Strona główna / Nasze doświadczenia / Teatry w LondynieRight menu

Warehouse Fashions Limited

Teatry w Londynie

Zespół Polkadot

22.08.2016

Wybranie się do teatru na West End jest jedną z atrakcji Londynu nie do pominięcia!

Ile kosztuje?

Wycieczka do teatru jest dość drogim przedsięwzięciem. Najbardziej popularne przedstawienia wystawiane na West End mogą kosztować nawet ponad 50 funtów. Spektakle mniej popularne lub będące na afiszach od dłuższego czasu są z reguły nieco tańsze, ich ceny rozpoczynają się już od 10 funtów.

Gdzie kupić bilet?

Kasy teatrów
 Bilety najlepiej zakupić bezpośrednio w kasach teatrów, unika się wtedy opłat dodatkowych, które naliczane są przy zakupie biletów u pośredników. Kasy biletowe teatrów otwarte są zazwyczaj od 10 rano w dniu przedstawienia, a zamykane około 30 minut przed rozpoczęciem wieczornego show.

Większość teatrów umożliwia telefoniczny zakup biletów, naliczana jest wtedy dodatkowa opłata w wysokości 1-2 funtów. Dzwoniąc trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż linie są często zajęte.

Zakupione bilety można otrzymać pocztą lub odebrać osobiście w kasie teatru w dniu przedstawienia. Gdy decydujemy się na drugą opcję, lepiej przybyć na spektakl odpowiednio wcześnie na wypadek kolejki. Ważne jest, by mieć przy sobie kartę kredytową – często służy ona jako dowód dokonanej wcześniej za jej pomocą płatności za bilet.

Agencje pośredniczące
 Decydując się na zakup biletów poprzez agencję pośredniczącą, najlepiej skorzystać z usług takiej o sprawdzonej reputacji i należącej do stowarzyszenia Society of Ticket Agents and Retailers (STAR). Większość pośredników nalicza opłaty dodatkowe tzw. („commission charge”) w wysokości do 15%-25% wartości biletu. By zakupić bilet w najkorzystniejszej ofercie i bezpiecznie, warto zapytać pośrednika:

  • ile wynosi wartość nominalna biletu (face value) – czyli jego oficjalna cena ustalona przez teatr – i porównać ją do ceny oferowanej przez pośrednika;
  • ile wynosi opłata dodatkowa (commission charge) – nie powinna ona być większa niż 25% ceny wartości biletu;
  • jaka jest lokalizacja miejsca w teatrze – najlepiej poproś o ukazanie planu teatru;
  • czy oferowane miejsce nie ma ograniczonego widoku (restricted view), np. nie jest usytuowane za filarem – takie bilety powinny być tańsze, nie zawsze jednak dyskomfort jest wart swojej ceny.

Uwaga: jeśli pośrednik poprosi Cię o złożenie podpisu na dokumencie dotyczącym zasad i warunków zakupu, odmów, lub sprawdź dokładnie co znajduje się w formularzu, może on bowiem zawierać potwierdzenie zrzeczenia się swoich praw.

Internet

Zakupu biletu do teatrów w Londynie możemy dokonać również przez internet, sprawdzone strony to między innymi, London Theatre Direct, Discount Theatre Direct

Można kupić taniej

Punkty TKTS
 Tańsze (nawet o 50%) bilety do londyńskich teatrów można kupić w specjalnych stoiskach Discount Theatre Tickets (TKTS) na Leicester Square i Canary Wharf (Docklands). Bilety te dotyczą tylko spektakli wystawianych danego dnia. Maksymalnie można zakupić do 4 biletów, opłata dodatkowa wynosi 2,5 funta. Punkty TKTS otwarte są w godzinach 10-19 od poniedziałku do soboty i 12-15 w niedziele.

Oferty zniżkowych biletów w punktach TKTS mogą nie obejmować spektakli najbardziej popularnych oraz mogą mieć ograniczony wybór miejsc. Warto ustawić się w kolejce jeszcze przed otwarciem, chętnych na zakup zniżkowych biletów jest bowiem wielu.

Ważne jest, by nie pomylić TKTS z innymi punktami oferującymi tanie bilety, których szczególnie dużo jest wokół Leicester Square. Bilety przez nie sprzedawane z powodu doliczanych opłat dodatkowych („commission charge”) mogą być nieznacznie tylko (jeśli w ogóle) tańsze od oficjalnych.

Oferty specjalne online
 Jeśli decydujesz się na wyjście do teatru w ostatniej chwili i nie masz czasu na stanie w kolejkach, świetne oferty tańszych biletów „last minute" można znaleźć na stronach: Lastminute.com, Discount Theatre, TheatreMonkey.

Co? Gdzie? Kiedy?

Informacje na temat repertuaru teatrów w Londynie oraz dat i godzin przedstawień można znaleźć w bezpłatnych gazetach takich jak: Evening Standard, Metro oraz cotygodniowej edycji The Time Out, jak również w darmowych ulotkach i broszurach dostępnych w wielu punktach miasta (szczególnie na dworcach).

Przydatne strony internetowe to: Official London Theatre Guide i Whats On Stage, London Theatre Direct.

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym