Strona główna / Nasze sprawy / Domowe ABC / Z czworonogiem w UKRight menu


Z czworonogiem w UK

Malgorzata Sychta

09.12.2013

Dobrym lekarstwem na samotność może być zwierzak w domu...

Życie w obcym kraju, choć często bardzo przyjemne i pod wieloma względami łatwiejsze niż w Polsce bywa czasami smutne. Z dala od krewnych i przyjaciół łatwo poczuć się samotnym. Dobrym lekarstwem na samotność może być zwierzak w domu.

Bez pośpiechu

Decyzja o zakupie zwierzęcia nie powinna być podjęta pod wpływem impulsu. Zwierzę to odpowiedzialność, niekiedy na długie lata, więc nie decyduj pochopnie, przemyśl wszystko dokładnie. Czy masz odpowiednie warunki do trzymania w domu czworonoga? Czy będziesz w stanie zapewnić mu ciepły kąt do spania, regularne posiłki, ruch i pieszczoty, których potrzebuje?

Warto też wziąć pod uwagę aspekt finansowy. Pierwsza dawka szczepień ochronnych to wydatek około £60-£120, następne, powtarzane raz do roku, kosztują £30-£60. Do tego dochodzą koszty karmy, wizyt kontrolnych u weterynarza, ubezpieczenia i akcesoriów. Pamiętaj o tym, że pies czy kot może być z tobą nawet 16 lat, a w niektórych wypadkach jeszcze dłużej. Warto więc zadbać o utrzymanie twojego ulubieńca w dobrej formie.

Czy twoja sytuacja mieszkaniowa jest w miarę stabilna? Przeprowadzki są stresujące nie tylko dla ciebie, ale i dla zwierzaka. Czy będziesz miała z kim go zostawić, gdy wyjedziesz na urlop? Zastanów się nad tym. Wiele osób nie bierze tego pod uwagę, dlatego w sezonie letnim schroniska są pełne zwierząt porzuconych przez nieodpowiedzialnych właścicieli. Jeśli nikt z twoich znajomych nie będzie w stanie zająć się twoim pupilem, zawsze pozostają psie i kocie hotele, w których profesjonalna obsługa zaopiekuje się nim najlepiej jak potrafi. To, oczywiście, wiąże się z kosztami, ale lepiej oddać ulubieńca w dobre ręce i mieć pewność, że gdy wrócimy, powita nas zadbany i radosny.

Pies, kot, a może coś innego?

Masz sporo wolnego czasu i dużo cierpliwości? Możesz zdecydować się na psa. W zamian za długie spacery, regularne posiłki i wspólną zabawę będzie wobec ciebie lojalny i stanie się twoim przyjacielem. Mierz siły na zamiary: jeśli masz małe mieszkanie, zdecyduj się raczej na niewielkiego psiaka, a jeśli nie chcesz spędzać godziny dziennie na szczotkowaniu sierści swego ulubieńca, unikaj ras długowłosych, gdyż wymagają one regularnej pielęgnacji w znacznie większym stopniu niż krótkowłose. Większość psów szybko się uczy, więc jeśli poświęcisz swemu nowemu przyjacielowi wystarczająco dużo czasu, stanie się posłuszny i dobrze wychowany. A dobrze wychowany pies to radość w domu.

Jeśli pracujesz na pełen etat i spędzasz dużo czasu poza domem, lepszym rozwiązaniem będzie kot: jest bardziej niezależny i potrafi zadbać sam o siebie. Pamiętaj jednak, że i kotu należy poświęcić trochę uwagi. Jeśli nie zadbasz o to, by jego kuweta zawsze była czysta, znajdzie inne miejsce na załatwianie swoich potrzeb. Koty szybko przyzwyczajają się do określonego rytmu dnia, tak więc najlepiej karmić je codziennie o tych samych porach.

Zostawiasz kociaka samego na cały dzień? Zapewnij mu rozrywkę: kup zabawki, którymi będzie mógł się zająć, a w widocznym miejscu postaw drapak, który odciągnie uwagę twojego miauczącego towarzysza od mebli i kabli. Koty w przeważającej większości nie potrzebują towarzystwa do szczęścia i doskonale radzą sobie same.

Tym najbardziej zapracowanym pozostają rybki, gryzonie, jaszczurki i węże. Może nie mogą się równać z psami i kotami, ale patrzenie na kolorowe ryby w akwarium na pewno pomoże ukoić nerwy, a futerko chomika jest równie miękkie co psia sierść.

Gdzie szukać zwierzaka?

Jeśli chcesz zostać dumną właścicielką rasowego zwierzaka, najlepiej poszukać odpowiedniego hodowcy. Najbardziej godni zaufania nie tylko przedstawią rodowód zwierzęcia, ale i odpowiedzą na wszystkie twoje pytania dotyczące danej rasy. Zanim zdecydujesz się na zakup, wybierz się w odwiedziny do hodowcy i obejrzyj czworonogi. Powinny być żywe, dobrze odżywione, czyste, o czujnym spojrzeniu i lśniącym futerku. Charakter zwierzaka ujawnia się bardzo wcześnie, tak więc będziesz mogła wybrać tego, który najbardziej będzie tobie odpowiadał.

Informacje o atualnie dostępnych kociakach i szczeniętach znajdziesz m. in. na stronach www.breedersonline.co.uk i www.pets4homes.co.uk.

Jeśli rodowód nie ma dla ciebie wielkiego znaczenia, możesz poszukać w popularnych serwisach ogłoszeniowych, takich jak Gumtree.com albo Loot.com, lub na polskich portalach informacyjnych. Pamiętaj, że kociak lub szczeniak musi mieć minimum 8 tygodni – w innym wypadku mogą wystąpić problemy związane ze zbyt wczesnym oderwaniem zwierzęcia od matki i rodzeństwa z miotu.

Możesz też zdecydować się na adopcję dorosłego czworonoga ze schroniska, dając mu drugą szansę na szczęśliwe i spokojne życie. Pamiętaj jednak, że zwierzę po bolesnych przejściach może wymagać więcej cierpliwości i wyrozumiałości. Jeśli nadal rozważasz tę możliwość, zajrzyj na strony www.rspca.org.uk i www.celiahammond.org, tam uzyskasz więcej informacji.

Przewóz zwierząt z Polski do Wielkiej Brytanii

Myślisz o przewiezieniu swojego ukochanego Mruczka albo Azora z Polski do Wielkiej Brytanii? To możliwe, choć dość skomplikowane. Poza ważnym paszportem twój ulubieniec musi mieć wszczepiony mikroczip, a także zostać zaszczepiony przeciw wściekliźnie. Po upływie minimum miesiąca od dnia szczepienia zwierzakowi należy pobrać krew, która zostanie zbadana na obecność przeciwciał przeciw wściekliźnie. Od tego momentu rozpoczyna się 6-miesięczna kwarantanna. Potem trzeba już tylko odrobaczyć zwierzaka i można przekraczać granicę. Cała procedura została szczegółowo opisana na stronie www.infolinia.org/poradnik.

Zakupy, zakupy...

Karmę dla psów i kotów oraz żwirek do kuwety możesz kupić w supermarketach, a także w wyspecjalizowanych sklepach z artykułami dla zwierząt. Większość takich sklepów ma strony internetowe, na których możesz zrobić zakupy online. Akcesoria, zabawki i gadżety znajdziesz we wspomnianych sklepach, a także na Amazon.co.uk. Możesz poświęcić chwilę na buszowanie po eBayu w poszukiwaniu dobrych ofert.

Warto zaopatrzyć się w jedną lub dwie książki dotyczące opieki nad twoim pupilem – w razie kłopotów będziesz miała wszystkie informacje pod ręką. Jest to szczególnie ważne, jeśli jeszcze nigdy nie byłaś właścicielką tego gatunku zwierzaka. Nie chcesz kupować książek? Twoim sprzymierzeńcem jest internet, gdzie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania. Możesz też zarejestrować się na jednym z licznych for poświęconych czworonogom.

Bez względu na to, jakiego zwierzaka zdecydujesz się przygarnąć, pamiętaj o jednym: dbaj i troszcz się o niego, a odwdzięczy się tobie miłością i przywiązaniem.

Chcesz dodać coś od siebie lub zadać pytanie? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym