Strona główna / Mama i dziecko / Ciąża i poród w UK / Prawa ciężarnych kobiet w pracyRight menu

Najczęściej czytane

Kariera młodej mamy

Poszukiwanie pracy po narodzinach dziecka może się okazać nie lada wyzwaniem.

Urlop macierzyński

Zasady i warunki przysługiwania urlopu macierzyńskiego w Wielkiej Brytanii.

Warehouse Fashions Limited

Podstawowe prawa kobiet w ciąży w UK

Zespół Polkadot

07.01.2013

Ciężarnym kobietom będącym aktywnymi zawodowo brytyjskie prawo zapewnia specjalne przywileje w pracy.

Warto je znać by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, a jeśli już zaistnieją, wiedzieć jak sobie z nimi radzić.

Podstawowe prawa pracujących kobiet w ciąży

Ciężarnym pracownicom w UK przysługują cztery podstawowe prawa pracy:

 • płatny czas wolny przeznaczony na przeprowadzenie badań związanych z ciążą (antenatal care)
 • 52 tygodnie urlopu macierzyńskiego: 26 tygodni podstawowego, płatnego urlopu (Ordinary Maternity leave (OML) i 26 tygodni dodatkowego, przyznawanego na życzenie kobiety, niepłatnego urlopu (Additional Maternity Leave (AML)
 • ochrona przed niesprawiedliwym traktowaniem lub zwolnieniem.

Więcej o swoich indywidualnych prawach możesz dowiedzieć się na stronie www.gov.uk/maternity-benefits.

Prawo do należytych warunków pracy
 Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy. Będąc poinformowanym o naszym odmiennym stanie, powinien ocenić, czy warunki pracy nie stwarzają ryzyka zagrożenia ciąży (‘risk assessment‘).

Zagrożenie dla ciąży mogą stanowić:

 • konieczność podnoszenia i dźwigania ciężkich rzeczy
 • przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej przez dłuższy czas
 • wystawienie na działanie toksycznych substancji
 • długie godziny pracy.

Pracodawca powinien zmniejszyć narażenie na wyżej wymienione czynniki ryzyka lub zaoferować ciężarnej pracownicy inne zadania. Jeśli żaden z tych warunków nie jest możliwy do spełnienia, pracodawca jest zobowiązany do zawieszenia w obowiązkach danej pracownicy, kontynuując wypłacanie jej dotychczasowej pensji.

Czas wolny na badania
 Każda ciężarna kobieta, bez względu na to, jak długo jest zatrudniona, ma prawo do czasu wolnego na rzecz badań związanych z ciążą (antenatal care). Czas wolny jest płatny według normalnych stawek obowiązujących za godzinę pracy. Odmowa przyznania pracownicy tego przywileju jest niezgodna z prawem.

Antenatal care obejmuje zarówno badania zlecone przez lekarza i spotkania z położną, jak również zajęcia w szkole rodzenia oraz relaksu. Radzi się jednak, by prawo to wykorzystywać rozsądnie, np. nie prosić o możliwość wcześniejszego wyjścia jeśli ma się możliwość uczęszczania do szkoły rodzenia poza godzinami pracy.

Pracodawca ma prawo poprosić o dostarczenie dowodu na przeprowadzenie badania (od drugiego badania). Jeśli zostaniesz poproszona o taki dokument, najlepiej przestawić medical certification lub maternity certificate (wystawiany przez położną lub lekarza).

Przyszli tatusiowie nie mają przywileju płatnego czasu wolnego by móc towarzyszyć w badaniach swoim partnerkom. Jeśli jednak zachodzi taka potrzeba, warto porozmawiać o tym z pracodawcą. Może się bowiem okazać, że zadowolony z pracy pracownika szef zgodzi się na przyznanie mu czasu wolnego (np. na zasadzie odpracowania tych godzin w innym terminie).

W razie problemów

W przypadku problemów z dyskryminacją, niesprawiedliwym traktowaniem, jak również zwolnieniem z powodu ciąży, pomocy oraz porady można szukać kontaktując się z:

 • infolinią The Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas) pod numerem 08457 47 47 47 oferującą bezpłatne i poufne porady na temat wszelkich zagadnień związanych z zatrudnieniem. Linie Acas czynne są od 8.00 do 18.00 od poniedziałku do piątku
 • Biurem Porad Obywatelskich Citizens Advice Bureau (CAB) - lokalną siedzibę biura można znaleźć na stronie www.citizensadvice.org.uk
 • The Labour Relations Agency (LRA) - gwarantuje ona bezpłatne, poufne porady dotyczące praw pracy dla mieszkańców Irlandii Północnej. Numer infolinii LRA: 028 9032 1442, linie czynne od 9.00 do 17.00 od poniedziałku do piątku.

Obowiązki wobec pracodawcy

 • poinformuj swojego pracodawcę o ciąży najwcześniej w 12 jej tygodniu (chyba, że pracujesz w warunkach zagrażających ciąży). Nie rób jednak tego zbyt późno! Trzeba to zrobić najdalej do 15 tygodnia przed rozwiązaniem. Daj swojemu pracodawcy czas na znalezienie zastępstwa za Ciebie
 • poinformuj również swojego pracodawcę o dacie, od której planujesz przejść na urlop macierzyński i rozpocząć otrzymywanie zasiłku
 • o planowanych badaniach oraz spotkaniach z położną informuj swojego szefa tak wcześnie jak to możliwe
 • jeśli nosisz w pracy mundur lub uniform firmowy, poproś przełożonego o większy rozmiar.

Ogólne porady dla pracujących przyszłych mam

Kluczem do bezstresowej ciąży jest osiągnięcie równowagi między pracą i wypoczynkiem, dlatego też:

 • jeśli to możliwe, bierz godzinną przerwę na lunch, w czasie której odpoczywaj
 • zawsze miej przy sobie butelkę z wodą oraz coś pożywnego do przegryzienia
 • unikaj brania nadgodzin, szczególnie w późniejszym okresie ciąży
 • unikaj stania lub siedzenia przez długi czas, staraj się na ile to możliwe często zmieniać pozycję.

Wiele kobiet chce pracować w ciąży tak długo jak to tylko możliwe, jednak według specjalistów kobiety nie powinny pracować dłużej niż do 32 tygodnia ciąży. Organizm ciężarnej ma wtedy bardzo dużo pracy, kręgosłup, mięśnie oraz stawy są wystawione na duży wysiłek. Jeśli zdecydujesz się na pozostanie dłużej w pracy, pamiętaj o robieniu częstych przerw na odpoczynek.

Twoje zdrowie i zdrowie Twojego dziecka zawsze powinno być na pierwszym planie! Nie ryzykuj, we wszystkim co robisz powinnaś mieć na uwadze wasze dobro.

Przydatne odnośniki

Więcej informacji o prawach pracy kobiet w ciąży można znaleźć na stronach:

www.gov.uk - rządowa strona zawierająca szereg ogólnych informacji prawnych.

www.hse.gov.uk/mothers - informacje dla kobiet w ciąży Health and Safety Executive (HSE) - Urzędu ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Prac.

Chcesz dodać coś od siebie lub zadać pytanie? Dołącz do naszego forum!

Artykuł powstał z wykorzystaniem informacji zawartych na stronie www.gov.uk.

Drukuj Wyślij znajomym