Strona główna / Start / Podróż i transport / Transport w LondynieRight menu

Warehouse Fashions Limited

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Transport w Londynie

Zespół Polkadot

29.10.2016

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze środki transportu w brytyjskich miastach, cenniki biletów oraz odnośniki do miejsc, gdzie można znaleźć więcej informacji.

 

Londyńskie metro

Dla mieszkańców Londynu metro to ‘Tube’ – ta popularna nazwa pochodzi od kształtu tuneli przypominających tubę. Inne, bardziej formalne określenia, to słowa ‘underground’ lub ‘metro’ (subway to nazwa popularna raczej w USA).

Kilka ciekawostek: Londyńskie metro jest jednym z najstarszych i największych na świecie. Pierwszy pociąg metra wyruszył w 1863 roku. Dziś około 500 pociągów obsługuje 275 stacji, przewożąc na 408 kilometrach i 12 liniach około 3 miliony osób dziennie. Całkiem imponujące liczby.

Oznakowania w metrze są proste do rozszyfrowania, po kilku przejazdach na pewno uda Ci się opanować system. Bardzo przydatne w planowaniu podróży są bezpłatne mapki metra, które możemy znaleźć na każdej stacji.

Każda linia metra jest oznaczona innym kolorem np. “Central Line” – czerwoną, “District Line” – żółtą. Takie oznakowanie pozwala na proste prześledzenie trasy linii na mapie oraz odnalezienie stacji konkretnej linii w miejscu przesiadki.

By złapać odpowiedni pociąg, musimy również wiedzieć, w jakim kierunku podróżujemy, na pociągach poszczególnych linii znajdziemy bowiem oznaczenia: północ – Northbound, południe – Southbound, wschód – Eastbound, zachód – Westbound.

Mimo, że na trasach metra zdarzają się czasami opóźnienia, a w wagonach niektórych linii można się nieźle napocić (nie posiadają one najlepszej klimatyzacji), jest to wciąż najprostszy i najszybszy środek lokomocji w Londynie.

Bilety

Jest kilka rodzajów biletów obowiązujących w londyńskim metrze, najdrożej zapłacimy za pojedyncze bilety w jedną stronę: „single’ lub powrotny „return”. Cenny biletów zależą od strefy (Londyn obejmuje 6 stref) – z której i do której chcemy się przemieścić. Najdrożej płaci się za przejazd w strefie pierwszej. Przy częstym podróżowaniu metrem najbardziej opłaca się zakupić  travel card , czyli bilet przeznaczony na określony okres czasu, jak np. tydzień, miesiąc, oraz  Oyster  card , specjalny elektroniczny bilet, który możemy doładować na dowolną kwotę. Oyster card pozwala na możliwie najtańsze korzystanie z metra, o czym warto wiedzieć planując dłuższy pobyt w Londynie.

Więcej informacji na temat rodzajów biletów oraz cen (dostępnych również w języku polskim), znajdziesz na stronie Transport for London.

Autobusy w Londynie

Słynne angielskie czerwone autobusy są najtańszym środkiem transportu, lecz niestety nie zawsze najszybszym. Trasy przejazdów są opisane na przystankach. W różnych miastach UK transport autobusowy może być zorganizowany nieco inaczej. Trzeba więc spędzić trochę czasu by rozszyfrować te zawiłości. We wszystkich miejscowościach autobusy nocne oznaczone są literką N.

Więcej informacji na stronie www.tfl.gov.uk/buses

Taksówki w Londynie

Dla Londyńskiego krajobrazu równie charakterystyczne co czerwone autobusy są czarne taksówki - “black cabs”. W dużych miastach taksówkę można zatrzymywać na ulicy po zamachaniu ręką. Jeśli w umieszczonym na dachu samochodu napisie „Taxi” świeci się światełko, oznacza to, że jest wolna. W mniejszych miastach taksówki można znaleźć w punktach postoju (taxi rank). We wszystkich miastach UK postój taksówek można znaleźć przy stacjach kolejowych.

W Londynie taksówkę można zamówić również telefonicznie pod numerem 020-7286 0286, więcej informacji na stronie www.londonblackcabs.co.uk.

W poszukiwaniu firm taksówkarskich w pozostałych miejscowościach pomocna będzie strona Yellow Page.

Minicabs

Są to taksówki bez specjalnych oznaczeń, należące do specjalnych korporacji lub osób prywatnych. Podróż minicab jest zazwyczaj tańsza niż tradycyjną taksówką, lecz niestety, nie zawsze bezpieczna. Bądź ostrożna! Według raportów policji co roku dziesiątki kobiet pada ofiarami kierowców minicab.

Najlepiej zamawiać taksówki sprawdzonych, licencjonowanych firm i podróżować w kilka osób. Numery telefonów firm z licencją znajdziesz na stronie www.london.gov.uk/cabwise.

Chcesz dodać coś od siebie lub zadać pytanie? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym