Strona główna / Forum / Kącik mam / Jak uczycie wasze dzieci jezyka polskiego?


Right menu


Kącik mam

Tematy związane z ciążą, macierzyństwem, wychowywaniem dzieci.

Musisz być zalogowany aby uzyskać dostęp do forum. Możesz się zalogować tutaj

Autor

Wiadomość

Jakuubiak

03/10/2016 08:44

Ja po prostu z dziecmi rozmawiam, to jest moim zdaniem najlepsza nauka.

ula.sano

05/10/2016 10:34

Maluszkom trzeba czytać bajki po polsku, starsze może obejrzeć bajke po polsku a do tego przez internet mozna kupić normalne podręczniki do nauki polskiego w szkole. Tylko wtedy to wymaga wysiłku, bo samo dziecko się nie nauczy. Trzeba z nim siedzieć i uczyć

MarzenaW

26/10/2016 18:39

Warto kupować dzieciom książki http://www.lamalu.pl/ksiazki , które powinny być dostosowane do wieku dzieci. Ważny jest nie tylko tekst, ale także obrazki, które zaciekawią dzieci. Nie łudźmy się. Nic nie dzieje się z dnia na dzień. Trzeba czytać wspólnie z dzieckiem. Pokazywać mu co jak się nazywa. Dziecko nie będzie chciało mówić po polsku, jeśli sami nie zaangażujemy się w to.

Megaaaaan

04/01/2017 22:14

Podobno dzieci najczescie chca mowic w jezyku w ktorym mowia inne dzieci, dlatego jak juz zaczna szkole chca wtedy glownie mowic po angielsku. My staramy sie organizowac playdates z innymi polskimi dziecmi, zabierac na dluzsze wakacje do Polski w miare mozliwosci.

kawartt23

10/01/2017 15:38

Ja wysyłam na prywatne nauki, korepetycje, najlepsza z możliwych wersji !

sansa

20/02/2017 14:30

Jakoś zauważyłam, że dzieciakom najlepiej wchodzi polski do głowy poprzez rozmowy i bajki.

manuela

21/04/2017 18:25

w domu rozmawiamy z nimi po polsku a w przedszkolu jest o nich mówione po angielsku więc mają opanowane dwa języki. Jak mały był w żłobku to wszyscy mnie staszyli że przez tą dwujęzyczność póżniej nauczy się mówić i będzie mieć z tym problem ale nic takiego nie zauważyłam

mana

Lusjen

05/09/2017 06:37

Wszystko zależy od dziecka. Niestety dla niektórych jest lepiej gdy stopniowo wprowadza się nowy język. Mojej znajomej w przedszkolu zwrócili uwagę aby jednak w domu mówili po angielsku, bo dziecku mylą się te dwa języki i nie potrafi poprawnie wymawiać. Co jest dość zrozumiałe bo w obu językach, język się inaczej ustawia, przez co dziecko może mieć później problemy. Oczywiście nie zawsze tak jest. Ja radzę, szczególnie w mieszanych parach bycie konsekwentnym i mówienie do dziecka tylko w jednym języku. Czyli na przykład matka zwracając się do dziecka mówi tylko w języku polskim, a ojciec angielskim. Naturalnie dziecko powinno odpowiadać w tym samym języku. Tak samo z czytaniem bajek. Później można z dzieckiem siedzieć tak godzinę dziennie i uczyć się z polskiego elementarza. Polecam wtedy kupić jakieś wygodne biurko na przykład z http://elies.pl/kategoria/biurka . Ja bym się nie martwiła jak wytłumaczyć dziecku przypadki i inne sprawy ortograficzne. Po prostu jako dodatkowe zajęcia wysłałabym go na język polski. Oczywiście jak jest jeszcze mały to można korzystać z jakiś książek dla dzieci i samemu przeprowadzać lekcję. Jestem pewna, że godzina, dwie takiej nauki dużo dadzą. Zresztą nauka przez zabawę też jest dobrym rozwiązaniem. To czy dziecko nauczy się płynnie mówić po polsku w dużej mierze zależy od rodziców. A trzeba pamiętać, że w Polsce jest rodzina z jaką nasza pociecha powinna się dogadywać.