Strona główna / Nasze sprawy / Moda i styl / Tatuaż od A do ZRight menu


Na ciele malowane - tatuaż od A do Z

Malgorzata Sychta

06.10.2012

Jest znany od wieków. W wielu kulturach miał znaczenie rytualne, a na ozdobienie nim ciała trzeba było zasłużyć. Do niedawna kojarzony z przestępczym półświatkiem, dziś...

zyskuje na popularności. Swoje ciała zdobią nim muzycy, aktorzy, sportowcy, a nawet politycy.

Nie ma co do tego wątpliwości: tatuaż stał się modny, i to nie tylko wśród młodych i zbuntowanych. Zanim jednak zdecydujesz się dołączyć do grona wytatuowanych, warto ten krok dobrze przemyśleć. Laserowe usunięcie tatuażu jest możliwe, ale to czasochłonna, bolesna i bardzo kosztowna procedura. Może się okazać, że pozbycie się małego wzoru za £50, którego zrobienie zajęło kilkanaście minut, będzie wymagało wielu sesji i kosztowało nawet £2500.

Nie chcesz żałować? Nie spiesz się!

Jesteś pewna, że chcesz ozdobić swoje ciało permanentnym malunkiem? Przed tobą trudne zadanie: musisz znaleźć dobrego specjalistę. Możesz, oczywiście, wejść do pierwszego lepszego salonu i skorzystać z jego usług, ale istnieje ryzyko, że skończysz z tatuażem, na który nie będziesz mogła patrzeć. Warto więc poświęcić na poszukiwania trochę więcej czasu. Internet jest świetnym źrodłem informacji.

Na forach takich jak www.uktattoostudios.co.uk ludzie wymieniają się poradami i opiniami na temat salonów tatuażu. Warto zasięgnąć języka u starych wyjadaczy. Zajrzyj na strony studiów, przejrzyj galerie pracujących w nich artystów – to najlepszy sposób, by zorientować się, na co ich stać.

Znalazłaś idealne studio i świetnego artystę? Odwiedź go i przedstaw mu swój pomysł na tatuaż. Jeśli już od dłuższego czasu nosisz się z zamiarem ozdobienia swojego ciała, masz pewnie jakiś wymarzony wzór. Możesz skorzystać z katalogów, które znajdziesz w każdym salonie tatuażu, poszukać w internecie albo poprosić tatuażystę o stworzenie wzoru specjalnie dla ciebie. Warto pamiętać, że tatuaż zostanie z tobą na całe życie, więc wybór odpowiedniego rysunku jest bardzo ważny. Imię chłopaka nie zniknie z twojej skóry, kiedy miłość przeminie.

W wypadku napisów w obcym języku upewnij się, że nie ma w nich błędów – to dość częste zjawisko, zwłaszcza w wypadku chińskich lub japońskich liter, gdzie jedna źle postawiona kreska może zupełnie zmienić znaczenie tekstu. Równie istotne jest miejsce, w którym chcesz go umieścić. W niektórych zawodach widoczne tatuaże nie są mile widziane, więc weź to pod uwagę.

Kosztowne pomyłki - jak pozbyć się niechcianego tatuażu

Niełatwo się pozbyć nieudanego tatuażu. Istnieje kilka metod, które są w tym celu stosowane, ale każda z nich ma swoje wady. Najpopularniejsze jest usuwanie metodą laserową, która polega na kierowaniu wiązki promieniowania na tatuaż. Promieniowanie rozbija cząsteczki tuszu, które następnie są stopniowo wchłaniane przez skórę. Laserowe usuwanie tatuażu jest kosztowne (od £50 do £300 za sesję, przy czym sesji może być nawet kilkanaście), czasochłonne i nie zawsze kończy się całkowitym usunięciem tatuażu: niektóre jego elementy, takie jak kontur, mogą nadal być widoczne.

Małe tatuaże można usunąć przez wycięcie kawałka skóry, na którym się znajdują. W ten sam sposób można pozbyć się również większych wzorów, z tym, że w ich wypadku potrzebny jest przeszczep skóry, by zamknąć ranę. Ta metoda jest bardzo efektywna, ale pozostawia blizny.

Są też sposoby mniej inwazyjne. Ostatnio popularne stają się kremy usuwające tatuaże. Mają one powodować stopniowe blednięcie wymalowanego na skórze wzoru. Większość z nich wymaga codziennego stosowania, a efekt ich działania jest często widoczny dopiero po kilku miesiącach i zależy od wielu czynników, takich jak typ użytego barwnika i umiejscowienie malunku na ciele. Istnieje też żel o nazwie Rejuvi, który wstrzykuje się pod skórę i który wypycha z niej barwnik. Ta metoda jest tańsza niż laserowe usuwanie tatuażu, ale – podobnie jak w jego wypadku – jej skuteczność bywa różna.

Właściciele nieudanych tatuaży najczęściej wybierają zupełnie inną metodę: przykrywają je nowymi, bardziej efektownymi wzorami.

Jak wybrać salon tatuażu

Czystość to podstawa w dobrym salonie tatuażu. Igły powinny być sterylne i jednorazowe, a barwniki pobierane z małych, również jednorazowych pojemników. Wszelkie narzędzia wielokrotnego użytku muszą być wysterylizowane w specjalnie do tego przeznaczonych urządzeniach, zwanych autoklawami – dokładnie takich samych, jakie są używane do sterylizacji narzędzi chirurgicznych. Specjalista od tatuażu musi mieć na sobie jednorazowe lateksowe albo winylowe rękawiczki. Przyjrzyj się dokładnie pomieszczeniu, w którym będzie odbywała się cała procedura. Czujesz się w nim bezpiecznie i komfortowo? Tak być powinno. Podczas spotkania z tatuażystą nie wahaj się zadawać pytań – w końcu chodzi o twoje ciało. Tatuaż wykonany w nieodpowiednich warunkach może mieć opłakane skutki.

Najczęstszym pytaniem zadawanym w związku z tatuowaniem jest: czy to boli? Owszem, boli, ale nie jest to ból nie do wytrzymania. Wiele zależy od indywidualnej wrażliwości na ból, a także od miejsca na ciele, w którym tatuaż jest wykonywany. Za najbardziej bolesne uchodzą miejsca, w których jest dużo zakończeń nerwowych: łokcie, miejsce za uchem, górna część stopy i kostki. Jeśli jesteś bardzo wrażliwa na ból, pomyśl raczej o ramieniu, pośladku lub udzie. Możesz też użyć kremu znieczulającego, np. Emla, choć większość tatuażystów nie wierzy w ich działanie i przypisuje ich popularność efektowi placebo. Pociesz się, że ból przeminie, a malunek na ciele pozostanie. Im większy i bardziej skomplikowany rysunek, tym dłużej potrwa zabieg, ale wykonanie małego, nieskomplikowanego wzoru nie powinno zająć więcej niż godzinę.

Co potem? Czyli jak pielęgnować świeży tatuaż

Wszczepienie barwnika pod skórę to połowa sukcesu; druga połowa jest w twoich rękach. Nawet najpiękniejszy tatuaż, pozostawiony sam sobie, może zamienić się w nieefektowną plamę. Słuchaj uważnie instrukcji artysty i postępuj zgodnie z nimi, a będziesz się cieszyć swoją nową ozdobą przez długie lata.

Tatuaż to nic innego jak rana i łatwo go zainfekować. Po skończonym zabiegu tatuator przykryje swoje dzieło folią, którą powinnaś zdjąć wkrótce po dotarciu do domu. Delikatnie przemyj skórę ciepłą wodą z mydłem i osusz czystym ręcznikiem (nie pocieraj, tylko przykładaj go do tatuażu), po czym – również delikatnie – pokryj odpowiednią maścią. Możesz zaopatrzyć się w produkt specjalnie do tego przeznaczony, ale wielu tatuażystów poleca maść na odparzenia Bepanthen, którą można kupić w aptece lub supermarkecie. Świeży tatuaż powinien być przemywany i smarowany kilka razy dziennie. Nawilżanie jest kluczowe dla procesu gojenia.

Po kilku dniach skóra zacznie swędzieć. Pod żadnym pozorem nie drap jej! Pojawienie się strupów i schodzenie skóry to naturalne elementy procesu regeneracji. Bezustanne gmeranie przy tatuażu nie przyspieszy go, a może negatywnie wpłynąć na wygląd twojej nowej ozdoby. Przez pierwsze kilka tygodni bezwzględnie unikaj słońca, długie kąpiele zamień na szybkie prysznice i omijaj basen szerokim łukiem. Jeśli zwykle golisz miejsce, które ozdobiłaś trwałym malunkiem, będziesz musiała z tego zrezygnować na jakiś czas. To niewielkie poświęcenia, ale ich znaczenie jest ogromne.

A co potem? Potem prezentuj z dumą swój piękny tatuaż i ciesz się nim już zawsze!

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym