Strona główna / Nasze sprawy / Domowe ABC / Gdzie jest Święty Mikołaj?Right menu


Gdzie jest Święty Mikołaj?

Joanna Gulbińska

19.12.2008

Święty Mikołaj istnieje naprawdę i żyje sobie spokojnie w północnej części Finlandii, w Laponii...

Każdy ma w swoim życiu taki okres kiedy wierzy w Świętego Mikołaja. Pucołowaty starzec zwożący w pośpiechu prezenty po całym świecie, zawsze kojarzy się ze świętami, zarówno dorosłym jak i dzieciom. Z czasem, niektórzy przestają w niego wierzyć, uznając go jedynie za bajkowy symbol. I tu Was jednak zaskoczę. Święty Mikołaj istnieje naprawdę i żyje sobie spokojnie w północnej części Finlandii, w Laponii.

Historia Świętego Mikołaja

Szukając korzeni tradycji związanych ze Świętym Mikołajem musimy się cofnąć w czasie. Znany nam obecnie jego wizerunek to swoista mieszanka wielu legend i mitycznych postaci. Dla chrześcijan symbolem świąt stał się Biskup Mikołaj ze Smyrny (Izmir), miejsca znajdującego się na terenie obecnej Turcji. Mikołaj żył w IV wieku naszej ery. Był osobą bardzo hojną i kochającą dzieci. Biednym dzieciom wrzucał przez okna prezenty, aby ich smutne życie chociaż odrobinę umilić.

Nieco później Kościół Ortodoksyjny wyniósł Świętego Mikołaja trochę później na piedestał. Równocześnie Kościół Rzymsko-katolicki uznał Mikołaja jako patrona dzieci i osób biednych. W protestanckich Niemczech Święty Mikołaj stał się znany jako der Weinachtsmann.

Ostatecznie, Święty Mikołaj został patronem dzieci i marynarzy, a jego imieniny, świętowane w Polsce jako Dzień Świętego Mikołaja, zapisano w kalendarzu pod datą 6 grudnia. W Anglii prezenty przynosi Father Christmas. Święty Mikołaj pojawił się także za Atlantykiem,gdzie zawędrował razem z holenderskimi emigrantami. Pewnego dnia w Ameryce nadano mu przydomek Świętego Mikołaja.

W odwiedzinach u Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj został raz pierwszy zauważony na Kole Arktycznym niedaleko miasta Rovaniemi w latach dwudziestych XX wieku. Odwiedzał to miejsce nie tylko w okresie Świąt Bożego Narodzenia, ale w trakcie całego roku. Jego obecność stała się tam tak regularna, że postanowił osiąść w tym miejscu na stałe i założyć swoją własną wioskę. Obecnie znajduje się tam Biuro oraz Poczta Główna Świętego Mikołaja, a także park reniferów.

Bajkowe siedlisko Świętego Mikołaja znajduje się na Korvatunturi Fell, na granicy fińsko – rosyjskiej. Każdy bez wyjątku może spotkać Świętego Mikołaja, Panią Mikołajową oraz Elfy, które przez cały rok przygotowują prezenty dla dzieci w Rovaniemi. Korvatunturi Fell przypominające ksztaltem ucho, znajduje się na wysokości 483 metrów n.p.m. Ponoć dzięki temu Święty Mikołaj słyszy głosy dzieci na całym świecie.

Do wioski Świętego Mikołaja można z łatwością dojechać autobusem lub samochodem. Wystarczy tylko wyjechać z Rovaniemi 8 kilometrów na północ do miejsca, gdzie droga przecina magiczne Koło Polarne. Rezydencję Świętego Mikołaja można poznać od razu po pięknych domkach ze strzelistymi wieżyczkami oraz wspaniałej bramie wjazdowej. Międzynarodowe lotnisko w Rovaniemi, oficjalne lotnisko Świętego Mikołaja, znajduje się jedyne 2 kilometry od wioski.

Ci, którzy zdecydowali się odwiedzić Świętego Mikołaja przyznają, że było warto wybrać się w taką podróż. Jest to wycieczka w czasy dzieciństwa, do krainy cudów oraz świata sielskich Świąt Bożego Narodzenia. Dlaczego więc nie wybrać się tam z rodziną? O lapońskiej gościnności najlepiej przekonać się w Rovaniemi www.visitrovaniemi.fi.

Biuro Świętego Mikołaja powstawało stopniowo od 1992 roku. Swoimi rozmiarami powiększyło się czterokrotnie i zostało ponownie otwarte po remoncie w listopadzie 2007 roku. Miejsce dorocznie odwiedza ponad ćwierć miliona gości z całego świata, a ta swoista tradycja sięga datą 1927 roku, kiedy znany dobrze dzieciom prezenter radiowy – Uncle Marcus, rozpoczął swoje opowieści o fińskim Mikołaju i górze Korvatunturi. Opowieści, które stały się jedną z najpiękniejszych i najbardziej wiarygodnych baśni na świecie. Sam Święty Mikołaj jest szanowanym ambasadorem dobrej woli i warto pamiętać, że ucieszy się na Wasz widok nie tylko zimą. Możecie go odwiedzać przez cały rok.

Jeżeli Wasz kalendarz jest już kompletnie zapełniony na ten rok, to zawsze możecie miło zaskoczyć swoich bliskich najprawdziwszym listem od Świętego Mikołaja. Taki list to coś naprawdę specjalnego dla ukochanych osób. Jeśli pomysł wydaje się Wam kuszący, to najwyższa pora, żeby wejść na stronę www.santagreeting.net.

Więcej informacji o wiosce Świętego Mikołaja znajdziecie na stronie internetowej www.santaclausvillage.info.

Możecie skontaktować się z nim na wiele sposobów:

Santa Claus
FIN-96930 Rovaniemi
Arctic Circle, Lapland
santa.claus@santaclausoffice.fi
www.santaclauslive.com

 

Tekst pochodzi z serwisu: www.opinia.co.uk

Drukuj Wyślij znajomym