Strona główna / Start / Podróż i transport / Podróżowanie po UKRight menu

Warehouse Fashions Limited

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Podróżowanie po Wielkiej Brytanii

Zespół Polkadot

07.05.2010

Twój pobyt w UK nie powinien polegać tylko i wyłącznie na pracy, bez czasu na relaks.

Wielka Brytania jest pełna przepięknych miejsc, które powinnaś koniecznie zobaczyć!

Może w innej części Wysp będą przebywać twoi bliscy znajomi – czemu ich nie odwiedzić? Jeśli już tutaj jesteś, zrobienie kilkudziesięciu dalszych kilometrów w głąb kraju nie będzie trudne. Wielka Brytania ma wiele doskonale rozwiniętych środków transportu tak w miastach, jak i pomiędzy nimi, oraz wiele dogodnych dróg, umożliwiających komfortową podróż autokarem lub samochodem.

Kolej w Wielkiej Brytanii

Pociąg jest szczególnie dobrym środkiem transportu na Wyspach, jeśli mamy do pokonania większe odległości.

W Wielkiej Brytanii jest około 30 firm oferujących przewozy kolejowe, by sprawdzić połączenia i zaplanować podróż najlepiej udać się na stronę: National Rail lub The Train Line (z możliwością zakupu biletów online).

Bilety na przejazd można kupić w okienku na stacji lub w niektórych miejscowościach, dodatkowo w specjalnych maszynach, a także przez Internet. Ten ostatni sposób jest o tyle wygodny, że oszczędza nam stania w często długiej kolejce. Niektóre dworce – szczególnie w Londynie – są bardzo zatłoczone, warto więc przybyć na stację z pewnym zapasem czasu by zdążyć kupić bilet. Za przejazd bez biletu będziemy musieli ponieść karę lub zakupić droższy bilet.

Ceny biletów zależą od ich rodzajów: czy jest to bilet pojedynczy (single), powrotny tego samego dnia (same-day return), czy powrotny otwarty (open return). Jeśli wiemy kiedy dokładnie mamy zamiar wrócić, dobrze zakupić od razu bilet powrotny, będzie taniej.

Podróżowanie koleją w UK nie jest najtańsze, dlatego warto śledzić specjalne oferty sprzedaży biletów, między innymi na stronach National Rail’s Promotion Index, Virgin czy South West Trains. Również dużo wcześniejszy zakup biletu może zaoszczędzić nam trochę funtów; np. linia Megatrain oferuje przejazdy na pewne trasy już od 1 funta, przy wcześniejszej rezerwacji.

O ile wcześniej można zakupić bilet? Firmy kolejowe są zobowiązane do udostępnienia rozkładu jazdy (timetable) 12 tygodni przed planowaną datą wyjazdu pociągu. Już od tej chwili możesz więc zarezerwować bilet. Im wcześniej to zrobisz, tym taniej może cię to wynieść.

Listę najpopularniejszych, przewoźników kolejowych w Wielkiej Brytanii można znaleźć w artykule "pociągiem po UK".

Podróżowanie autokarem

Autobusami można podróżować do wielu części Wielkiej Brytanii. Podróż autokarem zajmuje niestety więcej czasu niż pociągiem, ale jest ona z pewnością tańsza. Autokary są bardzo wygodne, klimatyzowane w czasie lata, a ogrzewane w czasie zimy i zazwyczaj, szczególnie na dłuższych trasach, posiadają toaletę. Warto jest zakupić od razu bilet powrotny, w większości linii jest on o wiele tańszy niż dwa pojedyncze. Bilety można zakupić u kierowcy lub zamówić przez Internet.

Jednym z popularnych przewoźników oferującym połączenia z wieloma miejscowościami jest National Express.

Inną firmą oferującą połączenia z ponad 40 miejscowościami jest Megabus.

Pomiędzy miastami Szkocji kursują między innymi linie Scottish Citylink.

Większość połączeń w Irlandii Północnej obsługuje firma Ulsterbus.

Podróżowanie samochodem

W podróż po UK możemy również wybrać się samochodem. W Wielkiej Brytanii wiele głównych miast połączonych jest ze sobą siecią autostrad, a standard dróg nawet między małymi miejscowościami czy wioskami jest bardzo wysoki. Jeśli chcesz dotrzeć do ciekawych miejsc położonych z dala od szlaków autobusowych czy pociągów, wyprawa samochodem może być dobrym rozwiązaniem. Gdy ma się kilku znajomych, można wynająć pojazd wspólnie, dzięki czemu podróż będzie tańsza.

Tylko jedna bardzo ważna uwaga: w UK obowiązuje ruch lewostronny!

Pomocna w znalezieniu najbliższej firmy wynajmującej samochody może być strona UpMyStreet. Wpisz nazwę lub kod swojego miejsca zamieszkania, następnie z menu „Explore” po lewej stronie wybierz sekcję „Find My Nearest” i w okienku „Find” zapisz „car rental”.

Pozdróżowanie Rowerem

Wielką Brytanię możemy również podziwiać podróżując rowerem. Jest wiele dobrych przewodników dostarczających nam informacji na temat dogodnych i ciekawych tras rowerowych, można je zakupić między innymi na stronie Amazon.

Wiele tras rowerowych jest omówionych na stronie Sustrans. Więcej na temat poruszania się po brytyjskich drogach na rowerze można przeczytać w artykule Jazda na rowerze w Wielkiej Brytanii.

Piesze wycieczki

Wielka Brytania jest znana z pięknych szlaków wędrówkowych, np. w regionach Peak lub Lake District, wzdłuż zielonego wybrzeża Pembrokshire czy górzystej Snowdonii. Jeśli tkwi w tobie duch wędrowca i chęć obcowania z naturą, nie ma na co czekać: zaopatruj się w wygodne buty oraz plecak i w drogę!

Planuj swoją podróż

Jeśli chciałabyś dowiedzieć na temat połączeń między interesującym cię miejscami w Wielkiej Brytanii skorzystaj z opcji Journey Planner dostępnej na stronie Transport Direct.

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym