Strona główna / Mama i dziecko / Niemowlę i maluch / Żłobek dla dziecka w Wielkiej BrytaniiRight menu

Najczęściej czytane

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Urlop macierzyński

Zasady i warunki przysługiwania urlopu macierzyńskiego w Wielkiej Brytanii.

Warehouse Fashions Limited

Jak wybrać opiekę dla dziecka w Wielkiej Brytanii

Zespół Polkadot

26.03.2016

Przedstawiamy porady organizacji Childcare Trust, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze...

odpowiedniej opieki dla dziecka w Wielkiej Brytanii.

Prawie każda mama zmaga się z problemem znalezienia opieki nad dzieckiem z chwilą planowanego powrotu do pracy. Dylemat taki mają szczególnie emigracyjne mamy, które ze względu na odległość nie mogą liczyć na pomoc ze strony dziadków czy innych członków rodziny.

Gdzie szukać informacji?

Poszukiwanie opieki nad dzieckiem najlepiej zacząć jest od zbierania rzetelnych informacji na temat dostępnych w naszej okolicy placówek oraz osób prywatnych świadczących usługi opieki nad dziećmi. Oto kilka z najlepszych źródeł: 

Wywiad wśród znajomych i innych rodziców 
 W poszukiwaniach pomóc może podpytanie znajomych lub innych rodziców. Należy jednak pamiętać, że to, co sprawdziło się innym, nie musi koniecznie spełniać naszych wymagań. W przypadku niani rekomendacje mogą być bardzo pomocne, ale przed podjęciem decyzji nie zapomnij poprosić o okazanie referencji.

Internetowe wyszukiwarki 

Przy poszukiwaniach przez internet pomocna jest wyszukiwarka na stronie www.childcare.co.uk/ oraz www.finder.familyandchildcaretrust.org 

Family Information Service - Family and Childcare Trust 
 Prawie w każdej dzielnicy znajdują się placówki Family Information Service (FIS), które posiadają listę zarejestrowanych żłobków, przedszkoli (nurseries), domowych przedszkoli (childminders), grup z zajęciami po szkole (out-of school groups), klubów wakacyjnych (holiday clubs), grup przedszkolnych (pre-school/playgroups) oraz opiekunek do dzieci (nannies). Adres najblizszej placowki FIS mozna znalezc na stronie http://findyourfis.familyandchildcaretrust.org/ 

Lokalne tablice ogłoszeń i ogłoszenia prasowe

 Niezłym rozwiązaniem jest również skorzystanie z tablicy ogłoszeń (community noticeboards) w lokalnej szkole, Children's Centres,  FIS, bibliotece czy sklepach. Poza tym, w poszukiwaniu niani możesz skorzystać z działów ogłoszeń w gazetach dla rodziców takich jak np. Nursery Wold, oraz w gazetach polonijnych takich jak Cooltura, Goniec Polski, Polish Express itp. 

Wielu rodziców zastanawia się, na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu opieki nad dzieckiem. Oto kilka porad:

Pięć kroków przy podejmowaniu decyzji o wyborze żłobka/przedszkola/niani:
 1. Sporządź krótką listę z informacjami dotyczącymi placówek opiekuńczych. Sprawdź godziny, w jakich zapewniana jest opieka, godzinny/dzienny/tygodniowy koszt, jak również informacje o wolnych miejscach.
 2. Odwiedź kilka miejsc i zadaj pytania na temat opieki (przykładowe pytania znajdują się poniżej).
 3. Podejmując decyzję o wyborze pomóż sobie zabierając znajomą osobę lub swoje dziecko.
 4. Poproś o referencje od innych rodziców, którzy korzystali z danego serwisu.
 5. Zarezerwuj miejsce (w niektórych placówkach wymagane jest uiszczenie wpisowego przed przyjęciem dziecka) i zorganizuj szczegóły takie jak: dzień rozpoczęcia, godziny uczęszczania, kto będzie odpowiedzialny za odbieranie malucha z przedszkola.
10 rzeczy, na które należy zwracać uwagę przy odwiedzinach w żłobku lub przedszkolu:
 1. Czy dzieci są zrelaksowane, a jednocześnie zajęte zabawą; sprawiają wrażenie, że miło spędzają czas?
 2. Czy opiekunowie mają doświadczenie i przygotowanie do pracy z dziećmi?
 3. Czy opiekunowie słuchają dzieci, czy uczestniczą w grach i zabawach z nimi?
 4. Czy opiekunowie są przyjacielscy i wydają się być dumni z tego co robią?
 5. Czy budynek jest przyjemny i czysty, czy daje wrażenie spokoju i bezpieczeństwa?
 6. Czy przed budynkiem znajduje się podwórko do gier i zabaw na świeżym powietrzu, czy jest ono bezpieczne? 
 7. Czy codzienne gry i zabawy w przedszkolu/żłobku są szczegółowo i pieczołowicie zaplanowane? Wszystkie placówki opieki nad dziećmi powinny mieć przygotowany dzienny plan zajęć, z wyznaczonym czasem na zabawę i odpoczynek.
 8. Czy przestrzeń jest dostosowana do dzieci (małe krzesełka, stoliki), czy w pomieszczeniach na ścianie prezentowane są prace wykonane przez przedszkolaków.
 9. Czy ty i twoje dziecko zostaliście przyjacielsko powitani przez pracowników i dzieci?

Staraj się odwiedzić placówkę w czasie godzin otwarcia, kiedy przebywają tam dzieci, ale zadbaj też, aby szczegóły mogły być przedyskutowane w spokoju.

10 przykładowych pytań do zadania w czasie odwiedzin w żłobku lub przedszkolu
 1. Jaka jest liczba dzieci, ile dzieci przypada na jednego opiekuna? How many children do you care for? What is the ratio of staff to children?
 2. Jakie kwalifikacje i doświadczenie posiadacie? What qualifications and/or experience do you have?
 3. Jak jest zorganizowany dzień, jak zajęcia zaplanowane dla innych dzieci będą wiązały się z zajęciami mojego dziecka? What are the daily routines and how can you incorporate my child’s and other children’s routines?
 4. W przypadku żłobków i playgroups - czy macie zasadę wyznaczania jednego opiekuna za odpowiedzialnego za jedno dziecko. Do you operate a key worker scheme where one member of staff has main responsibility for my child?
 5. Gdzie moje dziecko może spać lub odpoczywać? Where can my child sleep or rest?
 6. Czy organizujecie jakieś wycieczki? Jeśli tak to, dokąd? Do you organize any trips, if yes where to?
 7. Jakie jest wasze podejście do dyscyplinowania dzieci, w jaki sposób utrzymujecie porządek w grupie? What are your policies on discipline and how do you manage children's behaviour?
 8. Czy zapewniacie dziecku posiłki, przekąski, pieluchy itp., czy będę musiała dostarczać je we własnym zakresie? Do you provide meals, snacks, nappies etc or will I need to provide them?
 9. W jaki sposób będziecie mnie informować o postępach dziecka, nowych wydarzeniach mających miejsce w przedszkolu oraz w razie wypadku. How will you keep me informed of my child's progress and news from the nursery, and in case of an emergency?

Nie wstydź się zadawać własnych pytań, każdy doświadczony i dobry opiekun z chęcią odpowie na twoje pytania, nie będzie również zaskoczony prośbą o oprowadzenie po placówce, pokazanie miejsca przeznaczonego na odpoczynek i zabawę dziecka.

Raporty Ofsted

Wszyscy opiekunowie dzieci i dzienni opiekunowie - włączając grupy przedszkolne, przedszkola, żłobki i ośrodki pozaszkolne dla dzieci poniżej 8 roku życia - muszą być zarejestrowane w Ofsted Early Years, czyli urzędzie zajmującym się kontrolą instytucji oświatowych dla dzieci (w Walii: Care Standards Inspectorate).

Rejestracja umożliwia również upewnienie się, że osoby sprawujące opiekę nad dziećmi nie figurują w aktach policji, jak również potwierdzają inspekcję terenu szkoły pod kątem zdrowia, bezpieczeństwa i innych spraw nadzorowanych przez kuratorium oświaty i wychowania.

Check the setting's Ofsted report at www.ofsted.gov.uk. Other parents' experiences of a childcare provider can also be very useful. Childcare providers should be happy to put you in contact with other parents so that you can take up references about the service they provide. It is advisable to take up at least two references. Do remember that what works for one family may not be suitable for your needs.

Oczyma dziecka

A co liczy się najbardziej zdaniem dzieci? Według obserwacji pracowników Childcare Trust przeprowadzonych podczas odwiedzin żłobków, dla dzieci najważniejsze są następujące zagadnienia:

 • Przyjaciele - dowiedz się, czy na zajęcia uczęszcza stała grupa, dzięki czemu twoje dziecko będzie mogło zaprzyjaźnić się i bawić z innymi dziećmi
 • Jedzenie - podczas wizyty przyjrzyj się, czy czas posiłków jest dla dzieci przyjemnym i radosnym doświadczeniem, czy dzieci mogą prosić o dokładkę.
 • Zabawa na zewnątrz - sprawdź, czy przestrzeń przeznaczona do zabawy na zewnątrz jest dobrze rozplanowana, przestronna i bezpieczna.
 • Radość odkrywania - upewnij się, że zajęcia są zaplanowane w sposób dostarczający dziecku wiedzy, inspiracji i nowych umiejętności.
 • Poczucie bezpieczeństwa i miłości - sprawdź, czy obsługa jest w stanie odpowiedzieć na indywidualne potrzeby dziecka, zachęcić je do zabawy, jak również zapewnić mu bezpieczeństwo i komfort psychiczny.
Więcej informacji

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dostępnych opcji opieki nad dzieckiem, możesz zamówić darmowy egzemplarz książki „Essential guide to childcare for you and your family” przygotowany przez Department for Children, Schools and Families. Książka dostępna jest w wersji dla dzieci w wieku od 0-5 lat; 5-11 lat; 11-16 lat.
 Kopię przewodnika można zamówić lub ściągnąć ze strony: www.surestart.gov.uk.

Źródło: Childcare Trust www.daycaretrust.org.uk

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj Wyślij znajomym