Strona główna / Życie / Nauka angielskiego / 5 rad jak szlifować swój angielskiRight menu

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Does your English work?

Anna Strąk

16.03.2013

Czyli krótki poradnik językowy dla osób pragnących wyjechać do krajów anglojęzycznych w celach zarobkowych.

Jeżeli planujesz wyjazd lub już wyjechałeś do pracy do Wielkiej Brytanii, Irlandii lub Stanów Zjednoczonych, prawdopodobnie posługujesz się już angielskim w stopniu przynajmniej umożliwiającym podstawową komunikację. Być może Twoja znajomość języka jest już bardziej zaawansowana i masz za sobą wiele godzin kursów, a w kieszeni nawet certyfikat uniwersytetu Cambridge lub świadectwo maturalne.

Jednak, niezależnie od Twojego poziomu zaawansowania, jadąc do kraju anglojęzycznego powinieneś odpowiednio przygotować się na ten językowy skok na głęboką wodę. Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc.

1) Po pierwsze, zapomnij o ocenach w szkole, świadectwach i certyfikatach. Nawet jeśliby były najlepsze, za granicą i tak bardziej niż one będą się liczyły Twoje naturalne zdolności komunikacyjne. Jeżeli znasz angielski w stopniu podstawowym, ale jesteś osobą z natury otwartą i łatwo nawiązującą kontakty, prawdopodobnie poradzisz sobie dużo lepiej niż nieśmiały milczek z FCE.

2) Po drugie, przed wyjazdem postaw na rozwijanie przede wszystkim takich sprawności jak słuchanie i mówienie, a w mniejszym stopniu na gramatykę. Ważne jest zwłaszcza tzw. osłuchanie się z językiem obcym i, w miarę możliwości, zapoznanie się z różnymi jego odmianami i akcentami. Prawie każdy nowoczesny podręcznik do nauki języka zawiera teraz płytkę audio lub CD ROM z nagraniami, których można słuchać w domu.

Słuchanie można ćwiczyć też włączając np. zagraniczne radio internetowe, oglądając angielską lub amerykańską telewizję na „kablówce”, wyłączając napisy do filmów... Przy odrobinie determinacji znajdziesz mnóstwo sposobów na „zanurzenie” się w języku, bo angielski spotykamy naprawdę co krok. Takie wstępne osłuchanie się jeszcze przed wyjazdem pomoże Ci uniknąć szoku, jaki może spowodować nagłe znalezienie się w anglojęzycznym środowisku.

3) Po trzecie, mów. Rozmawiaj sam ze sobą, ze znajomymi, z rodzeństwem znającym angielski, a już najlepiej- choć nie każdy ma taką możliwość- z jakimś zaprzyjaźnionym native-speakerem. Spróbuj formułować swoje myśli nawet w bardzo prosty sposób, ale używając obcego języka. Bardzo ważne jest tu przełamanie swojego oporu przed mówieniem. Nie obawiaj się, że będziesz robić błędy, zwłaszcza gramatyczne. Twojego pracodawcę zmartwią one o wiele mniej niż milczenie z Twojej strony.

4) Po czwarte, mądrze rozwijaj słownictwo, skupiając się na tym co naprawdę niezbędne. W każdym nieomal podręczniku znajdują się zadania komunikacyjne, z których można nauczyć się podstawowych zwrotów używanych w standardowych, codziennych sytuacjach – np. w sklepie, restauracji, na poczcie, u lekarza itp. Warto je wynotowywać, a nawet uczyć się na pamięć – mogą się bardzo przydać w sytuacji komunikacyjnej blokady.

Jeżeli wiesz już, jaką pracę będziesz lub zamierzasz wykonywać, postaraj się zgromadzić jak najwięcej słówek związanych z tą dziedziną. Osobie wybierającej się do pracy na budowie bardziej przyda się znajomość nazw narzędzi, kucharzowi – potraw, owoców, warzyw, pielęgniarce – chorób, części ciała, dolegliwości itp. W zebraniu słówek z danej dziedziny mogą pomóc słowniki tematyczne lub repetytoria – np. maturalne, dostępne w każdej księgarni.

5) Po piąte, zdobądź trochę informacji o kraju, do którego się wybierasz, o jego kulturze, polityce, o panujących tam zwyczajach, przyjętym sposobie zachowania w danych sytuacjach. W tym celu czytaj gazety, pytaj znajomych, którzy już byli za granicą, korzystaj z internetowych serwisów dla osób poszukujących pracy np. w Wielkiej Brytanii.

Przygotuj się też do załatwiania formalności w obcym języku, dowiedz się, jakie urzędy musisz odwiedzić aby Twój pobyt przebiegał bez trudności i jakie formularze trzeba w nich wypełnić. Pamiętaj, że znajomość realiów bardzo działa na Twoją korzyść jeśli chodzi o komunikację w obcojęzycznym otoczeniu

Porady zamieszczone powyżej to tylko bardzo podstawowe sposoby na „uruchomienie” swojego angielskiego przed wyjazdem do pracy. Tak naprawdę, to co istotne dla rozwoju umiejętności językowych dzieje się dopiero po przekroczeniu granicy.

Najprawdopodobniej nie unikniesz pokusy uciekania przed angielskim, zwłaszcza, jeżeli będziesz mieszkać lub współpracować z Polakami. Pamiętaj jednak, że   tylko stawiając na komunikowanie się w obcym języku jesteś w stanie naprawdę zaaklimatyzować się w innym kraju. Jeżeli zamkniesz się w polskiej społeczności, tak naprawdę nie nauczysz się swobodnie poruszać w innym środowisku i stracisz wiele okazji do podjęcia ciekawej i, przede wszystkim, lepiej płatnej pracy.

Więc, let your English work for you. Odwagi i powodzenia – good luck!

Przydatne strony:

Bezpłatne lekcje języka angielskiego w serwisie BBC.

Wykaz pomocnych w nauce książek i słowników znajdziesz w artykule "Nauka angielskiego".

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym