Strona główna / Życie / Mieszkanie / Jak zrobić prawo jazdy w UKRight menu

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Jak zrobić prawo jazdy w Wielkiej Brytanii

Tymek Skroban - Korzeniecki

07.11.2016

Kierownica po prawej stronie, zmiana biegów lewą ręką... To jedne z najczęstszych przyczyn, jakie...

zniechęcają nas do nauki jazdy na Wyspach. Na szczęście nie taki diabeł straszny!

W Wielkiej Brytanii naukę jazdy samochodem osobowym rozpoczynamy od wypełnienia druku D1 wnioskującego o wydanie tymczasowego prawa jazdy (provisional driving licence). Dokument ten mogą otrzymać osoby, które skończyły 17 lat (wnioskować o jego wydanie można składać już 3 miesiące wcześniej). Wniosek D1 można znaleźć w większości oddziałów poczty brytyjskiej (Post Office), a także w lokalnych placówkach The Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA). Wydanie provisional driving licence na samochód osobowy kosztuje obecnie 50 funtów.

Warto wiedzieć, że to tymczasowe prawo jazdy nie uprawnia nas do poruszania się samochodem po autostradach ani poza granicami Wielkiej Brytanii.

Z instruktorem lub bez

W Zjednoczonym Królestwie, w przeciwieństwie do Polski, nie musisz ‘wyjeździć’ określonej liczby godzin nim przystąpisz do egzaminów, nie istnieje też przymus zapisywania się na kurs nauki jazdy. Zaopatrzeni w provisional driving licence możemy rozpocząć naukę z instruktorem lub osobą, która ukończyła co najmniej 21 lat oraz posiada prawo jazdy wydane w Wielkiej Brytanii lub w jednym z krajów UE (w tym w Polsce) nie wcześniej niż 3 lata wstecz.

Decydując się na naukę bez profesjonalnego instruktora należy pamiętać o tym, że samochód musi być oznaczony z przodu i z tyłu literą „L”, a osoba ucząca się jeździć musi zostać uwzględniona w ubezpieczeniu samochodu.

W praktyce jednak trudno jest znaleźć kogoś innego niż instruktor, kto posiadałby wiedzę i kwalifikacje potrzebne do tego, by nauczyć poprawnej jazdy samochodem, zwłaszcza w kraju gdzie zasady jazdy są nieco inne niż w Polsce. Warto jest zainwestować choć w kilka lekcji pod okiem specjalisty. Nauka z profesjonalnym instruktorem jazdy kosztuje, w zależności od rejonu Wielkiej Brytanii, od 17 do 25 funtów na godzinę.

Badania lekarskie niepotrzebne

Przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy na samochód osobowy, inaczej niż w Polsce, nie musisz poddawać się badaniom lekarskim. Wypełniając aplikację o provisional driving licence będziesz musiała tylko zaznaczyć, na jakie choroby chorujesz oraz określić swój stan zdrowia.

Egzamin na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, składa z dwóch części: praktycznej i teoretycznej. Część teoretyczna składa się z: testu z pytań z jedną lub wieloma odpowiedziami oraz z testu dostrzegania zagrożeń na drodze (hazard perception). Należy zaliczyć oba testy, aby zdać egzamin teoretyczny.

Zarezerwuj termin egzaminu

Termin przystąpienia do egzaminu można zarezerwować online na stronie www.gov.uk/browse/driving lub telefonicznie pod numerem 0300 200 1122.

W dniu egzaminu trzeba mieć ze sobą obie części tymczasowego prawa jazdy: przypominającą kartę kredytową plakietkę ze zdjęciem oraz zieloną kartkę formatu A4 zwaną „counterpart”. Na tej karcie umieszcza się na przykład informacje o punktach karnych i wyrokach sądowych za wykroczenia drogowe.

Najpierw egzamin teoretyczny

Egzamin teoretyczny składa się z następujących części:

  • Test wyboru – zestaw pytań z jedną lub wieloma prawidłowymi odpowiedziami.
  • Studium przypadku – stanowi ono faktycznie integralną część testu wyboru.
  • Hazard perception – testy w postaci filmów pozwalających ocenić, czy potrafisz dostrzegać zagrożenia na drodze.

Egzamin kończy się ankietą, ale jej wypełnienie nie jest obowiązkowe.  

Pamiętaj, że musisz zaliczyć wszystkie części egzaminu. Wyniki uzyskasz niemal od razu. Poda ci je pracownik centrum egzaminacyjnego. W razie niepowodzenia w którejkolwiek części egzaminu należy powtórnie zdawać całość.
Na początku egzaminu teoretycznego trzeba okazać ważne tymczasowe prawo jazdy (provisional licence). 

Test wyboru składa się on z 50 pytań, na których odpowiedź będziesz miała 57 minut. Możesz popełnić maksymalnie 7 błędów, co oznacza, że musisz udzielić przynajmniej 43 poprawne odpowiedzi.

Studium przypadku jest opracowane na podstawie pytań testowych i faktycznie stanowi integralną część testu wyboru.

Polega na przedstawieniu bardzo konkretnej sytuacji, z którą możesz mieć do czynienia jako kierowca. Twoim zadaniem jest udzielenie odpowiedzi na pięć pytań odnoszących się do tej sytuacji.

Po skończonym teście wyboru i studium przypadku możesz zdecydować się na trzyminutową przerwę. Po niej automatycznie rozpocznie się następna część egzaminu – hazard perception. Tutaj oceniane będą Twój refleks i spostrzegawczość. Na monitorze komputera zostanie wyświetlonych 14 krótkich filmów przedstawiających codzienne sytuacje na drodze. Twoim zadaniem będzie zareagować w porę na rozwijające się zagrożenie i zapobiec mu poprzez klikniecie myszką. Za każdy film możesz otrzymać maksymalnie 5 punktów, ponieważ w każdym z nich będzie występować jedna niebezpieczna sytuacja podlegająca punktacji. Od tego, jak szybko zareagujesz i klikniesz myszką, będzie zależeć, ile punktów otrzymasz. W jednym filmie będą się znajdować dwie niebezpieczne sytuacje podlegające punktacji.

Pamiętaj, że tak jak w realnej sytuacji na drodze, niestety nie możesz powrócić do żadnego z oglądanych filmów.

By zaliczyć część "hazard perception" musisz zdobyć 44 punkty z 75 możliwych.

Egzamin praktyczny

Egzamin praktyczny na samochód osobowy kosztuje obecnie 62 (dni robocze) lub 75 funtów (wieczory i weekendy), w zależności od tego, kiedy się odbywa. Trwa on około 40 minut. Egzamin trwa około 40 minut. Sam musisz zadbać o samochód, w którym będziesz zdawał egzamin. Musi on spełniać określone wymagania.

Cały egzamin można podzielić na trzy etapy:

  1. Badanie wzroku.
  2. Pytania z zakresu bezpiecznej eksploatacji pojazdu.
  3. Jazda.

Przed egzaminem zostaniesz poproszona o przeczytanie tablicy rejestracyjnej z odległości 20 metrów. Jeśli masz wadę wzroku, koniecznie załóż okulary lub szkła kontaktowe.

Po badaniu wzroku zdająca egzamin osoba usłyszy dwa pytania sprawdzające, czy potrafi odpowiednio ocenić stan pojazdu, którym chce jechać. Podczas egzaminu należy przeprowadzić dwa manewry. W wypadku cofania może to być: cofanie po łuku, zawracanie na drodze, cofanie na miejsce parkingowe. Można być również poproszonym o wykonanie emergency STOP, czyli awaryjnego zatrzymania się.

Egzaminator będzie zwracał uwagę nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale również na znajomość kodeksu drogowego. Dopuszczalne jest popełnienie 15 drobnych błędów, jednak jeden, ale poważny błąd oznacza nie zdanie egzaminu.

Po egzaminie

Jeśli zaliczysz egzamin praktyczny, możesz dać egzaminatorowi swoje tymczasowe prawo jazdy, które on zeskanuje i odeśle do DVLA. Nowe prawo jazdy otrzymasz pocztą w okresie do trzech tygodni.

Od razu po zdaniu egzaminu można już samodzielnie prowadzić pojazd, ponieważ zgodnie z prawem w UK prowadząc samochód nie istnieje potrzeba posiadania przy sobie prawa jazdy. W razie jednak zatrzymania przez policję wymagane jest okazanie go w przeciągu 7 dni w najbliższym posterunku policji.

Jeśli jednak nie powiedzie Ci się na egzaminie, głowa do góry, może uda się następnym razem. Zapytaj egzaminatora, jakie popełniłaś błędy, tak by móc przygotować się do kolejnego egzaminu. Możesz do niego przystąpić już po 10 dniach roboczych.

Możliwość zdawania po polsku

W Wielkiej Brytanii istnieje możliwość zdawania teoretycznych i praktycznych egzaminów na wszystkie kategorie prawa jazdy w języku polskim w Irlandii Północnej. Nawet rezydencji Anglii, Szkocji i Walii mogą zdawać egzamin po polsku w Irlandii Północnej. Więcej na ten temat dowiesz się dzwoniąc na infolinię firmy Emano.

Można również nabyć praktycznie wszystkie materiały do nauki w języku polskim (informacje o tym znajdują się na końcu artykułu). Jest to spore ułatwienie, szczególnie dla osób mających trudności w porozumiewaniu się w języku angielskim.

Chcesz wiedzieć więcej? 

Więcej informacji na temat zdawania egzaminów na wszystkie kategorie prawa jazdy w Wielkiej Brytanii, a także komplet profesjonalnych materiałów niezbędnych do przygotowania się do egzaminów w języku polskim (wydanych na licencji Driving Standard Agency i Her Majesty’s Stationery Office), oraz informacje na temat polskich instruktorów można znaleźć na stronie firmy www.emano.co.uk.

W razie dodatkowych pytań dotyczących nauki jazdy w UK można również skontaktować się z infolinią Eman dzwoniąc na numer: 07 871 410 164.

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym