Strona główna / Nasze sprawy / Sport i dobre samopoczucie / Najpopularniejsze biegi w Wielkiej BrytaniiRight menu


Najpopularniejsze biegi w Wielkiej Brytanii

Malgorzata Sychta

21.04.2010

Maratony, półmaratony i marsze cieszą się na Wyspach ogromną popularnością.

Zima jest okresem leniuchowania, odpoczynku i relaksu w dom z dobrą książką. Mało która z nas ma wtedy ochotę na chociażby spacer. Ale każda zima się kiedyś kończy, a pierwsze promienie wiosennego słońca zachęcają do wysiłku na świeżym powietrzu.

Brytyjczycy nie są specjalnie ruchliwym narodem i sport wolą oglądać w telewizji, niż uprawiać. Jednak co roku z początkiem wiosny zmieniają się w zapalonych biegaczy i chodziarzy. Maratony, półmaratony i marsze cieszą się na Wyspach ogromną popularnością. Niektóre są przeznaczone dla zawodowców i twardych uczestników, w innych udział wziąć może każdy, nawet bez większych przygotowań. Wszystkie łączy jedno: świetna, przyjazna atmosfera.

Maraton dla każdego

Najsłynniejszym z brytyjskich biegów jest bez wątpienia London Marathon. Organizowany co roku od 1981, jest jednym z największych światowych maratonów, w którym mogą biec amatorzy. Organizatorzy wyścigu twierdzą, że jest on największym dorocznym wydarzeniem, podczas którego zbiera się pieniądze na cele charytatywne. W całej swojej historii uczestnicy zebrali już ponad 200 mln funtów – i nic nie wskazuje na to, by mieli na tym zakończyć.

W tym roku London Marathon odbędzie się 25 kwietnia i, jak zawsze, będzie obszernie relacjonowany w mediach. Znani sportowcy będą ścigać się o palmę pierwszeństwa w kilku kategoriach. Nie zabraknie też wśród biegaczy mniejszych i większych sław. Możecie kibicować biegaczom albo... dołączyć do nich. Jeśli wcześniej nie trenowałaś, nie szkodzi – zamiast biec, możesz przejść całą trasę, bo przecież nie chodzi o zwycięstwo, lecz o udział. Zapisy i więcej informacji na oficjalnej stronie, www.london-marathon.co.uk.

Dużą popularnością cieszy się również organizowany przez Cancer Research UK Race For Life. To jedna z większych imprez charytatywnych w Wielkiej Brytanii, a celem jest zbieranie funduszy na walkę z rakiem. Biegi o długościach 5 kilometrów, w których udział biorą wyłącznie panie, odbywają się wiosną i latem na terenie całego kraju. Hasło „You’re invited”, którym organizatorzy zachęcają do udziału, doskonale oddaje przyjazną, niemal rodzinną atmosferę biegu. Chcesz wziąć udział? Zajrzyj na www.raceforlife.org – tu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje i dowiesz się, gdzie w twojej okolicy odbędzie się bieg.

Mieszkasz w Leeds lub Hull? Nigdy nie biegałaś? To wcale nie znaczy, że nie możesz wziąć udziału w tegorocznym wyścigu pod nazwą Run For All. Bieg organizowany przez fundację Jane Tomlinson, która sama była atletką-amatorką i zmarła na raka w 2007 roku to świetna zabawa dla całej rodziny. Licząca 10 kilometrów trasa zaczyna się w samym centrum, okrąża całe miasto i wraca do punktu wyjścia. Na stronie www.runforall.co.uk/leeds (Leeds) oraz http://www.runforall.co.uk/hull (Hull) możesz nie tylko zgłosić swój udział, ale także znaleźć sporo informacji na temat treningu i przygotowań.

Dla ambitnych i nie tylko

Jeśli jesteś w dobrej formie, nie boisz się wyzwań i lubisz piękne widoki, możesz wybrać się do Staveley w Cumbrii. 5 czerwca odbędzie się tam Garburn Trail Race, 17-kilometrowy bieg, którego trasa została uznana za najlepszą pod względem scenerii. Trudno się dziwić: prowadzi ona przez zielone łąki i sielskie pagórki, u stóp których położone są małe wioski. Na mecie czeka nie lada nagroda: duża impreza z muzyką, krzepiącym jedzeniem i przeróżnymi atrakcjami dla najmłodszych uczestników. Dla najlepszych przewidziano również nagrody. Jeśli masz ochotę się zapisać, możesz to zrobić na stronie www.lakelandtrails.org.

W tym bieg Lakeland Trails organizowany jest również malowniczych terenach Hawkshead (24 kwietnia) oraz Keswick (5 września).

Jeśli na dźwięk słowa „bieg” robi ci się słabo, nic straconego – są przecież jeszcze marsze, które nie wymagają tak intensywnych przygotowań, a zapewniają sporo ruchu i dobrej zabawy. Jeśli chcesz rozruszać swoje mięśnie po długiej zimie, dobrym sposobem będzie wzięcie udziału w Crocus Walk. Jak większość tego typu wydarzeń, i tutaj zbierane są pieniądze na cele charytatywne (w tym wypadku walkę z rakiem piersi). Zajrzyj na stronę www.crocuswalk.org.uk, poszukaj najbliższego marszu, zapisz się i ruszaj na spotkanie wiosny!

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym