Strona główna / Start / Od czego zacząć? / Jak przygotować się do wyjazduRight menu

Warehouse Fashions Limited

Szukanie zatrudnienia

Lokalna praca, globalna perspektywa

W stolicy Wielkopolski globalne centra międzynarodowych operacji finansowych, takie jak Franklin Templeton Investments, są najszybciej rozwijającymi...

Rozmowa kwalifikacyjna

Jakiś czas temu podjęłaś decyzję – zmieniam pracę! Odbyłaś żmudny proces...

Porady w pisaniu brytyjskiego CV

Każdy, kto szuka pierwszej pracy bądź chce zmienić pracę na nową, musi stanąć przed wyzwaniem jakim jest...

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Jak zostać wolontariuszem

Masz trochę wolnego czasu? Chcesz spróbować czegoś nowego, a przy okazji pomóc innym?


Jak przygotować się do wyjazdu do Wielkiej Brytanii

Zespół Polkadot

20.05.2010

Od momentu podjęcia decyzji o wyjeździe do chwili samego wyjazdu jest parę spraw, nad którymi warto się skupić.

Na wstępie zapomnij o pomyśle, że po prostu zakupisz bilet, spakujesz walizkę i wyruszysz do UK z nadzieją, że jak tylko wylądujesz znajdziesz mieszkanie a pracodawca sam się do ciebie zgłosi. Owszem zdążają się szczęściarze, ale jeszcze więcej jest przypadków gorzkich rozczarowań.

Pamiętaj więc, jeśli decydujesz się na wyjazd za granicę z zamiarem podjęcia pracy, przygotuj się! Im więcej włożysz w to starań tym łatwiej i szybciej będzie ci się odnaleźć na miejscu. W niniejszym artykule postaram się przedstawić kilka spraw nad którymi warto się skupić:

Polish your English

Wiele osób chcących wyjechać do Wielkiej Brytanii pewnie zadaje sobie pytanie: „na jakim poziomie musi być moja znajomość język angielskiego by móc znaleźć pracę?”. Jak legendy krążą historie o tych którzy „ani be ani me” po angielsku, ale sobie świetnie poradzili. Nie przeczę - może się udać, ale jeśli nie masz zorganizowanej przed wyjazdem pewnej pracy i żadnych znajomych, którzy mogą ci pomóc tuż po przyjeździe, to co tu dużo mówić... będzie trudno.

Naprawdę ważne jest by mówić choć na tyle, aby porozumieć się w podstawowych sytuacjach. Wiele osób zna angielską gramatykę, ale nie czuje się pewnie w mówieniu lub nigdy nie miało okazji wypowiadać się w dłuższej formie. To już połowa sukcesu, jeśli będziemy rozumieli co się do nas mówi, znali słówka, umiejętność auto ekspresji na pewno przyjdzie z czasem.

I dlatego, pierwszą czynnością jaką warto zacząć przed wyjazdem, jest solidne szlifowanie swoich umiejętności językowych. Więcej porad na ten temat znajdziecie w artykule 5 rad jak szlifować swój angielski.

Przygotowania do szukania pracy

Życiorys – warto przygotowywać go wcześniej, konieczne by był po angielsku. Jeśli nie czujemy się pewnie w pisaniu, poprośmy kogoś znajomego kto lepiej zna język by pomógł nam je przetłumaczyć. Ważne by nasze CV nie zwierało błędów i niepoprawnych konstrukcji. Dobry, zgrabnie skonstruowane życiorys, pozwoli nam wyróżnić się od stosu życiorysów jakie zapewne będzie miał nasz przyszły pracodawca na swoim biurku. Więcej porad jak napisać brytyjskie CV znajdziecie w artykule Jak napisać CV.

Przed wyjazdem warto zacząć przeglądać oferty pracy i wysyłać swoje CV. Jeśli nie otrzymamy pozytywnej odpowiedzi nie należy się tym załamywać, chodzi głównie o zorientowanie się jaka praca jest dostępna na rynku, jakie są wymagania. Dzięki temu będziemy mieli wyobrażenie czego wymagają od nas brytyjscy pracodawcy oraz doświadczymy się w czytaniu i odpowiadaniu na oferty o pracę w języku angielskim. Więcej informacji jak szukać pracy znajdziesz w artykule Sposoby szukania pracy.

Referencje w Wielkiej Brytanii są bardzo ważne przy szukaniu zatrudnienia. Udokumentowane doświadczenie daje nam dużo punktów w ubieganiu się o prace. Liczą się tylko referencje w języku angielskim, warto więc przetłumaczyć je w Polsce – lecz tu – bardzo ważne, by miały pieczątkę tłumacza przysięgłego zwłaszcza jeśli w UK będziemy szukać pracy za pośrednictwem agencji.

Referencje nie muszą być wystawione wyłącznie przez profesjonalnego pracodawcę, np. gdy ubiegamy się o prace opiekunki do dziecka, referencje mogą pochodzić od osoby prywatnej, np. kogoś kogo dziećmi opiekowaliśmy się. Można również przygotować zaświadczenie o odbytych praktykach studenckich, pracy wakacyjnej. Wszystko, wszystko tylko, koniecznie w języku angielskim. Najlepiej by mieć przy najmniej dwa takie dowody, gdyż tego wymagać będą niektóre biura pośrednictwa pracy.

Dobrze zabrać z Polski kilka zdjęć formatu legitymacyjnego oraz kopii paszportu (strony ze zdjęciem).

Warto również przygotować adresy i numer telefonów, zarówno rodziny i znajomych w Polsce, do których może chcielibyśmy wysłać kartkę jak również adres pod którym zatrzymasz się zaraz po przyjeździe oraz kontakty ze znajomymi osobami przebywającymi w Wielkiej Brytanii, w razie gdybyś miała jakieś pytania, potrzebowała pomocy lub po prostu nie czuła się samotnie. Zabierz też ze sobą kilka zdjęć najbliższych ci osób. Ważne numery telefonów adresy instytucji politycznych i organizacji, które mogą być przydatne w czasie pobytu w UK znajdziesz w sekcji Przydatne adresy.

Mieszkanie

Przed wyjazdem koniecznie zadbaj o sprawy związane z mieszkaniem. Skontaktuj się ze wszystkimi znajomymi, którzy przebywają w miejscu, do którego chcesz wyjechać. Może ktoś ma jakieś informacje o wolnym pokoju, jeśli nie, może będziesz mogła zatrzymać się u kogoś choć na jakiś czas za nim znajdziesz coś na stałe. Inną możliwością są hostele oraz domy szkół językowych. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Jak znaleźć mieszkanie.

Ubezpieczenie zdrowotne

Warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (więcej na ten temat na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia), która pozwoli nam korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w przypadku, gdy nie mamy jeszcze wyrobionego na miejscu National Insurance Number (więcej o NIN w artykule Czym jest i jak ubiegać się o NIN).

Telefon komórkowy

Bardzo przydatny w czasie twojego pobytu będzie telefon komórkowy, dobrze zadbać w Polsce o zdjęcie z niego simlocka (będzie taniej i szybciej). Dzięki temu bez problemu będziesz mogła korzystać z telefonu w UK, najlepiej zaraz po przyjeździe zakupić sobie kartę Pay as you Go (odpowiednik polskiego Tak Tak, czy POPa). Karty dostępne są w pakiecie 10; 15; 20 funtów.

Przewodnik po Wielkiej Brytanii

Zaopatrz się w dobry przewodnik i mapę, zacznij planować miejsca, które chciałabyś zobaczyć, na pewno umili ci to czas przygotowania do wyjazdu.

Chcesz dodać coś od siebie lub zadać pytanie? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym