Strona główna / Mama i dziecko / Formalności / Urlop i zasiłek ojcowskiRight menu

Najczęściej czytane

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Urlop macierzyński

Zasady i warunki przysługiwania urlopu macierzyńskiego w Wielkiej Brytanii.

Warehouse Fashions Limited

Urlop i zasiłek ojcowski w Wielkiej Brytanii

Zespół Polkadot

07.08.2011

W Wielkiej Brytanii każdemu zatrudnionemu legalnie przyszłemu tacie przysługuje prawo otrzymania urlopu na czas...

przyjścia na świat potomka (Statutory Paternity Leave), jak również zasiłku pieniężnego (Statutory Paternity Pay, w skrócie SPP).

Jakie warunki należy spełniać

By otrzymać urlop tacierzyński oraz zasiłek pieniężny należy spełniać następujące warunki:

  • być biologicznym ojcem dziecka, mężem matki dziecka lub jej partnerem;
  • zadeklarować się do sprawowania opieki nad dzieckiem;
  • do końca 15 tygodnia przed wyznaczoną datą porodu dziecka należy przepracować dla tego samego pracodawcy przynajmniej 26 tygodni bez przerwy.

Długość urlopu

Zgodnie z obowiązującym prawem (chyba, że kontrakt o pracę mówi inaczej), przyszły tata kwalifikujący się do otrzymania urlopu może wziąć 2 lub jeden tydzień wolnego (ale niestety nie 2 oddzielne tygodnie). Urlop ten może rozpocząć się od pierwszego dnia po narodzeniu dziecka, lub od jakiegokolwiek dnia po porodzie, ale nie później niż do 56 dnia po rozwiązaniu.

Nawet jeśli w kontrakcie o pracę nie ma wzmianki o paternity leave, dobrze jest porozmawiać o tym z pracodawcą. Może się bowiem okazać, że zadowolony z pracy pracownika szef zgodzi się na przyznanie urlopu.

Kwoty zasiłku

Jeśli przyszły tata spełnia warunki przyznania SPP, ma prawo ubiegać się o zasiłek w kwocie 128.73 funtów na tydzień lub o wysokości 90% średnich zarobków, którakolwiek z tych kwot jest niższa.

Co należy zrobić

Przyszły tata powinien wręczyć swojemu pracodawcy wypełniony formularz zwany „self-certificate”, w którym musi podać między innymi takie informacje jak: planowaną datę porodu (due date), kiedy chciałby rozpocząć urlop, czy wybiera opcję jednego czy 2 tygodni, imię i nazwisko oraz National Insurance Number.

Formularz o przyznanie SPP i paternity leave dostępny jest na stronie HM Revenue&Customs Office.

O tym, że planuje się urlop, należy poinformować pracodawcę na 15 tygodni od wyznaczonej daty porodu. Istnieje możliwość zmiany daty, ale należy, jeśli to możliwe, powiadomić o tym pracodawcę najpóźniej na 28 dni przed datą przyjścia dziecka na świat.

W razie problemów

W przypadku, gdy pracodawca twierdzi, że pracownikowi nie przysługuje ani urlop tacierzyński ani zasiłek, można zgłosić się po pomoc:

  • do biura HM Revenue & Customs (HMRC), kontaktując się z ich infolinią Employer Helpline pod numerem 08457 143 143;
  • dzwoniąc do infolinii Advisory Conciliation and Arbitration Service (ACAS) pod numer 08457 47 47 47 (Wielka Brytania) lub 028 9032 1442 (Irlandia Północna);
  • do Biura Porad Obywatelskich - Citizens Advice Bureau (CAB). Placówki te oferują nieodpłatne, poufne, bezstronne porady. Więcej informacji oraz najbliższą siedzibę biura można znaleźć na stronie CAB.

Artykuł powstał z wykorzystaniem informacji zawartych na stronie NHS Direct - www.nhsdirect.nhs.uk .

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym