Drukuj

Jak kupić laptopa

Małgorzata Jargieło

26.08.2009

Czym kierować się przy wyborze laptopa i gdzie są najlepsze miejsca na jago zakup.

Dzisiejszy rynek sprzętu komputerowego jest pełen przeróżnych modeli laptopów oraz akcesoriów i gadżetów komputerowych – do wyboru i do koloru również. Każdego roku, a nawet i miesiąca, pojawiają się kolejne nowości. Zakup komputera to jednak nie zakup nowej sukienki - przy wyborze lepiej nie kierować się modą, lecz faktycznym zapotrzebowaniem.

1. Pytanie pierwsze - zastosowanie

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem laptopa, pierwszą rzeczą, jaką warto jest ustalić, jest to do jakiej grupy użytkowników komputerów należymy.

Najogólniej użytkowników laptopów możemy podzielić na 3 grupy:

Użytkownik domowy - potrzebuje komputera do: przeglądania stron internetowych, wysyłania poczty, grania w proste gry, oglądania filmów, pisania dokumentów, słuchania muzyki, używania komunikatorów jak Skype, czy gadu-gadu.

Praktycznie każdy z komputerów dostępnych na rynku spełni wymagania takiego użytkownika.

Minimalne wymagania jakie powinien spełniać laptop to:

 • Procesor przynajmniej Pentium T
 • Pamięć RAM 1024 MB (lub więcej przy posiadaniu Windows’a Vista)
 • Matryca 15” lub 15,4”
 • Karta grafiki zintegrowana
 • Napęd CD-RW/DVD
 • Karta dźwiękowa z wyjściem na mikrofon i słuchawki
 • Karta sieciowa Ethernet oraz modem
 • Dysk minimum 160 GB o prędkości 5400 rpm
 • Dla osób kontaktujacych się przez kominukatory np. Skype - kamera internetowa 1,3
 • 2 - 4 wyjść USB

Gracz, grafik, muzyk – w tym przypadku laptop będzie służył głównie do grania w różnorodne gry o bogatej grafice, korzystania z Internetu, używania programów graficznych, komponowania muzyki i jej odtwarzania, nagrywania płyt na CD lub DVD itd.
Do takich zadań najlepiej wybrać:

 • Jak najlepszą kartę graficzną (np. kartę 895 MB nVidia GeForce 8400M GS)
 • Procesor dwurdzeniowy Core Duo, Core 2 Duo lub Turion X2
 • Dysk twardy przynajmniej 250 GB
 • Pamięć Ram min. 4 GB
 • Matrycę 17” lub 19”
 • Nagrywarke DVD/CD lub lepiej Blu-Ray
 • Czytnik kart pamięci
 • Port FireWire i Wi-Fi
 • Dla muzyka dobrą kartę dźwiękową i jak najlepszej jakości głośniki.
 • Wyjście video ( tzw. tv-out), wejście liniowe, wyjście D-Sub

Człowiek w ruchu – czyli osoba aktywna, wiecznie podróżująca ze swoim laptopem. Najważniejsze czynniki w tym przypadku to waga komputera, rozmiar i czas działania baterii.

Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się laptop z parametrami:

 • Matryca 8” do 14”
 • Pamięć RAM 1GB (lub więcej przy posiadaniu Windows’a Vista)
 • Dysk 60 do 80 GB
 • Bezprzewodowa karta sieciowa
 • Porty USB
 • Port Fire-Wire i Wi-Fi

2. Najważniejsze parametry komputera

Po zdefiniowaniu jakim użytkownikiem jesteśmy musimy następnie ustalić, które z parametrów komputera będą dla nas najbardziej użyteczne. Poniżej postaram się wymienić i opisać znaczenie kilku najważniejszych.

Procesor
Jest to serce każdego komputera. Od jego mocy zależy szybkość, komfort i jakość naszej pracy. Jednym z parametrów jest jego częstotliwość pracy. Wyrażona jest ona w GHz (Giga Herzach) i mówi ile taktów na sekundę wykonuje procesor.

Innym ważnym oznaczeniem jest ilość pamięci cache procesora. Jest to podręczna pamięć, której komputer używa by przyspieszyć niektóre wykonywane przez siebie operacje. Wyrażona jest ona w jednostkach MB (megabajtach) lub KB (kilobajtach). Brak tej pamięci szczególnie daje się we znaki przy przełączaniu okienek lub równoczesnym działaniu kilku aplikacji.

Podstawowe prace typu: aplikacje biurowe, Internet, filmy czy muzyka nie wymagają drogiego procesora.

Matryca (czyli wielkość i rozdzielczość ekranu)
Wielkość matrycy to przekątna ekranu wyrażana w calach (jednostka ta oznaczona jest symbolem”). Przy wyborze laptopa należy pamiętać, że im większy ekran, tym większa wygoda, ale co za tym idzie, większa waga komputera. Standardem jest rozmiar 15,4”.
Rozdzielczość matrycy to parametr wyrażający ilość pikseli (punktów) w poziomie i w pionie. Pozwala ona określić jak wiele zmieści się na naszym ekranie.

Od jakiegoś czasu rynek komputerowy został podbity przez matryce zwane „Crystal Brite”, „Tru Brite”, „Crystal View” itp. Są to ekrany z powłoką imitującą szybę. Brak matowości polepsza odwzorowanie kolorów i ostrości obrazu. Dobrą cechą takich matryc jest to, że osoba siedząca z boku niewiele zobaczy na naszym komputerze, co daje nam większą prywatność.

Pamięć RAM
Pamięć RAM posiada istotny wpływ na funkcjonowanie naszego komputera. Dzięki niej praca staje się szybsza i bardziej komfortowa. Pamięć RAM jest łatwo wymienialnym elementem i w każdej chili można ją powiększyć dokupując odpowiedni moduł. Jest to niestety dość kosztowna czynność, dlatego warto przy kupnie laptopa od razu zainwestować w więcej pamięci RAM.

Minimum RAM to 512 Mb, ale obecnie większość laptopów posiada już 1024 Mb.

Dysk twardy
Posiada trzy podstawowe parametry:

1. pojemność,

2. czas dostępu do danych (ilość pamięci cache – standard 8 MB),

3. szybkość ich odczytu i zapisu określana w liczbie obrotów na minutę (standard 7200 obr./na min.).

Niestety w sklepach podawany jest najczęściej tylko jeden z tych parametrów – pojemność dysku. Dlaczego? - zapytacie zapewne. Ponieważ, by obniżyć cenę laptopa, producenci wkładają do komputerów dyski duże, a wolne. Praca na nich jest uciążliwa, gdyż cały system oczekuje, aż dysk wykona operację.

Jeśli chodzi o pojemność dysku, jest to parametr najbardziej zwracający uwagę kupujących. Jest wyrażany w GB (Gigabajtach). Warto zainwestować od razu w większy dysk, bo jak to zawsze bywa, jaki wielki by nie był, i tak za jakiś czas okaże się za mały.

Interfejsy laptopa
Są to wszystkie możliwe sposoby na podłączenie laptopa do urządzeń zewnętrznych. Są to urządzenia zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe. Im ich więcej tym lepiej dla nas, dlatego warto wiedzieć, co do czego służy i zadbać by nasz komputer posiadał te, których będziemy potrzebować.

USB – podłączymy do niego dodatkową myszkę, drukarkę, kamerę, MP3-playery.

Wi-Fi – czyli dostęp do bezprzewodowego Internetu. Większość laptopów już go posiada.

LAN – to określenie możliwości połączenia z siecią lokalną (tzw. Ethernet). Jest to standard w laptopach.

TV-out – pozwala podłączyć nasz laptop do telewizora.

Modem – służy do połączenia z innymi komputerami za pomocą linii telefonicznej.

Wire-Fire - to łącze o ultra szybkiej transmisji, np. do zgrywania danych z kamer cyfrowych.

Microphone, Line-in i Line-out - do podłączenia mikrofonu, zewnętrznych głośników czy słuchawek.

Irda port podczerwieni - do komunikowania się urządzeń poprzez niewidoczne światło. Wiele urządzeń potrafi z nim współpracować, np. telefon.

Bluetooth - to bezprzewodowa komunikacja na krótkich dystansach na zasadzie fal radiowych.

Czytniki kart pamięci - za ich pomocą możemy zgrać bezpośrednio dane z karty.

Waga
Przeciętna waga standardowego laptopa to od 2 do 4 kg. Jeśli zamierzamy dużo podróżować z naszym laptopem na ramieniu, pamiętajmy, że noszenie 4 kg naszego „maleństwa” nie będzie należało do przyjemności. Warto, więc wybrać w miarę lekki model.

Wskaźnik myszy
Najczęściej stosowanym jest Touchpad, czyli prostokątny panel dotykowy. Ważne jest by był on w miarę duży i wygodny w obsłudze, ponieważ każda dłuższa praca na nim będzie męcząca dla naszych palców.

Bateria
Dla osób często podróżujących duże znaczenie ma długość działania baterii. Obecnie jest to w granicach od 1 do 6 godzin. Pamiętajmy, że czas podany przez producenta był mierzony w laboratoryjnych warunkach, więc w rzeczywistości należy spodziewać się niższych wyników.

3. Wybór firmy

Wybór firmy produkującej laptopy jest wyborem osobistym. W dużej mierze decyzja będzie zależeć od tego, do czego będzie on nam potrzebny. Jeśli chcesz by twój komputer służył Ci bez problemów i przez dłuższy czas, pamiętaj, że im więcej zainwestujesz, tym więcej możesz zyskać.

Wśród największej ilości zwolenników najbardziej cieszą się Dell, Toshiba i IBM, następnie: HP, Compaq, Sony i Philips, do trzeciej kategorii należą: Advent, Acer, Asus. A jeśli jesteś grafikiem, muzykiem lub chcesz po prostu mieć naprawdę dobry sprzęt, a cena nie ma znaczenia, bez wahania zainwestuj w kupno laptopa firmy Apple.

Wybierając firmę zwróćmy również uwagę na gwarancję i serwis naprawczy. Ważne jest jak długa jest gwarancja, czy obejmuje ona cały laptop (często gwarancja na baterię jest krótsza) i jak dokładnie wygląda serwis danej firmy: czy jest on na miejscu, ile trzeba czekać na naprawę i jakie są koszty.

4. Gdzie kupować?

Najbezpieczniejszym miejscem zakupu laptopa w Wielkiej Brytanii są profesjonalne sklepy, zajmujące się sprzedażą sprzętu elektronicznego - dokładną ich listę znajdziesz w artykule zakup laptopa.

Nie polecam zakupu z mało znanych stron internetowych oraz na aukcjach internetowych (szczególnie od mało znanych sprzedawców), może się niestety okazać, że nasz komputer po dostarczeniu będzie miał inne parametry niż podawane w ogłoszeniu.

5. Last but not least - podjęcie decyzji...

Wiec wiesz już, do czego dokładnie chcesz by służył Ci Twój przyszły laptop i znacz parametry jakie powinien posiadać. Teraz zostaje „tylko” podjecie decyzji jaki model wybrać dokładnie. Zapewne znaleźć „ten jedyny” odpowiedni będzie trochę trudno. To jak z facetami, „ten ma to, ale brakuje mu tego” - pomyślisz pewnie nie raz podczas swoich poszukiwań. Możliwe, że będzie trzeba zrezygnować z pewnych funkcji i możliwości na korzyść innych lub zwiększyć planowany budżet. Ale wierzę, że w końcu uda się znaleźć ten, który spełni większość Twoich wymagań i będzie Ci służył przez długi czas. Powodzenia :)!

Chcesz coś dodać od siebie lub o coś zapytać? Dołącz do naszego forum!

Drukuj