Right menu

Najczęściej czytane

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Urlop macierzyński

Zasady i warunki przysługiwania urlopu macierzyńskiego w Wielkiej Brytanii.

Warehouse Fashions Limited

Urlop macierzyński w Wielkiej Brytanii

Joanna Gałczyńska i Zespół Polkadot

24.08.2016

Zasady i warunki przysługiwania urlopu macierzyńskiego w Wielkiej Brytanii.

W WB każdej pracującej legalnie przyszłej mamie w związku z urodzeniem dziecka przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego (maternity leave), bez względu na to czy wykonuje pracę w pełnym, czy też niepełnym wymiarze godzin.

Długość urlopu macierzyńskiego ustawowo wynosi 52 tygodnie, z czego płatnych jest 39 tygodni. Długość tego okresu oraz rodzaj dochodu otrzymywanego w jego trakcie może być zależna od rodzaju kontraktu z pracodawcą, zarobków oraz okresu zatrudnienia.

Według prawa brytyjskiego istnieją 2 rodzaje wsparcia finansowego na czas urodzenia dziecka: Statutory Maternity Pay (SMP) lub Maternity Allowance (MA).

Statutory Maternity Pay

Jest to właściwy urlop macierzyński otrzymywany od pracodawcy.

Warunki, jakie należy spełniać
 By otrzymywać SMP, trzeba do końca 15 tygodnia przed rozwiązaniem przepracować dla tego samego pracodawcy przynajmniej 26 tygodni bez przerwy.

Kwoty otrzymywane
 Przez pierwsze 6 tygodni urlopu pracodawca wypłaca 90% tygodniowego wynagrodzenia brutto. Przez kolejne 33 tygodnie przysługuje £139.58 tygodniowo, bądź 90% tygodniowych zarobków brutto, którakolwiek z tych kwot jest niższa.

Umowa zawarta z pracodawcą może określać inne warunki przejścia na urlop, warto więc wnikliwie prześledzić strony kontraktu. Pracodawca może okazać się hojniejszy i płacić więcej niż przewiduje prawo, natomiast definitywnie nie może płacić mniej. SMP wypłacane jest przez pracodawcę, tak jak zwyczajna wypłata.

Jak się ubiegać
 By ubiegać się o SMP, należy powiadomić pracodawcę o tym, kiedy chciałabyś rozpocząć urlop macierzyński oraz wypłacanie zasiłku. Powinno się to uczynić przed okresem 15 tygodni od wyznaczonej daty urodzin dziecka. Przyszła mama ma prawo zmienić datę przejścia na urlop macierzyński, zawiadamiając pracodawcę o takiej decyzji z przynajmniej 28-dniowym wyprzedzeniem.

Należy również przedstawić pracodawcy pisemne potwierdzenie ustalonej daty porodu. Najlepiej uczynić to składając specjalne zaświadczenie, tzw. maternity certificate MATB1, wystawione przez położną lub lekarza. Najwcześniej można je uzyskać od położnej w okolicach 21 tygodnia ciąży.

Jeśli nie tytułujesz się by otrzymywać SMP, ale w ostatnim czasie byłaś zatrudniona lub samozatrudniona, masz możliwość otrzymywania Maternity Allowance z biura Jobcentre Plus. Więcej na temat MA w artykule Maternity Allowance.

Co jeszcze warto wiedzieć o maternity leave

Urlop macierzyński możesz rozpocząć najwcześniej na 11 tygodni przed datą porodu. Jeśli na 4 tygodnie przed porodem z różnych przyczyn nie możesz pracować i jesteś na zwolnieniu lekarskim, pracodawca ma prawo zaliczyć ten okres do urlopu.

O tym, że jest się w ciąży, należy zawiadomić pracodawcę na 15 tygodni przed planowaną datą porodu. Rozsądniej jest jednak zrobić to najwcześniej jak się da. Zależy to przede wszystkim od warunków pracy. Często pracodawcy mogą przygotować tzw. risk assessments dla kobiet ciężarnych. Ustalają wtedy, które z obowiązków przyszła mama może wypełniać bez narażenia zdrowia swojego i dziecka, a które nie powinny jej być przydzielane.

Pracodawca nie ma prawa zwolnić kobiety z powodu jej ciąży. W przypadku jednak, gdy zostaniesz zwolniona w trakcie urlopu macierzyńskiego, masz prawo domagać się, aby pracodawca zaoferował Ci podobne, alternatywne stanowisko.

W czasie urlopu macierzyńskiego przysługują Ci wszystkie prawa i przywileje pracownika (naturalnie z wyłączeniem pensji), np. obowiązujące zniżki, oraz zachowana zostaje ciągłość pracy. Więcej na ten temat w artykule Prawa ciężarnych kobiet w pracy.

A co dla taty? Paternity Leave i Statutory Paternity Pay

Każdy pracujący w Wielkiej Brytanii przyszły tata ma prawo do Paternity Leave, czyli urlopu wychowawczego. Obejmuje on okres maksymalnie dwóch tygodni (tata może sam zdecydować czy chce jeden czy dwa tygodnie urlopu). Podobnie jak w przypadku przyszłych mam, przyszły tata powinien powiadomić pracodawcę o chęci skorzystania z urlopu wychowawczego na 15 tygodni przed urodzeniem dziecka. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie HM Revenue & Customs.

W trakcie urlopu tato może otrzymywać Statutory Paternity Pay – czyli zasiłek dla ojców. Jego kwota wynosi £139.58 – chyba, że umowa o pracę stanowi inaczej.

By otrzymywać urlop tacierzyński oraz zasiłek należy:

  • być biologicznym ojcem dziecka lub mężem matki dziecka albo partnerem
  • być odpowiedzialnym za opiekę nad dzieckiem
  • do 15 tygodnia przed wyznaczoną datą porodu przepracować dla tego samego pracodawcy przynajmniej 26 tygodni. By otrzymywać zasiłek zarobki przyszłego taty muszą wynosić nie mniej niż £97.

Więcej informacji na ten temat w artykule: Urlop i zasiłek tacierzyński.

Parental leave

Na każdego rodzica przypada również 13 tygodni bezpłatnego urlopu – parental leave, które można wykorzystać w okresie pięciu lat od momentu urodzenia dziecka, przy czym w ciągu jednego roku nie można wziąć więcej niż 4 tygodnie. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, przysługuje 18 tygodni do wykorzystania aż do momentu, kiedy skończy ono 18 lat. Parental leave przysługuje na każde dziecko z osobna.

Pomocne odnośniki:

Szczegółowe informacje na temat Statutory Maternity Pay, Maternity Allowance itp. można znaleźć na stronie The Department for Work and Pensions (DWP).

W przypadku podejrzenia o łamanie praw kobiet w ciąży można skontaktować się z infolinią The Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas) oferującą darmowe, poufne porady dotyczące praw pracowniczych. Numer infolinii: 08457 47 47 47, linie otwarte od 8.00 do 618.00 od poniedziałku do piątku.

Biura Porad Obywatelskich - Citizens Advice Bureau (CAB). Placówki te oferują nieodpłatne, poufne, bezstronne porady. Więcej informacji oraz najbliższą siedzibę Biura można znaleźć na stronie CAB.

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym