Strona główna / Życie / Nauka angielskiego / Książki do nauki angielskiegoRight menu


Książki do nauki angielskiego

Zespół Polkadot

23.09.2010

Szlifuj swój angielski! Skutecznych sposobów nauki jest więcej niż myślisz.

Książki

Poniżej prezentujemy listę wybranych tytułów książek, które z pewnością pomogą "uruchomić" Twój angielski.

Gramatyka angielska:
Essential Grammar in Use – autor Raymond Murphy, wydawnictwo Cambridge. Doskonałe książki do samodzielnej nauki gramatyki, dostępne dla różnych poziomów zaawansowania. Książki zawierają liczne przykłady i ćwiczenia z odpowiedziami. Dostępne są wersje z CD.

Ćwiczenie wymowy
English Pronunciation in Use – autor Mark Hancock, wydawnictwo Cambridge. Książka z zestawem 4 CD stanowi dużą pomoc w ćwiczeniu wymowy; pomaga rozwijać zarówno sprawność mówienia, jak i rozumienia języka angielskiego ze słuchu.

Certyfikaty i dyplomy

  • Cambridge ESOL (FCE, CAE, CPE)

Seria Language Practice autorstwa Michaela Vince’a wydana przez Macmillan, kompendium z ćwiczeniami niezwykle pomocne w powtarzaniu gramatyki angielskiej.

Seria Gold opracowana przez wydawnictwo Longman, popularne podręczniki przygotowujące do egzaminów Cambridge.

Seria Objective wydawnictwa Cambridge, zawiera bogaty wybór książek, przeznaczonych zarówno do samodzielnej nauki (Self-study Student’s Book), jak i do pracy z nauczycielem.

  • Certyfikat IELTS

Cambridge IELTS – książki pomocne w przygotowaniu się do egzaminu IELTS, zawierające zestawy autentycznych materiałów egzaminacyjnych wraz z odpowiedziami i przykładami esejów. Dostępne są wersje z CD lub z kasetami.

Słowniki

Aktualna oferta słowników języka angielskiego jest olbrzymia. Początkującym przydadzą się nawet najprostsze słowniki polsko-angielskie i angielsko-polskie dostępne w księgarniach, kioskach, a nawet na stacjach benzynowych.

Dla uczących się dłużej lepsze są jednak słowniki jednojęzyczne – czyli takie, w których hasło angielskie jest wyjaśnione przy użyciu prostych wyrażeń w tym samym języku. Prócz definicji takie słowniki zawierają m.in. zapis wymowy, plansze z obrazkami oraz, co najważniejsze, przykłady zdań prezentujących autentyczny kontekst językowy.

Najnowsze wydania słowników angielsko-angielskich zawierają, prócz wydania książkowego, także wersję multimedialną. Dla osób funkcjonujących w anglojęzycznym otoczeniu taki słownik może być naprawdę nieocenioną pomocą.

Najpopularniejsze słowniki angielsko-angielskie to np.:

Longman Dictionary of Contemporary English – duży (ok. 200 tys. haseł) słownik o przejrzystej budowie, zawierający wiele ciekawych dodatków (obrazków, odnośników).

Słowniki wydawnictwa Oxford:

Oxford Basic English Dictionary – prosty słownik angielsko-angielski dla początkujących;

Oxford Wordpower – słownik angielsko-angielski dla średniozaawansowanych

Oxford Advanced Learner’s Dictionary – dla osób na wyższych poziomach zaawansowania.

Inne wydawnictwa:

Cambridge Advanced Learner’s Dictionary – najwyższy poziom z serii słowników Cambridge dla uczących się języka (niższe poziomy to Essentials Dictionary i Learner’s Dictionary), również w wersji online na stronie wydawnictwa Cambridge.

Macmillan English Dictionary – duży słownik wydawnictwa Macmillan dla osób na wyższym poziomie zaawansowania.

Jeśli chodzi o słowniki polsko-angielskie i angielsko-polskie, dobre pozycje to m.in.:

Longman Słownik Współczesny polsko-angielski, angielsko-polski – słownik dwujęzyczny ze wszystkimi zaletami słowników jednojęzycznych (np. przykładowe zdania, płytka CD-ROM).

Słownik polsko-angielski i angielsko-polski PWN – Oxford, dostępny zarówno w wersji dwutomowej, jak i skróconej.

Słownik polsko-angielski, angielsko-polski wydawnictwa Langenscheidt - dostępny w wersjach: rozszerzonej, z płytką CD, i małej, kieszonkowej.

W wolnych chwilach...

Dobrym sposobem na szlifowanie swoich umiejętności językowych jest czytanie w wolnych chwilach książek oraz magazynów w języku angielskim. Może na początku będzie Ci to sprawiać wielką trudność i dużo czasu spędzisz na sprawdzaniu w słowniku niezrozumiałych wyrazów. Nie przejmuj się i nie rezygnuj! Zobaczysz, z każdą kolejną lekturą będzie coraz łatwiej.

Dla początkujących czytelników szczególnie godne polecenia są tzw. „readersy”, czyli specjalnie opracowane skrócone wersje uznanych dzieł literatury brytyjskiej i światowej. Są one przeznaczone dla uczących się języka na różnych poziomach zaawansowania. Zazwyczaj zawierają specjalny słowniczek, a w nim wyjaśnienia trudniejszych zwrotów występujących w treści.

Swoje serie „readersów” mają wszystkie ważniejsze wydawnictwa językowe (np. Longman Penguin Readers, Oxford Bookworms, Cambridge English Readers, Macmillan Graded Readers itp.).

Inne tytuły popularnych książek brytyjskich pisarzy, które można polecić uczącym się angielskiego, to np.:

Bridget Jones’s Diary - Helen Fielding (poziom upper intermediate)
About a Boy - Nick Hornby (poziom upper intermediate)
High Fidelity - Nick Hornby (poziom upper intermediate)
Chocolat - Joanne Harris (poziom advanced)

Kursy

Przy poszukiwaniu kursu językowego pomocna jest strona Learndirect posiadająca również wersje w języku polskim oraz Hotcourses. Hotcourses wydaje co kwartał specjalny informator z aktualną ofertą kursów, dostępny w kioskach, księgarniach i Internecie.

Dokonując wyboru warto jest zwrócić uwagę na to, czy dana szkoła posiada akredytację British Council. Lista takich szkół jest dostępna na stronie British Council.

Więcje informacji na temat rodzajów kursów języka angielskiego w Wielkiej Brytanii można znaleźć w artykule Kursy języka angielskiego w Anglii.

Chcesz dodać coś od siebie lub zadać pytanie? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym