługą klientów ze złą historią kredytową.

Aby porównać różne rodzaje kart i wybrać tę odpowiadającą naszym potrzebom, możemy skorzystać ze stron porównujących oferty, np. www.moneysupermarket.com w dziale Money lub www.gocompare.com w dziale Money.
Więcej o historii kredytowej możecie znaleźć klikając w artykule Historia kredytowa w UK- wszystko, co chcielibyście wiedzieć, ale boicie się zapytać.

Chcesz dodać coś od siebie lub zadać pytanie? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym