Strona główna / Nasze doświadczenia / O londyńskim 'Barclays Cycle Hire'Right menu

Warehouse Fashions Limited

Publiczny system wypożyczania rowerów w Londynie - 'Barclays Cycle Hire'

Zespół Polkadot

05.12.2010

Zgodnie z planem burmistrza Borisa Johnsona stolica Wielkiej Brytanii...

ma wkrótce stać się miastem rowerzystów. W piątek 30 lipca rusza „Barclays Cycle Hire”, czyli publiczny system wypożyczania rowerów, stworzony na wzór paryskiego „Paris Velib". Mieszkańcy Londynu będą mogli skorzystać z jednego z 6 tysięcy rowerów zaparkowanych w 400 „docking stations”, usytuowanych w różnych punktach miasta (mapę punktów zamieszczamy poniżej).

Punkty Cycle Hire można znaleźć w 400 miejscach w Londynie fot: źródło www.johnfurnival.com

Dla kogo i jak?

Rower może wynająć każdy, kto ukończył 14 lat i... potrafi jeździć. Dotyczy to zarówno mieszkańców stolicy, jak i przyjezdnych. Informacje o programie wynajmu rowerów są przygotowane w kilku językach, by również odwiedzającym Londyn turystom umożliwić korzystanie z tego środka lokomocji.

Rower można wynająć na 2 sposoby:

- od 3 grudnia 2010 w opcji „pay as you go", gdzie opłaty można dokonać za pomocą karty kredytowej lub debetowej przez terminal na postoju rowerów.

- lub w opcji „Member" przy uprzedniej rejestracji online. Koszt rejestracji to 45 funtów i jest to opłata za cały rok. Po jej dokonaniu zostanie nam przesłany pocztą specjalny klucz – karta z wbudowanym czipem, która umożliwi szybkie wypożyczenie roweru.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, obejrzyj wideo na stronie: www.tfl.gov.uk/roadusers/cycling.

Ile kosztuje wynajęcie roweru?

Pierwsze 30 minut jazdy jest darmowe, pierwsza godzina kosztuje £1, a doba - £50. Za przetrzymanie roweru dłużej niż 24 godziny trzeba będzie zapłacić £150, natomiast za zepsucie roweru grozi kara w wysokości do £300 funtów. Ponadto by móc korzystać z rowerów trzeba ponieść tzw. „access fee” - opłatę wstępną, która wynosi £1 na dobę i £5 na tydzień.

Ponieważ system Cycle Hire został zaprojektowany głównie z myślą o przejazdach na krótkich trasach, osobom, które chcą używać miejskiego roweru dłużej niż 2 godziny, Transport for London radzi korzystać z prywatnych punktów wynajmu rowerów.

Co w razie problemów?

Mapa punktów parkingowych

Jeśli dotrzesz do punktu parkingowego, na którym nie będzie już żadnych rowerów, na specjalnych mapach (terminal maps) znajdziesz informacje o innych najbliższych postojach. Jeśli zechcesz odstawić rower na postój, a nie będzie na nim żadnych wolnych stanowisk, na terminal map sprawdzisz najbliższy punkt z wolnymi miejscami parkingowym. Możesz otrzymać do 15 minut dodatkowego, bezpłatnego czasu na to, by zwrócić rower. Stacje postojowe znajdują się w odległości od 300 do 400 metrów od siebie. Za wynajęty pojazd jesteśmy całkowicie odpowiedzialni, dlatego jeśli nie mamy potrzeby używania roweru, lepiej odstawić go z powrotem parking.

Więcej informacji o Barclays Cycle Hire

London Cycling Campaign: www.tfl.gov.uk to strona promująca pedałowanie w stolicy, zawiera sporo praktycznych informacji dla londyńskich rowerzystów.

Mapa punktów: web.barclayscyclehire.tfl.gov.uk/maps.

Darmowe trasy rowerowe można zamówić na stronie internetowej: www.tfl.gov.uk/roadusers/cycling.

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym