Strona główna / Życie / Mieszkanie / Rachunki i opłaty w UKRight menu

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Rachunki i opłaty za mieszkanie w Wielkiej Brytanii

Zespół Polkadot

20.08.2011

Jeśli mamy zamiar wynająć mieszkanie, w którym rachunki nie są wliczone w cenę wynajmu, musimy przygotować się na opłaty za:

  • Gaz i elektryczność
  • Wodę
  • Council tax (podatek lokalny)
  • Telewizor
  • Telefon stacjonarny
  • Internet (opcjonalnie)

Przed podpisaniem umowy koniecznie powinniśmy dowiedzieć się, które z tych opłat będziemy musieli ponieść i ile mniej więcej mogą one wynosić. Najlepiej poprosić właściciela mieszkania o pokazanie wcześniejszych rachunków. Zwróćmy uwagę z jakich miesięcy one pochodzą (w miesiącach zimowych dochodzą jeszcze kwoty za ogrzewanie) i ile osób zamieszkiwało w tym czasie lokum.

Gaz i elektryczność
Rachunki za gaz i elektryczność są rozliczane w systemie kwartalnym (co 3 miesiące).

W UK jest kilka firm zajmujących się dostawą energii elektrycznej i gazu, zmiana dostawcy nie stanowi większego problemu. Jeśli chcesz sprawdzić firmy zajmujące się dostawą energii gazowej i elektrycznej w twoim rejonie i porównać ceny zajrzyj na stronę UK Power. Często korzystanie z dostaw gazu i elektryczności z tej samej firmy może nas kosztować mniej niż przy korzystaniu z dwóch oddzielnych dostawców.

Większość mieszkań w UK jest ogrzewanych przy użyciu gazu lub elektryczności. Energia gazowa jest tańsza od elektrycznej, dlatego przy wynajmie mieszkania zwróć uwagę jaki jest system ogrzewania.

Zorientuj się również, jaki system regulowania należności obowiązuje, w UK bowiem opłat za prąd i gaz można dokonywać na dwa sposoby. Według pierwszego rachunki przychodzą na adres mieszkania (lub opłaty pobierane są bezpośrednio z konta bankowego użytkownika). Drugi sposób ma charakter „prepaid”, czyli płaci się przed zużyciem energii przy użyciu specjalnego klucza/karty, na której co pewien czas wykupuje się nowy kredyt. Kiedy kredyt się skończy, trzeba doładować kartę lub kupić nową i umieścić w specjalnym liczniku zamontowanym w mieszkaniu.

Woda
Rachunki za wodę zazwyczaj opłaca się co kwartał. Dostarczaniem wody zajmuje się wiele prywatnych firm, ich listę można znaleźć na stronie Ofwat (The Water Services Regulation Authority).

Niektóre mieszkania wyposażone są w liczniki wody, są one szczególnie przydatne, gdy lokum wynajmuje niewiele osób. Założenie licznika jest bezpłatne i w tym celu wystarczy skontaktować się z firmą, która dostarcza nam wodę. Przy większej ilości lokatorów oraz odwiedzających gości lepiej nie zakładać licznika i otrzymywać rachunki oparte na prognozach.

Council tax
Jest to podatek lokalny odprowadzany na rzecz utrzymania i administracji dzielnicy, w której się zamieszkuje. Wysokość podatku zależy od wartości nieruchomości, jak również dzielnicy, w której się ona znajduje. W większych miastach podatek ten jest wyższy. Opłata ta obowiązuje nie bezpośrednio właściciela nieruchomości, lecz osobę zamieszkującą ją w danej chwili. Przeciętny koszt tego podatku wynosi około £30 za miesiąc, ale jego rozpiętość może się wahać od około £17 do £90 za miesiąc. Więcej informacji znajdziesz na stronie Directgov.

Telewizor
W Wielkiej Brytanii posiadaczy telewizora, jak również karty telewizyjnej w komputerze, obowiązuje opłata za abonament telewizyjny (TV licence), umożliwiający odbiór pięciu kanałów. Obowiązek ten jest bardzo ściśle przestrzegany. Opłata abonamentowa za telewizje kolorową wynosi £142.50 za rok. Więcej informacji na stronie TV Licensing.

Telefon stacjonarny
Główną firmą świadczącą usługi telefoniczne jest British Telecommunications (BT), ale jest również wiele innych firm, ich wykaz znajdziesz na stronie Home Phone Choices. Najtańszy abonament BT wynosi £11 miesięcznie Jeśli wprowadzasz się do mieszkania nie posiadającego łącza telefonii stacjonarnej, przyłączenie linii np. BT kosztować cię będzie około £125. Jeśli nowe lokum posiada łącza telefoniczne, ale sama linia jest odłączona, będzie trzeba wznowić podłączenie. Więcej informacji na ten temat na stronie BT.

Internet w Wielkiej Brytanii
W większości brytyjskich mieszkań Internet jest doprowadzany za pomocą stałych łączy (inaczej połączenie szerokopasmowe - broadband connection). Ceny najtańszych broadbandów zaczynają się już od - jak w ofercie Talk Talk Broadband - £3.25 (przez pierwsze 3 miesiące, £6.49 przez pozostały okres).

Chcąc doprowadzić Internet do mieszkania, warto rozważyć ofertę telefonii komórkowych jak Orange. Swoim klientom z wykupionym określonym abonamentem oferują one broadband za darmo.

Więcej na temat firm oferujących dostęp do Internetu oraz cen znajdziemy na stronie Broadband Choices.

Jak płacić rachunki
Rachunki można płacić na różne sposoby: na poczcie, za pośrednictwem Internetu lub przelewu bezpośredniego z kont bankowego (tzw. direct debit). Nie wszystkie firmy działają na tej samej zasadzie, dlatego najlepiej dowiedzieć się o możliwych sposobach płacenia zaglądając na strony internetowe dostawców poszczególnych usług lub kontaktując się z nimi bezpośrednio: dzwoniąc lub odwiedzając siedziby biur.

Jeśli chcesz zmienić dostawcę
Listy firm świadczących poszczególne usługi, informacje jak zmienić dostawcę energii elektryczne, gazu itp. w UK oraz pomoc w wybraniu najdogodniejszej opcji, znajdziesz na stronie uSwitch oraz moneysupermarket.com.

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym