Strona główna / Nasze sprawy / Miłość i romans / Ślub i wesele w Wielkiej BrytaniiRight menu


Ślub i wesele w Wielkiej Brytanii

Zuzanna Gajewska

23.07.2009

Ślub w Polskim Konsultacje czy w Register Office, wesele w Polsce czy na Wyspach...

No i jak to wszystko zorganizować?

Te i inne kwestie zaprzątają Twoją głowę od chwili, gdy powiedziałaś słowo tak. Nie martw się i weź głęboki oddech, na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Ślub cywilny

Mieszkając w Wielkiej Brytanii, ślub cywilny możemy wziąć na dwa sposoby: w tutejszym odpowiedniku urzędu stanu cywilnego lub w polskim konsulacie. W tym drugim przypadku oboje narzeczeni muszą być obywatelami Polski.

Osoby, które planują pobrać się w konsulacie, muszą złożyć w nim następujące dokumenty:

  • ważny paszport polski (do wglądu);
  • odpis skrócony aktu urodzenia;
  • kserokopie paszportów świadków;
  • zapewnienie małżeńskie (pisemne zapewnienie, że nie istnieją okoliczności wykluczające zawarcie małżeństwa);
  • dowód ustania, unieważnienia lub nieistnienia małżeństwa, jeżeli osoba pozostawała poprzednio w związku małżeńskim (odpis skrócony aktu zgonu, odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o jego rozwiązaniu/unieważnieniu, lub odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie);
  • zezwolenie na zawarcie małżeństwa, jeżeli wymagają tego przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego RP.

Uroczystość zaślubin może odbyć się nie wcześniej niż miesiąc (minimum 15 dni) po złożeniu zapewnienia małżeńskiego. Koszt ślubu może być zależny od dnia tygodnia na który zaplanowana jest uroczystość i wahać się w granicach od około 50 do 260 funtów.

Więcej informacji na temat zawierania małżeństwa w Konsulacie Polski można znaleźć na stronie www.londynkg.polemb.net.

Jeśli natomiast planujecie sformalizować wasz związek w brytyjskim urzędzie stanu cywilnego (Registration Office), musicie złożyć tam:

  • paszport lub dowód osobisty - w celu potwierdzenia danych osobowych (imiona, wiek i narodowość);
  • zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa (Certificate of No Impediment to Marriage) oraz jego tłumaczenie dokonane przez tłumacza przysięgłego w Polsce bądź poświadczone za zgodność przez konsula;
  • odpis aktu urodzenia (wraz z tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego w Polsce bądź poświadczony przez konsula).

O waszych planach urząd powinien się dowiedzieć najlepiej cztery tygodnie przed planowaną datą ceremonii. Za ślub w Register Office nie powinniśmy zapłacić więcej niż 100 funtów.

Listę lokalnych urzędów stanu cywilnego można znaleźć na stronach:

Ślub kościelny

I tu również ślub może odbyć na dwa sposoby. ‘Wszystko zależy od tego, czy para miała już wcześniej ślub cywilny, czy nie’ – mówi Grażyna Sikorska z Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Jeżeli osoby, które chcą wziąć ślub kościelny, są już małżeństwem w świetle prawa, nie muszą chodzić do żadnych urzędów. Nastąpi jedynie konwalidacja, czyli ustanowienie małżeństwa zgodnie z zasadami Kościoła katolickiego – tłumaczy Sikorska.

Podobnie jak w Polsce, w Wielkiej Brytanii również można wziąć ślub konkordatowy. Oznacza to, że ślub, którego udzieli nam duchowny, będzie miał również status prawny. Wtedy należy jednak doręczyć księdzu wspomniany już wcześniej Certificate of No Impediment to Marriage, czyli zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa.

W obu przypadkach, aby otrzymać ślub kościelny, musimy dostarczyć księdzu świadectwa chrztu. Należy pamiętać, że nie mogą one być starsze niż sześć miesięcy. Koniecznie też trzeba zapisać się na nauki przedmałżeńskie. O tym, kiedy odbywają się wykłady, można dowiedzieć się podczas mszy świętej lub po prostu zapytać księdza.

Wesele w UK po polsku

To, że jesteśmy na Wyspach, nie znaczy, że nie możemy mieć polskiego wesela. Polskie restauracje bardzo chętnie organizują przyjęcia weselne. Zdarza się nawet, że nie ograniczają się tylko do cateringu. – ‘Pomagamy młodym zorganizować prawie całe wesele – mówi menadżer Klubu Orła Białego, Mateusz Gielniewski – współpracujemy z zespołami, DJ-ami czy firmami oferującymi usługi foto-video. W menu natomiast znajdą się tradycyjne potrawy, takie jak rosół z makaronem, barszczyk z krokietami, schabowy oraz sękacze i inne tradycyjne polskie ciasta’ – wymienia Gielniewski. Wszystko jednak zależy od tego, jak ten dzień wyobrażają sobie młodzi. Ceny w klubie na Balham zaczynają się od 23 funtów za osobę, za dziecko płaci się połowę ceny.

Z polską muzyką biesiadną też nie powinno być problemu według Leszka Ziółkowskego z zespołu Sonar – ‘tylu Polaków przyjechało na Wyspy, że przyjechała i za nimi ich muzyka’. Jak przyznaje członek zespołu Sonar, dużo gorzej jest, gdy trzeba grać na weselu małżeństw mieszanych. – ‘Jeśli ta druga osoba pochodzi Wielkiej Brytanii, to nie ma problemu, bo mamy angielskie piosenki w swoim repertuarze’ – tłumaczy. – ‘Jeśli jednak któreś z młodych pochodzi z innego kraju to niestety, na ogół nie znamy tamtejszych przebojów. Wtedy jednak możemy wypożyczyć sprzęt, a jeden z nas pełnić będzie rolę DJ-a’ – zapewnia Ziółkowski. – ‘Jeśli młodzi sobie tego życzą, poprowadzimy oczepiny i inne zabawy weselne’ – dodaje. Cena zależy od tego, czy będzie to jedynie krótkie przyjęcie, czy zabawa do białego rana. Jest to wydatek w przedziale od 300 do 1000 funtów.

Nie ma jak w Polsce

Jednak niektórym schabowy na talerzu i biesiadna muzyka w głośnikach nie wystarczy. Po prostu, musi być odpowiednia atmosfera, a taka to... tylko w Polsce. Wiele par przebywających na Wyspach decyduje się na organizowanie ślubu i wesela w kraju, przede wszystkim dlatego, że tak jest taniej. Szczególnie, jeśli ma to być huczne wesele. Jeśli na przykład na liście gości jest 150 osób, to za bilety lotnicze dla wszystkich narzeczeni wydaliby fortunę. Trudno też wymagać od gości, by płacili masę pieniędzy za samą podróż do Londynu czy innego zakątka Wysp.

Mogłoby się wydawać, że zorganizowanie wszystkiego na odległość jest okropnie skomplikowane. Nie jest jednak tak źle. Po pierwsze, każdy z nas ma w Polsce zaufaną osobę, która pomoże, kiedy będzie trzeba. Ale jeśli nie chcecie nikomu zawracać głowy, to też nic straconego. Jest jeszcze przecież Internet, a tu znaleźć można wszystko. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „wesele” i nazwę miasta gdzie chcemy by ono się odbyło, a zaraz pojawi się morze firm cateringowych, fotografów, kamerzystów, muzyków, dekoratorów itp.

W sieci znajdziecie również mnóstwo portali poświęconych tematyce weselnej jak na przykład: www.wyjdzzamnie.pl; www.weselicho.pl czy www.we-dwoje.pl. Na tych stronach jest dosłownie wszystko, co przyszli państwo młodzi wiedzieć powinni. Są na nich również fora, na których klienci dzielą się cennymi doświadczeniami o danej firmie gastronomicznej czy zespole muzycznym.

Naprawdę, nie warto martwić się na zapas. Nawet umowy z firmami świadczącymi usługi można podpisać drogą korespondencyjną.

To, co najważniejsze, to ustalenie daty ślubu. Od kilku lat w Polsce panuje bowiem dziwna moda na "zaklepywanie” sobie terminów nawet na dwa lata wcześniej. Zacząć należy od rezerwacji sali, do tego potrzebna jest przynajmniej wstępnie określona liczba gości. Następnie pomyśleć należy o oprawie muzycznej, zdjęciach, video i całej reszcie. Grunt to wybrać firmy, które najbardziej nam się spodobały i trafić, aby miały wspólną wolną datę.

Jeśli jednak nie macie ochoty ślęczeć przed komputerem i godzinami surfować po Internecie – zajrzyjcie tam tylko raz i poszukajcie firmy, która zorganizuje wam wesele od A do Z. Wy podajecie tylko datę ślubu i liczbę gości uiszczacie rachunek, a resztą zajmą się oni.

Bez względu, czy zdecydujecie się na ślub w Polsce czy w Wielkiej Brytanii, „Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia!”:).

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym