Strona główna / Nasze sprawy / Moda i styl / W poszukiwaniu mody vintageRight menu


W poszukiwaniu mody vintage

Charlotte Sieradzka i Zespół Polkadot

17.09.2009

Vintage jest bardzo popularną formą ubioru w Wielkiej Brytanii. Jest nie tylko sposobem zamanifestowania swojej oryginalności i fantazji...

kryje się w tym również bardzo propagowana ostatnio idea „recyclingu”.

Studentka ubrana w stylu vintage na Brick Lane/ fot: Charlotte Sieradzka

Czym jest vintage

Definicyjnie rzecz ujmując, vintage to styl ubierania się polegający na noszeniu rzeczy z innej epoki. Określenie to dotyczy ubrań starszych niż 25 lat, a także rzeczy współczesnych stylizowanych na dawne lata, które można spotkać w popularnych sklepach, jak Topshop czy Urban Outfitters.

Dlaczego vintage

Dlaczego warto kupować rzeczy vintage? Przede wszystkim, wiele starych ubrań to po prostu unikatowe egzemplarze, rarytasy posiadające swoją historię i niepowtarzalny styl. Wcielenie się w rolę prawdziwego kolekcjonera, starającego się wyszukać tę specjalną sukienkę lub bluzkę, może być prawdziwą przyjemnością. Co więcej, rzeczy z poprzednich dekad są też na ogół lepszej jakości od tych produkowanych obecnie przez popularne marki odzieżowe. Dawniej ubrania wykonywane były najczęściej z naturalnych i niefarbowanych włókien, większość z nich była szyta ręcznie, są więc bardzo solidnie wykonane i mogą przetrwać jeszcze wiele lat noszenia.

Gdzie szukać sklepów vintage

Za najlepsze miejsce na zakupy taniego i dobrego vintage uważa się Brighton. Jednak prawdziwą kolebkę brytyjskiego a może i światowego vintage jest bez wątpienia Londyn.

Ubrania vintage można znaleźć w bardzo różnych zakątkach Londynu, ceny zależą od tego jak bardzo reprezentatywne oraz modne jest to miejsce.

Najbardziej popularne miejsca to uliczne targowiska: Portobello Market, Brick Lane Market oraz Camden Town Market.

Sklepy i targowiska z modą vintage w Londnie

Portobello Market (Ladbroke Grove station) to duża atrakcja turystyczna, dlatego też jest tu dosyć drogo. Ceny odzieży vintage mogą sięgać nawet do 80 funtów i więcej. Dostępne są: kurtki, szaliki, chusty, sukienki, płaszcze, spódnice, a także torebki i skórzane buty lub botki. Osobiście kupiłam tu czarne botki za 20 funtów, które noszę już naprawdę długo i świetnie się sprawdzają.

Brick Lane (Aldgate East station) jest to najbardziej popularne targowisko wśród studentów. Znajduje się tu dużo przeróżnych, małych butików. Co niedzielę, od godziny 10.00 do 17.00, ma również miejsce mały targ, na którym można kupić np.: sportowe buty z zeszłej dekady, ubrania autorstwa studentów mody lub garderobę vintage, która znudziła się jej właścicielowi, ale dalej jest ona modna i nadaje się do noszenia.

Najbardziej popularnym sklepem vintage przy Brick Lane jest Beyond Retro (110-112 Cheshire Street). Ceny bluzek rozpoczynają się od 8 do 12 funtów, za buty zapłacimy około 40 funtów. Drugi sklep Beyond Retro znajduje się w oklicach Soho (58-59 Great Marlborough Street). Najdroższy butik vintage na Brick Lane to Rokit (101 i 107 Brick Lane), jest tu w czym przebierać, ale ceny niestety mogą odstraszać. Rokit ma jeszcze dwa inne sklepy w Londynie w dzielnicy Camden (225 High Street) oraz Covent Garden (42 Shelton Street).

Camden Market (Camden Market station) jest najbardziej oblegany przez turystów ze wszystkich wymienionych targowisk. Wiele unikatowych sklepików znajdziemy miejscu The Arches, Stables Market, camden Lock. Podczas jednej wyprawy do sklepów vintage na Camden w jednym ze sklepów wygrzebałam szpilki Givenchy za 40 funtów. Obuwie vintage to rzecz warta docenienia - podobnie jak ubrania częściowo, a czasem w całości wykonane ręcznie, szyte z naturalnych materiałów, jest często lepszej jakości niż buty pochodzące z dzisiejszych masowych produkcji.

Deptford Market (Deptford station przy podróży kolejką) to mniej znany, ale również ciekawy targ, raj dla kochających antyki sprzedawane przez ludzi, którzy najprawdopodobniej wygrzebują swe okazy gdzieś głęboko na strychach. Można się tu poczuć jak w polskim lumpeksie: wszędzie znajdują się góry ubrań, w których można grzebać do woli. Sprzedawane są wprawdzie nie na wagę, lecz na sztuki, w cenach od 0,5 do 2 funtów.

Targowisko jest otwarte w środy, piątki i soboty, od godziny 10.00 do 17.00. Najlepiej jest przyjść wcześniej, ponieważ najlepsze stoiska często zwijają się przed czasem.

Jak kupować vintage

Nie da się łatwo sformułować konkretnych rad co do tego, jak kupować vintage. Na pewno częste chodzenie na zakupy wyrabia „oko” i rozwija techniki wynajdowania ciekawych okazów. Jak zawsze przy zakupach odzieży, warto sprawdzić materiał, z którego dana rzecz jest wykonana, oraz czy nie ma na niej widocznych skaz oraz plam, których nie będzie można sprać.

Na zakończenie... serdecznie zachęcam do wyprawy na zakupy vintage! Jestem pewna, że nawet samo zobaczenie jednego z opisanych przeze mnie miejsc może sprawić Wam wielką przyjemność, a jeszcze większą - znalezienie własnego!

Masz coś do dodania? Chcesz o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym