Strona główna / Życie / Nauka angielskiego / Kursy języka angielskiegoRight menu

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Kursy języka angielskiego w Anglii

Zespół Polkadot

21.09.2009

Nie ma lepszego sposobu na naukę języka angielskiego jak kurs językowy w Wielkiej Brytanii...

Mamy tu nie tylko dostęp do najlepszych nauczycieli, ale też i idealną okazję do ćwiczenia języka: najpierw w szkole, a potem w codziennych sytuacjach, gdy zmusza na do tego konieczność komunikacji.

Gdzie mogę się uczyć?

W Wielkiej Brytanii jest wiele szkół i instytucji oferujących kursy języka angielskiego. Oto niektóre rodzaje takich placówek:

Prywatne szkoły językowe: oferują kursy dla wszystkich poziomów zaawansowania, zarówno intensywne (full time) jak i w wymiarze kilku godzin w tygodniu (part-time). W większości szkół można rozpocząć naukę w dowolnym momencie i wykupić kurs na interesujący nas okres czasu.

Prywatne i państwowe centra językowe: specjalizują się w krótkich, sezonowych kursach, na przykład w czasie lata. Oprócz nauki języka organizują również zajęcia pozaszkolne, takie jak odwiedzanie placówek kulturalnych, wspólne wyjścia.

Niezależne szkoły i college: oferują kursy zarówno full time jak i part time.
Szczególnie popularne są kursy ESOL.

Uczelnie wyższe: oferują kursy zarówno intensywne, jak i o wolniejszym tempie nauki. Studenci zazwyczaj muszą być na poziomie minimum średnio zaawansowanym. Wiele kursów dotyczy nauki angielskiego w celach akademickich, jest to więc dobre miejsce na rozpoczęcie kursy dla osób planujących podjąć studia wyższe w Wielkiej Brytanii. Plusem takich kursów są wykwalifikowani nauczycieli akademiccy oraz możliwość doświadczenia życia akademickiego i poznania studentów podejmujących inne kursy.

Rodzaje kursów języka angielskiego

Zanim dokonamy wyboru szkoły, warto odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie na jaki kurs chcemy uczęszczać. Możemy bowiem zgłębiać tajniki ogólnego języka angielskiego lub skupić się na konkretnych zagadnieniach dotyczących np. biznesu lub naszego hobby, a może planujemy podjąć studia wyższe i chcemy zapoznać się z żargonem akademickim. Oto niektóre rodzaje kursów:

General English: język angielski ogólny (dla wszystkich poziomów zaawansowania).

English for specific purposes: nauka angielskiego związana z konkretnymi zagadnieniem jak np. biznes, prawo, medycyna (np. English for Business, English for Medicine etc.) Taki kurs skupia się na specjalistycznym języku właściwym dla danej dziedziny.

English for Academic Purposes: język angielski przydatny dla osób, które podjęły studia wyższe w UK lub planują to zrobić. Służy zapoznaniu się z regułami studiowania w Wielkiej Brytanii oraz ćwiczeniu umiejętności czytania, pisania i mówienia pod kątem funkcjonowania w środowisku akademickim. Od osób chcących podjąć taki kursu wymagany jest zazwyczaj poziom średnio zaawansowany i wyżej.

Pre-university (Pre-sessional) English courses: niektóre uczelnie wyższe polecają, a wręcz wymagają od osób, dla których angielski nie jest pierwszym językiem, a które planują podjąć w nich naukę, przygotowanie się do studiów poprzez podjęcie specjalnego kursu. Może on trwać od 3 tygodni do jednego roku.

Seasonal courses: Kursy sezonowe np. trwające w ciągu lata. Oprócz nauki języka organizowane są również zajęcia pozaszkolne, jak: odwiedzanie placówek kulturalnych, zajęcia sportowe, wycieczki.

English Plus (combined courses): nauka języka angielskiego połączona z nauką innego przedmiotu np. służącego zdobywaniu kwalifikacji zawodowych lub specjalistycznych w konkretnej dziedzinie np. dziennikarstwa, fotografii.

One – to – one tutorials: indywidualne lekcje z nauczycielem.

Jaką wybrać szkołę?

Kursy języka angielskiego dla obcokrajowców to spory biznes w Wielkiej Brytanii, szczególnie w dużych aglomeracjach jak Londyn czy Oxford. Zajmuje się nim wiele szkół, oferujących jednak różny poziom nauczania. W niektórych z nich jedyną motywacją podjęcia nauki jest dla wielu słuchaczy chęć otrzymania wizy. Jakość kształcenia w takich miejscach często pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza dla osób, które naprawdę chcą się czegoś nauczyć. Jak więc w gąszczu szkół znaleźć te faktycznie dobre?

Dokonując wyboru warto jest zwrócić uwagę na to, czy dana szkoła posiada akredytację British Council. Lista takich szkół jest dostępna na stronach:

Ile to kosztuje?

Koszt podjęcia kursu zależy od jego czasu trwania, intensywności, stopnia zaawansowania, typu kursu (grupy dla bardziej zaawansowanych, lub przygotowujące do certyfikatów są zazwyczaj trochę droższe). Cena może być również warunkowana jakością i prestiżem szkoły, oraz zależeć od miejscowości, w której się ona znajduje. O dziwo, Londyńskie szkoły są tańsze np. od szkół w Oxfordzie.

Od 2004 roku obywatele Polscy mieli prawo do korzystania z darmowych kursów stanowiących część strategii rządu brytyjskiego nastawionej na pomoc emigrantom przybywającym do UK w zdobywaniu umiejętności językowych. Dostępne w ramach programu były między innymi kursy kończące się certyfikatami Cambridge: FCE (First Certificate in English) i CAE (Certificate in Advanced English).

Od roku 2007 system uległ zmianie. Darmowe pozostają tylko kursy Skills for Life. Terminy rozpoczęcia kursów są ustalone z góry, zapisy najczęściej odbywają się 2 razy do roku, w sesji zimowej i letniej. Zapisy wymagane są wcześniej, lub odbywają się konkretnego dnia, którego lepiej nie przegapić - zainteresowanych studiowaniem za darmo jest wielu.

Użyteczne linki:

Strona poświęcona edukacji w Wielkiej Brytanii, prowadzona przez British Council
www.educationuk.org

Lista szkół akredytowanych przez British Council
www.britishcouncil.org

Informacje na temat nauki angielskiego oraz lista akredytowanych szkół
www.englishuk.com

Informacje na temat akredytowanych szkół językowych w Szkocji
www.seltic.org

Informacje na temat akredytowanych szkół nauki angielskiego w Walii
www.englishinwales.org.uk

Strona pomocna w wyszukiwaniu kursów (dostępna również w wersji polskiej)
www.hotcourses.com/polska

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym