Strona główna / Nasze sprawy / Domowe ABC / Dzień Kobiet na WyspachRight menu


Dzień Kobiet na Wyspach

Malgorzata Sychta

09.03.2009

Goździk i rajstopy z zakładu pracy, całus w policzek i kwiaty od ukochanego...

Większości Polek z tym właśnie kojarzy się Dzień Kobiet. Świętowane z pompą w okresie PRL-u, święto kobiet straciło na popularności po upadku komunizmu, jednak powoli wraca do łask - w nieco innej formie.

Niech każdy się dowie

Dzień Kobiet, choć kojarzony głównie z krajami byłego Bloku Wschodniego, jest celebrowany nie tylko tam. W 31 krajach (w tym w Chinach, Brazylii, Włoszech i Izraelu) cieszy się statusem oficjalnego święta państwowego. Wprawdzie władze niektórych próbowały je znieść, bo kojarzyło się się z upadłym ustrojem, ludzie dochowali wierności tradycji. W innych, takich jak Portugalia, kobiety zwyczajowo spotykają się tego dnia na kolacjach i przyjęciach. Mężczyźni wręczają bliskim sobie paniom kwiaty i drobne upominki. Coraz częściej jednak Dzień Kobiet staje się okazją do manifestacji i dyskusji na tematy związane z rolą płci pięknej w dzisiejszym społeczeństwie.

Silna słaba płeć

Według legendy, 8 marca 1857 roku pracownice nowojorskiej fabryki tekstyliów wyszły na ulice, domagając się lepszych warunków pracy i godziwej płacy – i w ten sposób zapoczątkowały tradycję Dnia Kobiet. Ile w tym prawdy, dokładnie nie wiadomo, ale jeśli faktycznie tak było, coraz silniejszy społeczny charakter tego święta jest powrotem do jego korzeni. W Polsce do nowej tradycji należą manify, czyli feministyczne demonstracje i happeningi uliczne. Pierwszą, pod hasłem „Demokracja bez kobiet to pół demokracji”, zorganizowało stowarzyszenie Porozumienie Kobiet 8 Marca w Warszawie w 2000 roku. Obecnie takie demonstracje w Dniu Kobiet odbywają się we wszystkich większych polskich miastach.

Kobieco w Wielkiej Brytanii

A jak świętuje się ten dzień na Wyspach? Oficjalnie nie świętuje się go wcale, jednak z roku na rok zwiększa się liczba marcowych imprez, wykładów i wystaw poświęconych kobietom, ich roli we współczesnym świecie i ich osiągnięciom na przestrzeni wieków. Tegorocznym tematem przewodnim ustalonym przez Organizację Narodów Zjednoczonych jest walka z przemocą stosowaną wobec kobiet i dziewcząt. W wielu regionach lokalne organizacje i władze miejskie (local councils) zadbały o to, by 8 marca nie przeszedł bez echa. Warto więc skorzystać z tego, co nam proponują.

W Birmingham Central Library, na pierwszym piętrze vis a vis kawiarni, otwarta jest wystawa fotografii kobiet związanych z miastem. Wystawa czynna jest od 2 do 30 marca, od 9:00 do 20:00 od poniedziałku do piątku i od 9:00 do 17:00 w soboty.

W Brighton trochę bardziej rozrywkowo: Dzień Kobiet będzie świętowany w sobotę 7 marca między 10:00 a 20:00 w Hoe Town Hall. Będą pokazy tańca i gry na bębnach, warsztaty śpiewu i kreatywnego pisania, a także darmowe jedzenie. Mężczyźni do 14 roku życia mile widziani! Podobna impreza szykuje się w ratuszu miejskim przy Albert Square w Manchesterze, gdzie lokalny council przygotował wiele atrakcji. Impreza zaczyna się o 13:00 i potrwa do 17:00.

W Cardiff obchody Dnia Kobiet potrwają od 6 do 17 marca. W planach debaty polityczne, mini festiwal filmowy, wystawy sztuki, a także wykłady i pogadanki związane z tematyką kobiecą. Więcej informacji na stronie www.cymruwomen.org.uk.

W najstarszej księgarni w szkockim Edynburgu, Blackwell’s Bookshop, odbędzie się wieczór z poezją i muzyką. Start 8 marca o 18:35. Mieszkanki Glasgow mogą zaś w Dniu Kobiet wybrać się na spacer tematyczny z przewodnikiem, który będzie opowiadał o historii i roli kobiet w handlowym mieście. Wycieczka wyrusza z Glasgow Women’s Library o 14:00.

W Liverpoolu społecznie: 7 marca z St George’s Plateau o 19:00 pod hasłem „Reclaim the night” wyrusza nocny marsz przeciwko przemocy wobec kobiet. A 8 marca na dziedzińcu Liverpool Guild of Students od 12:00 do 16:00 prowadzone będą warsztaty i wykłady związane z rolą kobiet w dzisiejszym świecie.

Największy wybór atrakcji mają mieszkanki Londynu. Od 5 do 10 marca w The Electricians Shop można zobaczyć wystawę zatytułowaną „Not a Feminist Art Show!”, poświęconą kobietom i feminizmowi we współczesnej sztuce. Wśród dzieł znajdą się obrazy, instalacje, fotografie i rzeźby. Więcej informacji na stronie www.notafeministartshow.com.

Dla tych, które chcą wyrazić swój sprzeciw wobec przemocy, dobrą propozycją jest marsz „Million Women Rise”, który wyruszy z Portman Square 7 marca o 12:00. Rowerzystki (i rowerzyści) zaś mogą wybrać się na nocny przejazd pod hasłem „Birds on Bikes”. Organizatorzy liczą na spore zainteresowanie i namawiają, by ubrać się jak najbarwniej - w końcu chodzi o to, by przykuć uwagę! Więcej informacji na stronie London Cycling Campaign www.lcc.org.uk.

Jeśli lubisz się pośmiać, być może zainteresuje cię show Celebrity Funny Women, gdzie znane osobistości wystąpią u boku profesjonalnych komediantek. Przedstawienie odbędzie się 8 marca w The London Studios, drzwi otwierają się o 18:00, więcej informacji i bilety na stronie www.funnywomen.com. Dochody ze sprzedaży biletów zostaną przekazane na cele charytatywne.

Jest i polski akcent: magazyn polonijny Cooltura organizuje z okazji Dnia Kobiet koncert trzech polskich wokalistek: Kasi Cerekwickiej, Natalii Lesz i Kasi Kowalskiej. Impreza pod nazwą Festiwal Cooltury odbędzie się 8 marca w Shepherd’s Bush Empire, planowane rozpoczęcie festiwalu o 18:00, zakończenie o 22:15. Więcej informacji o imprezie oraz możliwość zakupienia biletów na stronie www.festiwalcooltury.co.uk.

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym