Strona główna / Mama i dziecko / Formalności / Sprawy organizacyjne w pierwszym roku życia dzieckaRight menu

Najczęściej czytane

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Urlop macierzyński

Zasady i warunki przysługiwania urlopu macierzyńskiego w Wielkiej Brytanii.

Warehouse Fashions Limited

Sprawy organizacyjne i formalności do wypełniena w pierwszym roku życia dziecka

Magdalena Wierzbicka

21.09.2009

Narodzinom dziecka towarzyszą zawsze emocje, wyczekiwanie i radość. Zaprzątnięci opieką nad nowym członkiem rodziny nie zawsze zdajemy sobie sprawę ile czeka nas jeszcze spraw organizacyjnych i formalności do wypełnienia.

Jako, że dzieci w UK przybywa, zamieszczam kilka informacji i wskazówek czego możemy się spodziewać i o co należałoby zadbać w pierwszym roku życia naszej pociechy.

O urodzeniu naszego dziecka szpital informuje wszystkie zainteresowane tym faktem placówki. Tam też wystawiany jest jego numer NHS kwalifikujący malucha do bezpłatnej opieki lekarskiej.

Informacje o narodzinach w pierwszej kolejności otrzymuje zespół położniczy i w przeciągu kilku dni możemy się spodziewać wizyty położnej w domu. Sprawdza ona ogólny stan zdrowia, waży malucha, pobiera też krew w celu wykluczenia poważniejszych chorób mogących powodować problemy zdrowotne (na przykład phenylketonuria-fenyloketonuria, choroba o podłożu genetycznym, hypothyroidism-niedoczynność tarczycy, sickle cell disease-anemia sierpowata).W zależności od kondycji niemowlęcia takich odwiedzin może być jeszcze kilka.

Dane naszej pociechy wysyłane są również do ośrodka zdrowia, który jest z kolei zobowiązany wysłać do naszego domu w przeciągu 10-14 dni od urodzenia siostrę środowiskową (Health Visitor), która ma specjalne kwalifikacje w zakresie pielęgnacji zdrowia dziecka. Jej wizyta daje okazję do przedyskutowania wszelkich kwestii dotyczących zdrowia matki i noworodka oraz zorientowania się odnośnie szczepień, korzystania z opieki lekarskiej czy przysługujących nam benefitów. Wystawia ona też książeczkę zdrowia, którą nosi się tutaj na wszelkie wizyty lekarskie.

Natomiast już sami musimy zadbać o zarejestrowanie dziecka w przychodni. Najlepiej zrobić to przed 6 tygodniem życia, bo na ten czas przypada pierwszy wywiad lekarski. Obejmuje on sprawdzenie oczu dziecka na wypadek katarakty, jego słuchu, budowy bioder i genitaliów oraz ogólnej motoryki ciała w celu wykluczenia wszelkich odstępstw od normy. Jest on przeprowadzany przez GP (General Practitioner-internista), który będzie się też zajmował maluchem w przypadku choroby, a w razie konieczności może nas skierować do specjalisty. Zdrowym dzieckiem opiekuje się poradnia dziecięca prowadzona przez Health Visitor, która robi rutynową kontrolę i pomiary, udziela porad w zakresie żywienia czy w przypadku drobnych niedomagań. Poradnia taka rzadko jest otwarta przez cały tydzień, zazwyczaj jedynie w wybrane dni. W razie pytań czy niepokoju można skorzystać z informacji telefonicznej, dzwoniąc do Health Visitor przypisanej nam na samym początku albo na linię NHS Direct, oferującą całodobową informację i poradę na stronie internetowej NHS Direct oraz przez telefon (dla UK): 08454647.

Drugie badanie rutynowe naszego bobasa przypada dopiero na ósmy miesiąc i wykonywane jest przez Health Visitor w przychodni.

Kolejny krok to szczepienia szczepionkami skojarzonymi, które są tutaj bezpłatne. Wykonuje się je kolejno w: 8 tygodniu (Diphteria-błonica, Tetanus-tężec, acellular Pertussis [whooping cough]-krztusiec, Inactivated Polio Vaccine- zabita szczepionka przeciw poliomyelitis, Haemophilus influenzae b [Hib]- bakteria wywołująca zapelenie opon mózgowo-rdzeniowych, Pneumococcal-pneumokoki), w 12 tygodniu (Diphteria, Tetanus, acellular Pertussis, Inactivated Polio Vaccine, Haemophilus influenzae b [Hib] i dodatkowo Meningococcal C–meningoki typu C) w 16 tygodniu (Diphteria, Tetanus, acellular Pertussis, Inactivated Polio Vaccine, Haemophilus influenzae b [Hib], Pneumococcal i Meningococcal C ) oraz w 12 miesiącu (Haemophilus influenzae b [Hib] i Meningococcal C). Można też zaszczepić dziecko przeciwko gruźlicy (BCG vaccination against Tuberculosis) i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (Hepatitis B). Szczepionki te nie są podawane w ramach szczepionek standardowych, więc w razie potrzeby (np. w sytuacji wysokiego ryzyka wystąpienia danej choroby u dziecka) należy skontaktować się z ośrodkiem zdrowia albo Health Visitor, która wydaje na nie skierowania.

Obok spraw zdrowotnych pozostaje też zarejestrowanie urodzin potomka w odpowiedniej instytucji. W Anglii zajmują się tym Registrar’s Offices. Szpital informuje taką placówkę o wszystkich narodzinach, powinien też nas skierować do najbliższego nam biura. Przyjmuje się, że na spotkanie należy umówić się nie później niż do 6 tygodnia życia dziecka. Sama wizyta nie trwa długo, wymagana jest obecność bobasa i przynajmniej jednego z rodziców, jeśli są małżonkami, potrzebny będzie wtedy też akt małżeństwa. W przypadku gdy rodzice nie są po ślubie wymagana jest obecność ich obojga, w przeciwnym razie na akcie urodzenia figuruje jedynie matka. Wystawiany jest certyfikat urodzenia i trzy jego pełne odpisy. Ten pierwszy będzie potrzebny, jeśli będziemy się później ubiegać o jakiekolwiek benefity, natomiast odpis pełny, gdzie figurują nazwiska obojga rodziców, będzie niezbędny do wyrabiania paszportu i umiejscawiania brytyjskiego aktu urodzenia w Polsce. Na certyfikaty nie trzeba czekać, dostaje się je bezpośrednio po uiszczeniu opłaty rejestracyjnej.

Po uzyskaniu aktu urodzenia możemy podjąć kroki wyrobienia paszportu. Dziecko, którego oboje rodzice są Polakami automatycznie uzyskuje obywatelstwo polskie, którego potwierdzeniem jest właśnie paszport. By wyrobić paszport obydwoje rodzice wraz z dzieckiem muszą stawić się w konsulacie RP w godzinach jego otwarcia (nie istnieje już obowiązek wcześniejszego umawiania się na spotkanie z pracownikiem konsulatu). Początkowo możemy się starać o paszport tymczasowy, wyrabiany na okres jednego roku. Wystawiany jest on na bazie oryginalnego aktu urodzenia dziecka i ważnych dokumentów obojga rodziców (jakich? dowiesz się ze strony konsulatu RP w Londynie) oraz wypełnionego wniosku paszportowego, który otrzymamy w konsulacie.

By wyrobić dziecku paszport pięcioletni potrzebny jest polski aktu urodzenia. Dlatego należy zadbać o zameldowanie dziecka w Polsce i umiejscowienie brytyjskiego certyfikatu urodzenia w polskim urzędzie stanu cywilnego. Można tych formalności dokonać osobiście, będąc w kraju albo za pośrednictwem konsulatu za granicą. W uzasadnionych przypadkach, gdy na przykład trzeba natychmiastowo wracać do Polski, wydawana jest też jednorazowa wiza dla dziecka, która umożliwia wyjazd, ale nie upoważnia do powrotu.

Więcej informacji na temat paszportu dla dziecka można znaleźć na stronie Konsulatu Generalnego RP w Londynie.

Dodam jeszcze, że dzieciom urodzonym w Wielkiej Brytanii nie przysługuje brytyjskie obywatelstwo, które nie jest tu wydawane ze względu na miejsce urodzenia, ale ze względu na obywatelstwo rodziców, dlatego można się o nie dla pociechy aplikować, jeśli choć jedno z rodziców jest posiadaczem brytyjskiego paszportu (zdarzają się jednak przypadki odstępstw od tej zasady).

Kolejną sprawą są benefity. Najbardziej powszechnym jest Child Benefit, który przyznawany jest w UK wszystkim rodzinom wychowującym dzieci do lat 16 (lub do lat 18 - 19 jeżeli dzieci kontynuują edukację w wymiarze "full time"). Obecnie wynosi on około 18 funtów tygodniowo w przypadku pierwszego dziecka i 12 funtów na każde kolejne dziecko (dane dotyczą roku podatkowego 2007-2008). O jego przyznanie można starać się od momentu otrzymaniu certyfikatu urodzenia, który trzeba będzie załączyć do formularza. Formularz do wypełnienia zazwyczaj dostarcza szpital, można też pobrać go z biura Job Centre albo zadzwonić bezpośrednio do HM Revenue & Customs i poprosić o jego przesłanie. W zależności od sytuacji finansowej i warunków zatrudnienia możemy się też ubiegać o inne benefity jak Child Trust Benefit, czy Tax Credits. Potrzebne informacje można odszukać na stronie HM Revenue&Customs.

Oto kilka najpilniejszych spraw, z którymi przyjdzie Wam się zmierzyć. Najważniejsze, to przede wszystkim zdrowie, którego życzę naszym milusińskim i ich zabieganym rodzinom.

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym