Strona główna / Mama i dziecko / Starszaki / Wyprawka do szkoły w UK na każdą kieszeńRight menu

Najczęściej czytane

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Urlop macierzyński

Zasady i warunki przysługiwania urlopu macierzyńskiego w Wielkiej Brytanii.

Warehouse Fashions Limited

Wyprawka do szkoły w UK na każdą kieszeń

Malgorzata Sychta

16.08.2013

Lato dobiega końca, a wraz z nim kończą się wakacje. W brytyjskich szkołach wkrótce znów zabrzmi pierwszy dzwonek.

Dowiedz się, czego potrzebuje twoje dziecko, by być gotowe na nowy rok szkolny.

Cenowy zawrót głowy

Dobre wieści: mundurki szkolne jeszcze nigdy nie były tak tanie. W ciągu minionych 6 lat ich ceny spadły nawet o 60%. W mediach mówi się o wojnie na ceny między czołowymi dystrybutorami, w której jak dotąd zwycięzcą jest Tesco. W tym popularnym supermarkcie możesz skompletować szkolny uniform, składający się z koszulki polo, spodni lub spódniczki oraz bluzy dla swojego dziecka za jedyne £3.75. Inne wielkie sieci supermarketów nie pozostają daleko w tyle – w sklepach należących do sieci Sainsbury’s kompletny mundurek kosztuje zaledwie £4.66, w supermarketach Asda – £6. Rzecznicy wszystkich trzech sieci twierdzą, że ich produkty nie różnią się jakością od swoich droższych odpowiedników.

Jeśli jednak nie chcesz oszczędzać na szkolnym mundurku dla swojej pociechy, możesz kupić go w specjalnym sklepie. Niektóre sklepy internetowe, takie jak www.yourschooluniform.com, oferują nawet uniformy z emblematem szkoły – wystarczy wpisać jej nazwę w wyszukiwarkę, by znaleźć dostępne produkty.

Większość popularnych sieciówek również ma w swojej ofercie ubrania do szkoły. W Debenhams koszulki polo kosztują, w zależności od wieku dziecka, od £2.40 do £7.20, spodnie albo spódniczka (pakowane po 2 sztuki) – od £4.80 do £12, a bluza od £1.60 do £6.40. Ceny są podobne w sklepach Marks & Spencer, Next i John Lewis. Potrzebny też będzie plecak. Wybór jest ogromny, a ceny bardzo zróżnicowane: od około £5 do £95.

Na sportowo

Poza mundurkiem twoje dziecko będzie potrzebowało stroju sportowego. Najlepszą opcją będzie zwykły, bawełniany T-shirt i krótkie spodenki. Taki zestaw możesz kupić w Tesco już za £4 (dwie pary spodenek i dwie koszulki). Jeśli wybierzesz się do Johna Lewisa, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu £12 (spodenki i 3 koszulki). Markowe produkty ze znanym logo będą, oczywiście, nieco droższe. Jednak za niektóre elementy sportowego stroju warto zapłacić trochę więcej. Mowa tu przede wszystkim o butach, które muszą być nie tylko wygodne i stabilne, ale też umożliwiać stopie oddychanie. Dobre, markowe sportowe obuwie dla dziecka możesz kupić już za £20.

W niektórych szkołach dzieci mogą nie tylko ćwiczyć na sali gimnastycznej, ale i korzystać z pływalni albo uprawiać sporty drużynowe. Jeśli twoja pociecha chce grać w piłkę nożną, konieczne będą specjalne buty – tzw. „korki”. Dobrej jakości buty tego rodzaju dostaniesz już za £25. Basen pociąga za sobą konieczność zakupu kąpielówek albo kostiumu kąpielowego, klapek i gogli do pływania. Nawet, jeśli twój budżet jest ograniczony, spokojnie możesz sobie pozwolić na zakup całego ekwipunku potrzebnego twojemu dziecku na basenie – teraz, kiedy zaczęły się letnie wyprzedaże, z powodzeniem zamkniesz się w £10. Worek, w którym twoja pociecha będzie nosić do szkoły swój sportowy strój, to koszt od £2.50 do mniej więcej £15.

Bez zeszytów i książek

Podczas kiedy koszt zakupu podręczników spędza sen z powiek niejednej mamie w Polsce, w Wielkiej Brytanii nie ma takiego problemu: wszystkie materiały potrzebne do nauki zapewnia dziecku szkoła. Dzieci nie używają też zeszytów. Starsi uczniowie często korzystają z segregatorów, noszą też ze sobą kalkulatory, ołówki i długopisy. Takie przybory są niedrogie i często objęte ofertami promocyjnymi. W sklepach największej brytyjskiej sieci papierniczej, WH Smith, kalkulator kupisz już za £2.50 (najbardziej zaawansowany kosztuje £19.99), ceny segregatorów zaczynają się od £1.19, a piórników – od £1.50 (najdroższy, z wyposażeniem, kosztuje £7.65).

Warto zainwestować w jeszcze jedną przydatną rzecz: pudełko na drugie śniadanie. To rozwiązanie znacznie bardziej przyjazne środowisku niż jednorazowe worki na kanapki, a przy tym także estetyczniejsze i praktyczniejsze. W kolorowym pojemniku zmieści się kanapka, owoc, jogurt albo inna zdrowa przekąska. W sklepach popularnej sieci Argos najtańsze pudełko na lunch kupisz już za niecałe £3, a za £9.95 możesz nabyć zestaw złożony z pudełka oraz butelki na napój. Podobny zestaw możesz kupić w supermarkecie Asda już za £5. Strona www.identitydirect.co.uk oferuje możliwość nadrukowania na pudełku imienia twojego dziecka. Najtańsza wersja kosztuje £4.99, najdroższa – £10.99.

Warto pamiętać

Koszt skompletowania szkolnego wyposażenia dla twojej pociechy nie jest wysoki, szczególnie w porównaniu do Polski. Warto jednak wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty. Jeśli chcesz, by dziecko jadało w szkolnej stołówce, pamiętaj, że lunch w niej kosztuje (zwykle około £1-£1.5 dziennie), chyba, że otrzymujesz określone zasiłki (szczegóły na stronie www.direct.gov.uk). Wiele szkół organizuje też częste wyjścia do teatru czy na wystawy. Płaci się również za zajęcia dodatkowe, z których dziecko korzysta, a także za wycieczki w rodzaju „zielonej szkoły”, które mogą kosztować nawet £200.

Jednak najważniejszej rzeczy, o której musisz pamiętać, nie można kupić. To pozytywne nastawienie. Boisz się, że twój maluch nie poradzi sobie w nowym środowisku? Nie pokazuj mu tego. Zachęcaj do odkrywania i zawierania znajomości. Zobaczysz, że szybko oswoi się ze szkołą!

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym