Strona główna / Nasze sprawy / Moda i styl / Jak kupować i sprzedawać na eBayRight menu


Jak kupować i sprzedawać na brytyjskim eBay

Malgorzata Sychta

05.01.2010

Jak kupować na eBay i nie zwariować? Jak skutecznie sprzedawać? I z czym to się w ogóle je?

Największe wirtualne targowisko świata. Kupisz tu wszystko, od aparatów fotograficznych po zabawki, od apaszek po zasłonki, od akwariów po zapalniczki. Mowa o eBayu, najpopularniejszym międzynarodowym serwisie aukcyjnym. Można na nim upolować naprawdę niezłą okazję, ale łatwo można też pogubić się w eBayowej dżungli albo stać się ofiarą oszustwa. Jak kupować i nie zwariować? Jak skutecznie sprzedawać? I – z czym to się w ogóle je?

Pierwszym krokiem w naszej przygodzie z eBayem jest założenie konta. Sama rejestracja jest bardzo prosta i nie trwa długo, formularz rejestracyjny znajdziemy na stronie www.ebay.co.uk wybierając opcje „New to the eBay?". Możemy, oczywiście, przeglądać dostępne na aukcjach przedmioty jako gość, ale wówczas nie będziemy mogli korzystać z kilku przydatnych funkcji. Jedną z nich jest obserwowanie przedmiotu, który nas interesuje – możemy to zrobić, nie będąc zarejestrowanymi, ale nie będziemy w stanie wrócić do danej aukcji z innego komputera, chyba, że ponownie ją wyszukamy. Poza tym jako gość możemy obserwować ograniczoną liczbę aukcji. Jeśli się zarejestrujemy, ten limit zniknie.

Z PayPal bezpieczniej

Warto też zarejestrować się w systemie PayPal, który jest bezpiecznym sposobem płacenia za zakupy w sieci. Jak to działa? Rejestrujemy się, aktywujemy konto, a potem dodajemy dane naszej karty kredytowej lub debetowej. Wpisujemy je tylko raz – będą zachowane i bezpiecznie zakodowane w naszym profilu. Dzięki temu nie będziemy musieli podawać tych danych sprzedającemu. Transakcje za pośrednictwem PayPal są proste, szybkie i bezpieczne, toteż nic dziwnego, że wielu sprzedawców również preferuje tę metodę płatności (a niektórzy z nich nie przyjmują zapłaty w żadnej innej formie). Kupującym PayPal oferuje ochronę przed nieautoryzowanymi transakcjami, a także ubezpieczenie naszych zakupów do wartości £500 (trzeba upewnić się jednak, że zakup się kwalifikuje) oraz dostęp do forum, na którym można znaleźć rozwiązania na prawie każdy problem związany z kupowaniem na eBayu.

Rejestracja na eBay – i co dalej?

Jeśli znajdziemy na eBayu coś, co przyciągnie naszą uwagę – a znajdziemy na pewno – możemy przystąpić do licytacji. W tym celu wpisujemy kwotę, którą jesteśmy skłonni zapłacić, w odpowiednie okienko, i potwierdzamy ofertę. Warto pamiętać, że eBay wykorzysta tylko taką część tej kwoty, jaka jest konieczna, żeby wygrać aukcję, więc jeśli nikt nas nie przebije, możemy zapłacić nawet mniej, niż początkowo planowaliśmy. Niektóre przedmioty dostępne są również w opcji „Buy it now” – oznacza to, że możesz po prostu kupić daną rzecz tak, jakbyś to zrobiła w jakimkolwiek innym internetowym sklepie (tyle, że często taniej).

Co warto kupować na eBayu? Dla miłośniczek markowych torebek, butów i ubrań dobra wiadomość: najpopularniejszy na świecie portal aukcyjny jest ich pełen. A do tego, jeśli wiemy, jak szukać, możemy upolować prawdziwą okazję. Szukając konkretnej marki, warto spróbować wpisać ją w okno wyszukiwania... z błędem. W końcu sprzedawca też człowiek i literówka może mu się zdarzyć, więc dlaczego by tego nie wykorzystać? Przedmioty umieszczone na aukcji z błędną pisownią są oglądane przez mniejszą liczbę zainteresowanych, więc siłą rzeczy osiągają niższe ceny. Kto wie, może będziemy jedynymi licytującymi i uda nam się upolować fantastyczną okazję za grosze?

Jak licytować i nie zwariować

Zanim zaczniemy licytować, dokładnie sprawdźmy, czy sprzedawca jest wiarygodny. Im lepsza ocena wystawiona mu przez kupujących, tym pewniej możemy przystępować do licytacji. Warto oprzeć się pokusie i poczekać do ostatnich jej minut – to właśnie wtedy robi się gorąco. Jeśli zaczniemy licytować od razu, możemy podbić cenę interesującego nas przedmiotu. Zamiast tego możemy dodać aukcję do obserwowanych. W ten sposób łatwo będzie do niej wrócić w dowolnym momencie. Poza tym eBay poinformuje nas o tym, że aukcja wkrótce się kończy, wysyłając do nas wiadomość e-mail. Wygraliśmy aukcję? Pozostaje tylko zapłacić i czekać na przesyłkę. Jeśli wszystko będzie w porządku, należy zostawić komentarz w profilu sprzedającego – on odwdzięczy się tym samym.

Sprzedawanie na eBay – co i jak?

Jak skutecznie sprzedawać? Warto zadbać o atrakcyjną, przejrzystą oprawę aukcji. W internecie można znaleźć wiele szablonów, które możemy wykorzystać. Dodanie zdjęcia nie jest wprawdzie obowiązkowe, ale na pewno zwiększa zainteresowanie potencjalnych kupujących. Dobrze jest też zaoferować możliwość płacenia przez system PayPal – bezpieczeństwo danych w sieci jest ważne dla większości osób. Pamiętajmy też o tym, by ubezpieczyć przesyłkę, zwłaszcza wartościową. W ten sposób kupujący będzie mógł sprawdzić, gdzie w danym momencie znajduje się jego paczka, a ty zostaniesz poinformowana, kiedy dotrze do klienta.

W razie kłopotów

A co, jeśli coś pójdzie nie tak? Warto skorzystać z porad, które znajdziemy w centrum bezpieczeństwa eBaya – tutaj znajdziemy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania związane z bezpiecznym kupowaniem i sprzedawaniem. Jeśli czekamy na przesyłkę dłużej niż zakładaliśmy, spróbujmy skontaktować się ze sprzedającym – być może paczka jest w drodze i wkrótce do nas dotrze. Jeśli zaś sprzedawca nie odpowiada na telefony i e-maile, można zgłosić to do administracji eBaya, a oni rozwiążą sprawę dla nas. Jeśli chcemy zwrócić zakupioną rzecz, musimy się upewnić, że sprzedawca akceptuje zwroty. Niektórzy przyjmują je tylko w określonych przypadkach, inni wcale, dlatego zanim zaczniemy licytować, warto przeczytać dokładnie warunki sprzedaży.

I najważniejsza rada: kupujmy rozsądnie. Nie bierzmy udziału w aukcji przedmiotu, który jest nam zbędny. Nie licytujmy czegoś, czego nie potrzebujemy, tylko dlatego, że jest niedrogie. Owszem, jeśli zmienimy zdanie, możemy się wycofać – wystarczy podać sprzedającemu powód wycofania się z aukcji. Ale lepiej zastanowić się, zanim się do niej włączymy. Bo zakupowe szaleństwo może i jest przyjemne, ale bywa groźne dla portfela.

Chcesz dodać coś od siebie lub zadać pytanie? Dołącz do naszego forum!

Strona brytyjskiego eBay www.eBay.co.uk.

Drukuj Wyślij znajomym