Strona główna / Nasze sprawy / Miłość i romans / Ach, co to będzie za ślub!Right menu


Ach, co to będzie za ślub!

Malgorzata Sychta

21.04.2011

Kiedy w listopadzie ubiegłego roku książę William i Kate Middleton ogłosili publicznie swoje zaręczyny, w mediach zawrzało...

Specjalna seria znaczków wydanych z okazji ślubu Kate i Williama.

Królewski ślub jest bez wątpienia jednym z największych i najważniejszych wydarzeń na Wyspach Brytyjskich w tym roku.

Brytyjska rodzina królewska już wcześniej cieszyła się ogromną popularnością. Od kilku miesięcy praktycznie nie schodzi z pierwszych stron gazet. Dziennikarze, którzy do niedawna zastanawiali się, czy i kiedy Kate i William staną na ślubnym kobiercu, dziś zastanawiają się, kto zaprojektuje suknię ślubną narzeczonej księcia, komentują listę zaproszonych gości i rozpisują się na temat szczegółów ceremonii. Ślubna ceremonia, która odbędzie się w Londynie już 29 kwietnia, będzie wielkim wydarzeniem.

Jak zostać księżniczką

William jest starszym z dwóch synów księżnej Diany i księcia Karola. Zajmuje drugie, zaraz po swoim ojcu, miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu. Catherine Elizabeth Middleton, bo tak brzmi pełne imię i nazwisko jego narzeczonej, nie urodziła się w arystokratycznej rodzinie.

Para poznała się podczas studiów na University of St Andrews, a ich związek od samego początku był szeroko komentowany. Zastanawiano się, czy dziewczyna bez szlacheckiego rodowodu jest odpowiednią partią dla potencjalnego monarchy. W 2007 roku prasa doniosła o rzekomym rozpadzie związku, ale wkrótce po tym Kate i William znów zaczęli pojawiać się razem na oficjalnych imprezach.

Kate Middleton jest dla wielu kobiet ucieleśnieniem dziecięcych marzeń o byciu księżniczką. Piękna, elegancka, bystra i taktowna, jest idealnym materiałem na małżonkę przyszłego króla Wielkiej Brytanii. Królowa Elżbieta II, która obecnie zasiada na brytyjskim tronie, wyraża się o niej z aprobatą. Niektórzy porównują ją do tragicznie zmarłej Lady Di i twierdzą, że Kate ma wielkie szanse dorównać jej pod względem popularności. Nam pozostaje mieć nadzieję, że małżeństwo panny Middleton i księcia Williama nie będzie tak burzliwe jak związek Diany i Karola.

Szampan, procesja i pamiątki dla potomnych

Śluby w brytyjskiej rodzinie królewskiej są zawsze hucznie świętowane. Po ceremonii, która zgodnie z tradycją odbędzie się w Katedrze Westminsterskiej, para uda się powozem na wesele do Pałacu Buckingham, mijając po drodze m. in. siedzibę Parlamentu oraz oficjalną rezydencję premiera Wielkiej Brytanii. Procesję będą obserwować setki tysięcy widzów. Ci, którzy nie zdecydują się uczestniczyć w wydarzeniach na żywo, będą mogli obejrzeć wszystko na ekranach telewizorów, a także w Internecie, na oficjalnej stronie poświęconej królewskiemu ślubowi, www.officialroyalwedding2011.org. W wielu miastach odbędą się też uliczne imprezy na cześć młodej pary.

Ci, którzy chcieliby zachować coś na pamiątkę tego szczególnego dnia, mają spory wybór. Najpopularniejsza i zarazem najbardziej tradycyjna jest porcelana: filiżanki, talerze, spodeczki i kubki zostały oficjalnie uznane za „odpowiednie”. Koszulki, poduszki i fartuchy nie zyskały uznania w Pałacu Buckingham, ale i tak pewnie znajdą swoich amatorów. Brytyjska mennica wypuściła specjalną monetę o nominale £5 z podobiznami młodej pary, którą można nabyć na stronie www.royalmint.com/royalwedding.

Tłumy pod pałacem i przepełnione hotele

Na królewskim ślubie zarobią nie tylko producenci i sprzedawcy pamiątek, ale także biura podróży. Szacuje się, że aby świętować zaślubiny księcia Williama i Kate Middleton do Londynu przyjedzie 1.1 miliona ludzi. Agencje turystyczne z całego świata wzbogaciły swoją ofertę o specjalne wycieczki, często połączone ze zwiedzaniem miejsc ważnych dla brytyjskiej monarchii, takich jak zamek w Windsorze.

Przemysł hotelowy też nie może narzekać: pokoje na ten okres są na wagę złota. Również niektórzy właściciele mieszkań zdecydowali się podnająć swoje lokale turystom. Co będą robić w tym czasie? Zapewne wyjadą na kilka dni, jak najdalej od londyńskiego gwaru i zgiełku, korzystając z wolnego czasu.

Bez względu na to, czy będziesz oglądać ceremonię w telewizji, czy wybierzesz się do centrum Londynu, by zobaczyć procesję nowożeńców, czy też uciekniesz od zamieszania związanego z królewskim ślubem, wznieś kieliszek za szczęście młodej pary!

Ciekawostki:

  • Nie ma żadnego oficjalnego przepisu, który mówi, że dziedzic brytyjskiego tronu nie może poślubić dziewczyny bez arystokratycznego rodowodu. Nie może natomiast wyjść za katoliczkę. Zapis na ten temat znajduje się w Ustawie o następstwie tronu z 1701 roku.
  • Wśród 1900 weselnych gości znajdzie się 100 losowo wybranych obywateli. Szczęśliwcy będą mogli uczestniczyć w ceremonii i wznieść toast na weselnym przyjęciu w towarzystwie koronowanych głów, polityków i gwiazd.
  • Żona księcia po ślubie otrzymuje tytuł równy temu, który posiada jej mąż, więc Kate Middleton będzie tytułowana „Jej Książęcą Mością”. Gdy William obejmie panowanie, jego żona automatycznie zostanie królową. Będzie to szósta królowa Katarzyna w historii Wielkiej Brytanii.

Chcesz dodać coś od siebie lub zadać pytanie? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym